Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

CENNET NİMETİ

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 23.01.2012
  • 477 kez okundu

Her namaz kıldığımızda, orucumuzu açtığımızda, kalbimizin inceldiği, yumuşadığı zamanlarda, çaresiz kaldığımızda her vesile ile “Ya Rabbi!  Son nefesimizde iman, Kur’an nasip eyle, cennetine girmeyi, cennetinde Cemalullahını seyretmeyi nasip ve müyesser eyle” diye dua ederiz, Rabbül Alemin’den niyaz eder, isteriz.

Cennet; Rabbimizi’in iman edenlere bir mükâfat olarak sunduğu, eşsiz güzelliklerin bulunduğu, sonsuza kadar mutlu ve huzurlu yaşanılacak konaklama yeridir. Cennet o kadar çok nimetle donatılmıştır ki, Allah, ömrü boyunca Kuran’ın hükümlerini titizlikle korumuş kullarına dünyada hiç tadılmamış nimetleri vereceğini bir ayetinde şöyle bildirmiştir: “Orada diledikleri her şey onlarındır; Katımızda daha fazlası da var.” (Kaf Suresi, 35)

İmanı zayıf bazı insanlar, Allah’ı takdir edemedikleri gibi, cennet hayatının güzelliğini de anlayamazlar. Cenneti, düz çimenlik alanların bulunduğu, bulutların arkasındaki bir hayal alemi olarak düşünürler. Oysa cennet dünyadaki nimetlerle kıyas dahi edilemeyecek kadar güzel ve sonsuzdur. Nasıl ki, bir deniz manzarasından, güzel yüzlü bir bebekten, harika kokan bir çiçekten çok etkileniyor, sürekli bakmak, orada olmak istiyorsak, cennetteki nimetler dünyadakilerle kıyas edilemeyecek kadar etkili olacaktır. Allah’ın rahmetini kazandığını bilmek ise insana hiçbir şeyin veremeyeceği mutluluğu verecektir.

Ancak inancı zayıf olan insanların, dünyanın nimetlerinden çok fazla zevk alamadıkları, güzel ahlakın verdiği hazzı tam anlamıyla yaşayamadıkları için cennetinin güzelliğini anlayamamaları çok normaldir. Bir insanın cennete layık olabilmesi için bu dünyada eğitilmesi şarttır. Bu eğitimi en iyi şekilde tamamlayacak olanlar ise müminlerdir.

Müminler etraflarında gördükleri tüm nimetlerin Rabbinin bir tecellisi olduğunu bilirler. Bu yüzden bu nimetlere karşı coşkun bir sevgi duyarlar. Bir doğa manzarası, sevimli bir kedi, estetik görünümlü bir kelebek, pırıl pırıl bir portakal Müslümanlarda müthiş bir heyecan meydana verir. Tüm bu nimetleri veren Allah’a çok şükrederler. Bu nimetlerin daha güzeli ve sonsuz olanının cennette olduğunu bildikleri için, oraya olan özlemleri artar.

Müslümanlar aynı zamanda ahlak olarak da cennette layık olmaya çalışırlar. Çünkü cennette kötü söz, kavgalar, küskünlükler yoktur. Allah orada bir esenlik olarak “selam’’ın olduğunu şöyle bildirir: “İman edenler ve salih amellerde bulunanlar da, Rableri onları imanları dolayısıyla altından ırmaklar akan, nimetlerle donatılmış cennetlere yöneltip-iletir (hidayet eder). Oradaki duaları: ‘Allah’ım, Sen ne Yücesin’dir ve oradaki dirlik temennileri: ‘Selam’dır; dualarının sonu da: ‘Gerçekten, hamd alemlerin Rabbi olan Allah’ındır.” (Yunus Suresi, 9-10)

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ