Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

GERİYE DÖNÜK TARIM BAĞ-KURLU NASIL OLUNUR

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 06.05.2011
  • 8.210 kez okundu

        MÜJDAT GÜNEY

             SERBEST MUHASEBECİ

                      MALİ MÜŞAVİR

Smmm_mujdat@hotmail.com

            www.mujdatguney.com

 

GERİYE DÖNÜK TARIM BAĞ-KURLU NASIL OLUNUR

       Tarım Bağ-Kur kapsamında geriye dönük borçlanma, Sosyal Güvenlik Kurumunun 2007/44 ve 2009/35 sayılı genelgelerinde detaylı olarak açıklanmıştır. Buna göre; Tarım Bağ-Kur kapsamında 1 Nisan 1994’ten itibaren geriye dönük tescil yapılabilmesi için üç şartın bir arada bulunması gerekiyor. Bunlar;

1- Ürün satışı yapılmış olacak,

2- Ürün satışından Bağ-Kur prim tevkifatı (kesintisi) yapılmış ve SGK (Bağ-Kur) hesaplarına intikal etmiş olacak,

3- Ziraat Odası kaydı bulunacak veya bunun yerine ürün satışıyla ilgili kurum, kuruluş ve kooperatiflerde kayıt bulunacak.

        Ve bu kayıtlar Sosyal Sigortalar Kurumuna yazılı olarak ibraz edilmiş olacak.

        Bu üç şarttan ilk ikisi mevcut ancak Ziraat Odası veya diğer kurumlarda kaydınız yoksa. Bu durumda da yine geriye dönük hizmet kazanılabilir. Ancak hizmet tescili, ürün satış tarihini takip eden aybaşında başlatılır ve o yılın sonuna kadar devam ettirilir. Böylece ürün sattığı her yıl için, satış tarihinden sonra yılın kalan kısmı için hizmet kazanılır. Ancak Ziraat Odası veya diğer kurumlarda kaydınız bulunursa, kısmi şekilde değil, tarımsal faaliyetinin tamamı için hizmet tescili yapılabilir.

        Ayrıca Kanun kapsamında bulundukları halde S.G. Kurumuna kayıt ve tescilini yaptırmadan vefat eden ve vefat etmeden önce sattıkları ürün bedellerinden tevkifat yapılan çiftçilerin, hak sahiplerinin de talepte bulunmaları halinde tevkifata istinaden tescillerinin yapılabilmesine imkân getirilmiştir.

 

 

6111 SAYILI (TORBA) YASANIN SÜRESİ UZATILDI

        Kanunda belirtilen bazı başvuru ve ödeme sürelerin bitiminden itibaren süre bir ay uzatılmıştır.

        Karara göre, 6111 sayılı Kanunun 2 ila 11 inci maddelerine ilişkin süreler aşağıda belirtilmiştir.

6111 sayılı Kanunun; 

1. Kesinleşmiş alacaklara ilişkin 2 nci,

2. Kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan amme alacaklarına ilişkin 3 üncü,

3. Pişmanlıkla ya da kendiliğinden yapılan beyanlara ilişkin 5 inci,

4. Gelir ve kurumlar vergisinde matrah artırımına ilişkin 6 ncı,

5. Katma değer vergisinde artırıma ilişkin 7 nci,

6. Gelir (stopaj) ve kurumlar (stopaj) vergisinde artırıma ilişkin 8 inci maddelerinden yararlanmak için başvuru süresi 31 Mayıs 2011 tarihi bitimine, bu maddelere göre yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit ödeme süresi (peşin ödeme seçeneği tercih edilmiş olanlar dahil) 30 Haziran 2011 tarihine uzatılmıştır.

– “İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlar” başlıklı 10 uncu maddesine göre beyan edilecek emtia, makine, teçhizat ve demirbaşların beyan ve maddeye göre hesaplanan verginin ödeme süresi 31 Mayıs 2011 tarihinden, 30 Haziran 2011 tarihine uzatılmıştır. 

        Buna göre, bu Tebliğin yayımından önce yapılan beyanlar üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süresi de 30 Haziran 2011 tarihine uzamıştır.

– “Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia, kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar” başlıklı 11 inci maddesinin;

a) Birinci fıkrasına göre gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin işletmelerinde mevcut olmayan emtialarını, fatura düzenlemek ve her türlü vergisel yükümlülükleri yerine getirmek suretiyle kayıtlarına intikal ettirmeleri için öngörülen 31 Mayıs 2011 tarihi, 30 Haziran 2011 tarihine,

b) İkinci fıkrasına göre işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacakların beyan edilmesine ve maddeye göre hesaplanan verginin ödenmesine ilişkin süre 31 Mayıs 2011 tarihinden, 30 Haziran 2011 tarihine, uzatılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ