Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 7,77 / Satış: 7,81
€ EURO → Alış: 9,46 / Satış: 9,49

TEŞRİK TEKBİRLERİ

Muhsin Özdemir
Muhsin Özdemir
  • 03.10.2014
  • 4.083 kez okundu

Teşrik tekbiri demek, Allah’ın birliğini, büyüklüğünü, eşi benzeri ve ortağı olmadığını tasdik ve ikrar etmek demektir. Kurban bayramının Arafe günü sabah namazı ile başlar. Dördüncü günü ikindi namazına kadar devam eder.

            Teşrik tekbiri; “ALLAHÜ EKBER. ALLAHÜ EKBER. LA İLAHE İLLALLAHÜ VALLAHÜ EKBER. ALLAHÜ EKBER VE LİLLAHİL HAMD”. Demektir.

            Hz. Peygamberimizin kurban bayramı günlerinde teşrik tekbirlerini okuduğu rivayetleri üzerine müçtehit imamlar teşrik tekbirlerinin hükmü ve süresi hakkında görüşler beyan etmişlerdir.

            İmam-ı Azam’a göre teşrik tekbirlerinin okunmasının süresi, Arefe günü sabah namazından başlamak üzere Bayramın birinci günü ikindi namazına kadar yalnızca cemaatle kılınan namazların peşinden cemaate iştirak edenlere gerekli olup, sekiz vakittir.

            İmam Muhammed ve İmam Ebu Yusuf’un kavline göre ise, Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar olan süre içinde kadın erkek yolcu veya mukim her namaz kılan kişi için 23 vakit olmak üzere vaciptir.

            Bu konuda uygulama İmameyn’in görüşü üzeredir. Yani Namaz kılan herkes tarafından Arefe günü sabah namazından başlamak üzere bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar olan süre içerisinde her farz namazın peşinden 23 vakit teşrik tekbiri okunur. Müfta bih olan, yani fetvaya esas olan görüş de budur.

            Teşrik tekbirleri, Şafii ve Hanbelî mezhebinin görüşüne göre sünnettir. İmam Malik’e göre ise menduptur. Yani sevaptır.

            Netice itibariyle teşrik tekbirleri Hz. Peygamberimiz tarafından yapılmış olan, sevabı ve de hikmeti bulunan bir uygulamadır.

            Teşrik tekbirleri farz namazların akabinde henüz “Allahümme entesselamü” demeden evvel okunur. Unutulduğu veya vakti geçtiği zaman kaza edilmez. Ancak teşrik tekbiri günlerinden birinde kazaya kalmış olan bir tekbir yine teşrik tekbiri günlerinden birisinde kaza edilecekse o zaman teşrik tekbiri de kaza edilir.

            Cemaate yetişemeyen veya sehiv secdesi yapması gereken bir kişi de yine namazın peşinden teşrik tekbirini okur.

            Bu tekbirleri okumanın hikmetlerinden birisi de, Arafat’ta bulunan huccacın tekbirlerine ortak olmak, Hac günlerinde Hac ibadetinde bulunan hacıların zikir ve tekbirlerine katılmaktır.

            Ayrıca Bayram Namazına gelirken tekbir okunması yönünde Hz. Peygamberimizin tavsiyeleri bulunmaktadır. Kurban keserken de yine en azından bir defa tekbir okunması sevaptır.

            Tekbir günleri Hac ibadetinin yapıldığı günlerdir. İlahi emir gereği Allah’ın çok anılması gereken günlerdir. Kur’an-ı Kerimde geçen “eyyam-ı ma’dutat” tabiri, “sayılı günler” anlamına gelip, teşrik tekbirlerinin okunduğu günleri ifade eder.

            Bugün Arefe, yarın bayram. Yapılan veya yapılacak olan kabir ziyaretleri de bize ölümü ve ebedi âlemi hatırlatmalı. Kabir ziyaretleri ile ilgili usule dikkat edilmeli.

            Yüce Mevla, bu mübarek günleri huzur ve güven içinde yaşamayı nasip eylesin. Mali ve bedeni ibadetlerimiz kabul olsun.

            KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.

 

Muhsin ÖZDEMİR

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ