Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

HİZMETİN BEDELİ

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 04.02.2013
  • 476 kez okundu

 Siyaset; çaresizlik değil; karşılaşılan her sorun karşısında çözüm üretme yeteneğidir ve sanatıdır diye de tarif edilir çoğu zaman. Bu tanıma bakarak hiç şüphesiz çevremizdeki siyaset yapan siyasetçilerin böyle olmasını beklemek en doğal hakkımızdır.

 Seçtiğimiz her siyasetçi karşılaştığı her sorun karşısında çözüm üretme yeteneğine sahip midir? Sahip olsa bile canla başla çalışıp, çözüm üretir mi? Veya çözüm üretmeye kalkışsa daha harekete geçmeden türlü engellemelerle mi karşılaşır? Bu engellemelerde aynı yerde yaşayanlar olarak bizim de vebalimiz var mı?

 Üretkenliği ve başarısı olmadığı halde, sadece “başarılı olanların fotoğraf karelerinde durarak” veya ilkesiz, tutarsız bir siyaset anlayışını benimseyerek, daldan dala zıplayarak, siyasi yelpazesini geniş tutarak, “nereye takılırsam orada kalayım” mantığı ile siyasi ömrünü uzatmaya mı çalışır? Yoksa memleketin menfaatlerini düşünerek, seçildiği yere hizmet gelsin diye, belki de siyasi kariyerini ve geleceğini tehlikeye mi atar? Bunları bir bütün olarak ele alıp, değerlendirmelerimizi ona göre yapma mecburiyetimiz vardır.

Günümüzde siyaset adına yapılanlar konusunda eleştirmemiz gereken konuların başında, siyaseti bir meslek haline getiren anlayış gelmelidir. Siyaseti sürekli yapılması gereken bir meslek olarak anlayan bu yaklaşım; temelde toplumun yarınlarını hazırlamaya çalışmaktan çok, kendi geleceğini planlama anlayışını öngörmektedir. Bu anlayış bizi “sürekli olarak konuşma” gibi bir sonuca doğru götürür ki, böylece üretim ve planlamalar yapmak bizler için, memleketimiz için hayal olur. Öncelik her zaman, adına siyaset yapılan insanın ve insana ait olan değerler olmalıdır.

 Her şeyden önce siyaset yapmak için ortaya çıkanlar, seçildikten sonra ne için seçildiklerini unutmamalı, parti teşkilatları ile olan ilişkilerinden dolayı oylarını aldığı, size hizmet edeceğim diye oy istediği halkı hatırından hiç mi hiç çıkarmamalıdır. Yoksa ilçe başkanı şöyle yapıyor, teşkilat böyle yapıyor laflarına kimse inanmaz ve gün gelir bu millet bedelini mutlaka ödetir. Ama hizmet aldıklarını da başlara taç eder. Bunun örneklerini geçmişte çook gördük.Bu günlük hoşça kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ