Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 5,83 / Satış: 5,85
€ EURO → Alış: 6,49 / Satış: 6,52

Başkan Kavaklıgil’den Başkanlık Makamında İlk Değerlendirme

Başkan Kavaklıgil’den Başkanlık Makamında İlk Değerlendirme
  • 08.05.2019
  • 1.114 kez okundu

31 Mart mahalli idareler seçiminde Kastamonu Tosya Belediye Başkanı seçilen Volkan Kavaklıgil ilk basın toplantısını yaparak merak edilen soruları yanıtladı, gündeme ilişkin bilgiler verdi.

Makamında düzenlediği ilk basın toplantısında belediyenin mali yapısına ilişkin bilgiler paylaşan Kavaklıgil şöyle konuştu; “Başkan seçildikten sonra önce işe iş disiplini ile başladık. Mali durumumuz ne personel sayımız kaç, bunlarla alakalı bir çalışma yaptık.  Belediyenin en çok sıkıntı yaşadığı yer mali durumu.  Bunlarla alakalı sizlere bilgi vermek istiyorum. 31 Mart tarihi belediyeyi devir aldığımız yada seçimlerin sonuçlandığı gün itibariyle Tosya Belediye Başkanlığının bunların hepsi resmi, İller Bankası Borcu 15 milyon 604 bin TL,  birlik SSK KUZKA Başkent Elektrik gibi kurumlara borcu 708 bin, Özel Bankalardan İş Bankası 1 milyon 408 bin, Halkbankası 2 milyon 71 bin, işçi sendikasına 578 bin piyasaya da 7 milyon 368 bin toplamda 27 milyon 740 bin TL Tosya Belediye Başkanlığının borcu bulunmaktadır.  Tabi bu borçlanma şekli özellikle iller bankası ve özel bankalara %70 civarında.  Bu bizim borçlanma anlayışımızda bir yanlışlık olduğunu ve orantılı bir şekilde gözüküyor.  Piyasaya 7 milyon 368 bin lira borcumuz var. Tosya Belediye Başkanlığında maalesef şöyle bir süreç yaşanmış alınan ve verilen işlerde birim fiyatı noktasında araştırma yapılmadan öncesinde nerden alıyorsak ne şekilde alıyorsa devam ettirilmiş. Pek fazla otokontrol sistemi olmadan bir alışveriş mekanizması gelişmiş. Kasamızda ne kadar paramızın olduğunu bilmeden yani tabiri caizse ayağımızı yorganımıza göre uzatalım atasözünden uzaklaşarak ne ayak kalmış ne yorgan. Fuzuli harcamalar içerisinde belki o an elzem ama sonradan elzem olmadığı görülüyor.  Bu borçlar günümüze kadar gelmiş.

Malumunuz belediyeler iller bankasından gelen bir payla ve bunun akabinde kendi öz kaynaklarından elde ettiği gelirle yaşamını devam ettiren bir kurum.  2017 yılına göre iller bankasından gelen para hemen hemen yarı yarıya düşmüş. Bunun sebebi de şu malumunuz ülke genelinde bir ekonomik kriz var.  Bu kriz ülkenin kasasına giren parayı da etkiliyor. Biliyorsunuz iller bankası payı Türkiye bütçesinin % 5’i.  %5lik kısıma gelen para ne kadar azalırsa belediyelere de düşen pay o kadar azalıyor.  Bu düşüş te bu sebepten dolayı.  İller Bankasından gelen paydan bu gün itibariyle personelimize vermiş olduğumuz maaşı dahi karşılayabilecek yeterlilikte değil.  Ve TOSBEL Şirketimizde bulunan personellerimizin 5 aydır sigortası ödenmedi.  Bizden önceki 4 ay ve bizden sonraki 1 ay sigorta ödenmedi”dedi.

Personelde Yer Değişikliği Konusu

Personel değişikliği konusunda da bilgiler veren Başkan Volkan Kavaklıgil şöyle devam etti; “Birde sürekli gündemde personel değiştirecekmisiniz  diye soruyorlar meydanlarda da söyledim dedim ki biz kimsenin ekmeğiyle oynamak için belediye başkanlığına talip değiliz dedim.  Tabiki yer değişiklikleri olacak. Bunlar da insanları rencide etmek anlamında değil insanları pasifize etmek anlamında değil. Kesinlikle daha verimli çalışabilmek yöntemi oluşturabilme anlamında bir personel noktasında yer değişikliği yapacağız. Şucu bucu biz oy vermiş vermemiş değil onu şuraya verelim şunu buraya verelim gibi bir düşüncemiz yok. Kimden daha fazla verim alabiliriz o şekilde faydalanacağız” dedi.

TOKİ ve Kamu Yatırımları

III. Etap TOKİ Konutları ve kamu yatırımlarına da değinen Başkan Kavaklıgil; “Sürekli bize meydanlarda şunu sordular TOKİ ne olur? Hükümet partisi değil de muhalefet partisi belediye başkanlığını yönetirse TOKİ durdurulacak TOKİ gelmeyecek. TOKİ’ye biz şu anda 3 tane arazi gönderdik. III. Etap TOKİ çalışmaları kapsamında değerlendirmek istedikleri araziyi seçmeleri için. Bununla alakalı bir aksama bir problem olmayacak.

Birde gündem içerisinde farklı yerlere çekmek isteniyor kamu yatırımları. Belediye Başkanlığı bütçesi ile yapılan bir çalışma değildir kamu yatırımları. Memleketin eksiklikleri devlet eliyle giderilmesidir. Bu noktada belediyeciliğin görevi ne takip görevi vardır. Bizde bunları şu anda çok iyi bir şekilde yapıyoruz” dedi.

Doktor Ataması

İlçedeki doktor eksikliğine de değinen Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil doğum uzmanı ve intaniye uzmanının geçici görevlendirme ile çözüldüğüne dikkat çekerek; “Memleketimizin kanayan yarası ve bizim de üzerinde durduğumuz doktor problemimiz vardı. Doktor problemiyle alakalı biz girişimlerde bulunduk. Doktor ihtiyacımızı ilk olarak il koordinasyon toplantısında vurguladık. Doğum doktorumuzun kadrosunun dolu olduğu ve kendisinin izinde olduğunu ve geçici görevlendirme yapılmasını istedik. Psikiyatri ve intaniye uzmanımız Kastamonu’ya görevlendirildi bunlarla ilgili girişimlerde bulunduk. Vali Bey’e ilettik İl Sağlık Müdürlüğüne ilettik. İl Sağlık Müdürümüze ve Vali Bey’e çok teşekkür ediyorum. Vali Bey’in talimatıyla Tosya Devlet Hastanemize Perşembe ve Cuma günleri haftada iki gün doğum uzmanımız hizmet verecek doktorumuz dönünceye kadar. İntaniye yani enfeksiyon hastalıkları uzmanımızda görevlendirilmesi bitirildi haftanın 5 günü Tosya Devlet Hastanesinde hizmet verecek.  Psikiyatri uzmanımızla alakalı da Vali Beyle görüşme gerçekleştirdim. Görevlendirmesi bu ay bitiyor Tosya Devlet Hastanesinde hizmete devam edecek” dedi.

Kültürel Etkinlikler

Başlattıkları kültürel etkinliklere de değinen Başkan Volkan Kavaklıgil, “Çocuklarımızla gençlerimizle alakalı sinema günlerini başlattık. Dedik ki çocuklarımız gençlerimiz sinemadan belediyemiz bünyesinde yararlansın. Allah nasip ederse memleketin mali durumu sıkıntıda. Herkes çoluğunu çocuğunu biyere götüremiyo. Ama eğlenmeleri vakit geçirebilmeleri adına Ramazan etkinlikleri oluşturduk. Bir tanesini Sakarya Okulunun bahçesinde gerçekleştireceğiz. Hacivat Karagöz olacak ortaoyunları olacak maniler olacak karşılıklı atışmalar olacak. Çocuklarımıza orda kağıt helvalar dağıtacağız elma şekerleri dağıtacağız. Bir Ramazan etkinliği gerçekleştireceğiz. Bunlar Cuma ve Cumartesi geceleri olacak. Sakarya Okulu, Cumhuriyet Meydanı ve Mehmet Akif Ersoy Okulunda olmak üzere şehrin tamamına hitap edecek ve kurulduğunda ikin program yapılacak bir etkinlik olacak” dedi.

Muhtarlarla mahallerin sorunları konusunda aylık istişare toplantıları düzenlediklerinin altını çizen Başkan Kavaklıgil; “Muhtarlarımızla da istişare toplantıları düzenliyoruz mahallerimizin bütün eksik ve ihtiyaçlarını topladık fizibilite çalışmasını Ramazan ayı içerisinde yapacağız girdiğimiz mahallede tüm eksikliklerini bitirip öyle çıkacağız” dedi.

Ekmek Zammı

Ekmek zammının yasal olmadığının altını çizen Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, konuşmasını şöyle noktaladı; “Gündemimizde ekmek var. 2018 yılında birlik bir karar almış bakanlığa onaylatmış demiş ki 250 gr. Ekmeği 1 lira 25 kuruşa satabilirsiniz demiş. Bizim burada bu işin ticaretini yapan firmalarımız da kendi aralarında demişler ki 200 gram ekmek üretelim  1 liradan satış yapalım. Böyle bir uygulama gerçekleştirmişler. Kimsenin sesi çıkmamış. Kimse yaptırım uygulamamış çünkü belirlenmiş bir fiyat var gramını düşürüp satmışlar. 250 gram ekmek şuanda Kastamonu merkezde dahil olmak üzere 1 lira 25 kuruştan satılıyor. Daha birlik toplanmamış yeni bir zam kararı almamış bakanlık tarafından uygulamaya geçirilmemiş 250 gram ekmek satış fiyatını Tosya’daki bu sektörde uğraşan ağbeylerimiz ne hikmetse 1 lira 50 kuruştan satışa sunmuşlar. Şu anda ellerine gelen bir fiyat listesi yok. Bunun fiyatını belirleyecek merci kesinlikle ve kesinlikle belediye değil. Belediye Başkanlığının dahilinde olan bir şey değil. Ama biz iyi niyetimize istinaden bu ağabeylerimizi ve arkadaşlarımızı çağırdık. Dedik ki zam dahi uygulayacaksanız, bizi sizlerle karşı karşıya getirmeyin. Zam yürürlüğe girdikten sonra Tosya şehrinde uygulayın dememize rağmen bu arkadaşlarımız halen ısrara devam ediyor. Sizlerin aracılığınızla tekrar uyarıyorum. Tutanaklarımızı tuttuk. Bundan sonraki işlem de cezai yaptırıma gidecek bilginiz olsun. Onları da anlıyorum tamam una zam geldi, elektriğe zam geldi personel giderlerine zam geldi. Dedik ki madem bir zam yapacaksınız vatandaşımızın ekmeğin gramına falan bakacak hali yok. 200 gram ekmeği 1,25 yapın. Herşeyin olacak işi var. Ama ısrarla ayaklarını dirediler ama bu böyle gitmez. Belediyeyi yok sayıyorlar, vatandaşı yok sayıyorlar. Tosya Belediye Başkanlığı olarak bu noktada bizim yetkilerimiz dahilinde yapılması gereken ne varsa hepsini uygulayacağız. Ben bunu Ramazan ayını istismar etme noktasında görüyorum. Ramazan ayında ekmek ne kadar satılıyor pide alıyor herkes. Niye 200 gram ekmeği 250 grama çıkarıp 1,50 TL ye satıyorsunuz. Ben yine kötü düşünmek istemiyorum arkadaşlarımızın iyi niyetli olduğu kanaatindeyim. Yine söyledim anlıyorum para kazanamıyorsunuz ama acımasız olmamak lazım. Bu özellikle Ramazan ayında özellikle Tosya’da şu kadar kriz olduğu dönemde bu insanlara yapılmış bir zulümdür. Burdan da vatandaşlarımıza belirtmek istiyorum belediyemizin yetkisi dahilinde her şeyi yapacağız. Çünkü şu anda uygulamış oldukları zam yasal değil”

Tosyalılar Erzurum’da Kaza Yaptı
Erzurum’a giden Tosyalılar, Çat ilçesinde kaza yaptı, 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de ağır yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Erzurum-Bingöl...
İşadamı Bekir Yazanlar’dan Üzücü Haber
Hastaneye kaldırılan İşadamı Bekir Yazanlar (44) tüm müdahalelere rağmen kurtarılmayarak hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre ilaç içtiği iddia edilen İşadamı...
İçişleri Bakan Yardımcısı Tosya’da
D-100 Karayolu güzergahını kullanan İçişleri Bakan Yardımcısı Tosya’da mola verdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile birlikte inceleme gezisine...
Tosya’da hayır kermesi dualarla açıldı
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde ihtiyaç sahibi öğrenciler ve kimsesizler yararına düzenlenen hayır kermesi dualarla açıldı. Semerkand Tosya Temsilciliği ve Tosya Eğitim...
Tosya’da açılan forklift kursu tamamlandı
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde açılan iş makinesi operatörlüğü kursu yapılan uygulama sınavı ile tamamlandı. Tosya Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan iş...
Tosya’da ambulans otomobil ile çarpıştı, 1 yaralı
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde hasta taşıyan ambulans ile otoomobilin çarpışması sonucu 1 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre; Tosya ilçesinden Kastamonu Devlet...
Tosya’da Muhtarlar Günü  Kutlandı
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü törenle kutlandı. 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Tosya ilçesinde düzenlenen kutlama töreni çelenk...
Tosya D-100 Karayolunda Kaza 4 Yaralı
Kastamonu’nun Tosya ilçesi D-100 Karayolu Çaykapı Köyü mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre İstanbul’dan Artvin...
Kaymakam Deniz Pişkin, Dipsizgöl’de İncelemelerde Bulundu
Kaymakam Deniz Pişkin, Dipsizgöl Tabiat Parkı’nda incelemelerde bulundu. Dipsizgöl Tabiat Parkı’nın işletmeciliğinin geçtiğimiz hafta içinde imzalanan protokol ile Doğa Koruma...
İl Kültür Müdürü Tosya Kaymakamını Ziyaret Etti
Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’i makamında ziyaret etti. Kastamonu İl Kültür ve Turizm...
TÜGVA’dan Öğrencilere Motivasyon Semineri
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasında Eğitim ve Sosyal etkinlikler yapılmasına dair...
Tosya’da ölü bulunan kadın toprağa verildi
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde kaybolduktan 2 gün sonra cesedi bulunan kadın toprağa verildi. Edinilen bilgiye göre; Tosya ilçesinde iki gün önce...
Kaymakam Deniz Pişkin, ormanda kesim çalışmalarını inceledi
Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, kesim çalışmalarını yerinde incelemek üzerek Orman İşletme Müdürlüğü çalışmalarına katıldı. Kaymakam Deniz Pişkin; beraberinde Cumhuriyet Savcısı...
Kaymakam Deniz Pişkin hane ziyaretlerine devam ediyor
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde hasta, yaşlı ve kimsesizleri evinden ziyaret eden Kaymakam Deniz Pişkin hane ziyaretlerine devam ediyor. Yaşlı, hasta ve...
Tosya’da ilçe danışma kurulu toplantısı yapıldı
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı ilçe danışma kurulu toplantısı yapıldı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı ilçe danışma kurulu sene başı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ