Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 5,75 / Satış: 5,78
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,35

Yrd.Doç.Çelebi; ‘Tosya’lı gerekli hassasiyeti ve fedakârlığı gösterdi’

Yrd.Doç.Çelebi; ‘Tosya’lı gerekli hassasiyeti ve fedakârlığı gösterdi’
  • 08.09.2010
  • 1.777 kez okundu
Yrd.Doç.Çelebi; ‘Tosya’lı gerekli hassasiyeti ve fedakârlığı gösterdi’

Tosya Meslek Yüksekokulu Müdürü Yard. Doç. Dr. Ercan ÇELEBİ 13 Eylül 2010 tarihinde eğitim-öğretime başlayacak olan Tosya’nın gözbebeği yüksekokulu değerlendirdi. İşte o özel röportaj:

Tosya Meslek Yüksekokulu olarak temel sorunlarınız nelerdir?

Fizikî olarak güzel bir okul teslim almış bulunmaktayız. Bununla birlikte özelikle okulumuzun derslik ve ofis malzemelerinin tamamlanması konusunda azamî çaba sarf etmekteyiz. Her yeni kurulan okulda görülebileceği üzere, Yüksekokulumuzda da bir takım eksiklikler bulunmaktadır. Eğitim-öğretim faaliyetleri açısından bir eksiğimiz kalmamıştır. Akademik ve idarî personelin ofis malzemeleri de büyük oranda tamamlanmıştır. Çevre düzenlememiz ve bu çerçevede de bahçe düzenlemesi ve öğrencilere yönelik sportif faaliyet alanları eksik kalmıştır. Önümüzdeki aylarda bahçe düzenlemesinin de bitirilmesi düşünülmektedir.

1-     Okulda kaç bölüm var, bölümün devam etmesi için kontenjan ne kadar, kayıt yetersizliğinden bölümlerin kapanma riski var mı? 

Yüksekokulumuzda Muhasebe ve Vergi Bölümü ve Elektrik ve Enerji Bölümleri olmak üzere iki bölümümüz bulunmaktadır. Her iki bölüm için toplam kontenjan 200’dür.  Özellikle II. öğretimi tercih eden öğrenci sayısının 10’un altında kalması durumunda, her üniversitede olduğu gibi YÖK’ün kararı gereğince ilgili II. öğretim programlarının kapanma riski bulunmaktadır. Fakat Tosya Meslek Yüksekokulu için böyle bir endişe taşımamaktayız.

  3- Yüksekokul bünyesinde açılmış olan bölümler için yeterli ekipmana sahip misiniz (araç-gereç, makine teçhizat) Eğer değil iseniz hangi vadede nasıl temin etmeyi planlıyorsunuz?

İlk sene için gerekli donanım malzemesine sahibiz. Bilgisayar Laboratuarımız hazır durumdadır. Elektrik Laboratuarlarımızın malzemeleri için ihale süreci tamamlanmış olup, malzemelerin teslim edilmesini beklemekteyiz. Teknik açıdan projeksiyon donanımlı sınıflara da sahip bulunmaktayız. Bununla birlikte en son teknolojik donanıma sahip bir Yüksekokul ile öğrencilerimize kaliteli bir eğitim-öğretim hizmeti sunmak için yoğun çaba sarf etmekteyiz.

 4- Tosya Meslek Yüksekokulu olarak Rektörlükten ihtiyacınızı karşılayacak miktarda nakit destek, makine ve ekipman desteği alabiliyor musunuz?

Bilindiği gibi Tosya ile birlikte Taşköprü ve Araç İlçelerimizde de bu yıl Yüksekokullarımız faaliyete geçecektir. Bunun yanısıra merkezde de yeni fakülte binalarımızın bitirilmesi yönündeki çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir. İmkânlar dâhilinde Tosya Meslek Yüksekokulu için yeterli bir bütçeye sahip olduğumuz söylenebilir. Donanım malzemeleri konusunda da Rektörlük Makamından bu zamana kadar yeterli desteği almış bulunmaktayız.

5- Bugün ki tarih itibariyle Yüksekokula kaç kişi kayıt oldu? Bu sizin için yeterli mi? Yeterli değil ise ek kontenjanla nasıl artırmayı düşünüyorsunuz?

            Şu an için kayıtlar halen devam etmekte olup; bugün itibariyle Muhasebe ve Vergi Bölümümüze I. Öğretme 37 ve II. Öğretime 7 öğrenci kayıt yaptırmış bulunmaktadır. Bilindiği gibi Elektrik ve Enerji Bölümüne ek kontenjanla öğrenci alınacaktır. Bu durum Muhasebe ve Vergi Bölümümüz içinde geçerli olup, ilk yıl toplam öğrenci sayımızın 100 dolayında olması beklenmektedir.

 
6- Kayıt yaptıran öğrenciler okuldan memnun mu? Değilse neden?

Üniversitemiz 13 Eylül 2010 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayacağından henüz öğrencilerimizin bu konudaki düşüncelerini öğrenememiş bulunuyoruz. Amacımız öğrencilerimize iyi bir eğitim-öğretim ortamı sunmak olduğunu gibi onların bütün sorunlarıyla ilgilenilmesi hususunda Yüksekokul Yönetimi olarak azamî çabanın sarf edileceğinden bütün öğrenci ve velilerimiz emin olmalıdırlar.

7- Ayrıca okula gelipte kalacak yer sorunundan veya herhangi bir nedenden kayıt yaptırmayan öğrenci var mı? Tosya’da Yükseköğretim yurdu yok. Türkiye Diyanet Vakfı’nın yapacağı yurdun inşaatı henüz başlamamış. Yurt sorunun çözümü ile ilgili çalışmanız var mı? Varsa nelerdir?

İlk yıl için Tosya’da Yükseköğrenim öğrencilerimiz için henüz bir yurt açılmış bulunmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmayı düşündüğü yurt için gerekli resmî işlemlerin tamamlandığı ve kış gelmeden yurt inşaatının başlatılacağı ve önümüzde yıl için yapılması düşünülen yurdun bitirileceği bilgisine sahibiz. Yurt sorununun aşılması yönünde Tosya’da bulunan iki otelimizle özel yurt fiyatları üzerinden bir anlaşma sağlanarak, öğrencilerimizin barınma sorununun çözülmesi yönüne gidilmiştir. Halen kayıtlar devam etmekte olup; şu an için yurt ve barınma sorunundan dolayı kayıt yaptırmayan öğrenci bulunmamaktadır.


8- Öğrenciler için okulda binadan başka hiç bir faaliyet grubu yok. Bu da öğrenciler için okulun iyi olmadığı yönünde öngörü olabilir. Bu durumu nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

Okulumuzun prefabrik binası öğrenci kafeteryası ve yemekhanesi ile diğer bir takım sosyal faaliyetler için ayrılmıştır. Öğrenci kafeteryası ve yemekhanesi kısa süre sonra faaliyete geçecektir. Aynı bina içerisinde kütüphane ve okuma salonları, internet erişim merkezi, masa tenisi ve satranç salonları oluşturulmaya başlanmıştır. Yine okulumuz peyzaj plânında bir futbol, bir voleybol ve basketbol sahası yer almakta olup; ilgili alanların yapılması konusunda önümüzdeki aylarda gerekli çalışmalara başlanılacaktır. Diğer yanda öğrenci kulüpleri ve dernekleri oluşturularak; öğrencilerimizin sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirmeleri için gerekli çaba sarf edilecektir.


9- Okulun eğitim kadrosu tamam mı? Değilse derslerin boş geçmemesi için herhangi bir önlem aldınız mı?

            Eğitim kadrosu konusunda herhangi bir sorun yaşamamaktayız. Yaklaşık altı ay önce akademik personelimiz görevlerine başlamış bulunmaktadır. Bugün Muhasebe ve Vergi Bölümümüzde iki, Elektrik ve Enerji Bölümde üç öğretim elemanı görev yapmaktadır. Bir ay içerisinde Muhasebe ve Vergi Bölümüne bir öğretim elemanı daha alınacaktır. Kastamonu Üniversitesi’nin takip ettiği eğitim politikası içerisinde derslerin boş geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

10- Okul yaptırma derneği dâhil Tosya’da ki sivil toplum kuruluşları sorunları çözmede okul yönetimine destek oluyor mu?

                Tosya Meslek Yüksekokulu binamızın yapımında gerek Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Tosya Belediyesi ve gerekse Tosyalı iş adamları ve esnafımız bu konuda gerekli hassasiyeti ve fedakârlığı göstermişlerdir. Bununla birlikte bundan sonraki süreçte de Yüksekokulumuzun yaşatılması, geliştirilmesi ve bir takım ihtiyaçlarının giderilmesi hususunda, Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneğimiz ile diğer sivil toplum örgütlerinin desteklerine ihtiyaç duymaktayız. Pek tabidir ki sadece Üniversite ödenekleri ile kısa sürede Yüksekokulumuzu beklenen düzeye getirmek mümkün olmayabilir. Yüksekokulumuzu en kısa sürede beklenen hedeflere taşıyabilmek için, Tosyalıların desteği bizim için büyük önem arz etmektedir.


11- Seçimle ve atamayla gelen Tosya’daki yönetici konumundaki kişiler okulun daha iyi noktalara gelmesi için okul yönetimine yardımcı oluyor mu?

                   Bu zamana kadar Kaymakamlık Makamı ve Tosya Belediyesi ve diğer resmî kurum amirleri, Yüksekokulumuzla ilgili konularda gerekli özveri ve hassasiyeti göstermişlerdir ve bundan sonraki süreçte de gerekli destek ve katkıyı sağlayacaklarından şüphe duymamaktayız.  Yüksekokul yönetimimiz, ilçede yer alan diğer resmî kurum amirleri ile sürdürdüğü ikili ilişkiler,  etkili ve koordineli çalışmalarla Üniversitemize, İlimize, Tosya’mıza ve bölgemize bilimsel ve sosyo-kültürel alanlarda azamî düzeyde faydalı olmayı kendisine misyon edinmiştir.


12- Bu zamana kadar Tosya halkı ve yöneticilerinden okul hakkında tenkit veya eleştiri aldınız mı?

Yüksekokulumuz henüz eğitim-öğretime başlamamış olup şu ana kadar Müdürlüğümüze herhangi bir olumsuz tenkit ve eleştiri ulaşmış bulunmamaktadır. Bununla birlikte Yüksekokul Yönetimi olarak daha iyi ve güzele ulaşmak için kıymetli Tosya halkının yapıcı ve teşvik edici eleştirilerine her zaman için açık olduğumuzu buradan ifade etmek isterim.


13- Bir Akademisyen olarak Tosya üzerindeki izlenimleriniz nelerdir?

              Tosya’nın yetiştirdiği bir akademisyen olarak kökleri tarihin derinliklerine kadar uzanan Tosya’nın fedakâr ve çalışkan halkının yeniliklere ve gelişmelere açık oluşu ve gelecek için ortaya koyduğu önemli hedefler beni de fazlasıyla heyecanlandırmaktadır. Tosya, gerek bulunduğu coğrafî konum gerekse aktif ve dinamik nüfus yapısı ile gelecekte bölgemizde yıldızı parlayan önemli bir ilçesi ve il adayıdır. Bu konuda Yüksekokul Yönetimimiz kendisine düşen görevin farkında olup; Tosya’nın kalkınma ve gelişmesi yönünde gerekli azamî çabayı sarf edecektir. 

Röportaj: Ahmet ÇATALOLU

Ülkü Ocakları Başkanından Tosya Belediye Başkanına Ziyaret
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’i ziyaret etti. Çeşitli programlara katılmak üzere Kastamonu’ya gelen...
Ülkü Ocakları İl Başkanlığına Haluk Yakar getirildi
Ülkü Ocakları Kastamonu İl Başkanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleştirildi. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, şehre gelerek önceki Ülkü...
Tosya İlkokulu öğrencileri kütüphaneye gezi düzenledi
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde kütüphaneyi tanımak ve okuma alışkanlığı kazanmak amacıyla kütüphaneye gezi düzenlendi. Tosya İlçesinde eğitim veren Tosya İlkokulu öğrencilerine...
Tosya Dipsizgöl’de enerji nakil hattı yenileniyor
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan Dipsizgöl  Milli Parkı’nda enerji nakil hattı yenileniyor. Tosya ilçesinin en önemli turizm alanlarından biri olan ve...
14 Kasım 2019 Dünya Diyabet Günü
Diyabet (Şeker Hastalığı), pankreasın yeterli insulin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden...
Modaliza Hizmete Girdi
İlçemiz müteşebbislerinden İbrahim Toprak’ın girişimleri ile açılan Modaliza hizmete girdi. İlçemiz müteşebbislerinden İbrahim Toprak tarafından giyim sektöründe hizmet vermek amacıyla...
Tosya’da servis şoförlerine eğitim
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde okul servis şoförlerine eğitim verildi. 09 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayan 2019-2020 eğitim öğretim yılında hizmet veren...
Tosya’da 10bin fidan toprakla buluştu
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 10 bin fidan toprakla buluştu. Türkiye genelinde başlatılan “Geleceğe Nefes” kampanyası ile Tosya ilçesi Akseki Köyü Mevkiine...
Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 81’nci yıl dönümünde saygıyla anıldı
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatın 81’nci yıl dönümü nedeniyle Kastamonu’nun Tosya ilçesinde anma programı düzenlendi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete...
TİMDER Başkanı İsmail ERCAN Oldu
Tosya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanlığına İsmail Ercan seçildi. İnşaat sektörünün sorunlarına çözüm getirmek üzere geçtiğimiz aylarda kuruluşunu tamamlayan Tosya İnşaat...
Tosya D-100 Karayolunda Huzur Operasyonu
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde polis ve jandarma ekipleri huzur operasyonu düzenledi. Yurt genelinde eşzamanlı yapılan ‘Türkiye Huzur Uygulaması’ Tosya ilçesinde D-100...
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
Mübarek Mevlid Kandilinizi kutlar hayırla vesile olmasını dileriz. Açıksöz Gazetesi  
Tosya’da bir ayda 15 bin metrekare üst yapı çalışması yapıldı
Tosya’nın üst yapısını tamamen iyileştirmeye yönelik proje ve çalışmalar yapan Tosya Belediyesi, son bir ayda 15 bin metrekare beton parke...
Tosya Pirincinin coğrafi işaret denetimleri başladı
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde coğrafi işareti alınan Tosya Pirinci için coğrafi işaret denetimleri başladı. Tosya Kaymakamlığı, Tosya Belediyesi, Tosya Ziraat Odası...
Tosya’da kaza; 6 yaralı
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 6 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre; Samsun’dan İstanbul istikametine gitmekte olan Emin A....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ