Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,22 / Satış: 6,25
€ EURO → Alış: 6,85 / Satış: 6,88

İYİ OLUR İNŞAALLAH !

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 26.01.2012
  • 474 kez okundu

            Geçtiğimiz Salı günü Kastamonu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Tarım ve Hayvancılık konulu, Kastamonu’da bulunan tarımla ilgili tüm Odaların, Üretici Birliklerinin ve Kooperatiflerin  katıldığı ve her ay yapılacak olan toplantı gerçekleştirildi. Tosya Ziraat Odasını temsilen de toplantıya biz katıldık.          

            İlk toplantıda İl Müdürlüğünün çalışmaları hakkında sunum yapıldı. Tarım ve hayvancılıkla ilgili tüm meslek odaları, kooperatifler ve üretici birlikleri “Kastamonu Tarımı ve Hayvancılığı için neler yapılabilir?”i tartışmak, sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak, Sivil Toplum Örgütleri olarak sorunların çözümü konusunda ortak hareket edilmesi konuları masaya yatırıldı. Toplantının her ay bir üretim dalında, tek gündemle yapılması kararlaştırıldı ve yol haritası belirlendi.           

            Şubat ayında yapılacak toplantının konusu “Süt”. Hayvancılığın gelişmesi süt sığırcılığının geliştirilmesi ile doğrudan alakalı olduğu için ilk gündem maddesine alındı. Sütçülükle ilgili Kooperatifler ve Süt Üretici Birliklerinin sunumlar yapacağı, süt üreticilerinin sorunlarının dile getirileceği, sütün sağımdan itibaren işleme merkezlerine ulaştırılmasındaki soğutma zincirinde karşılaşılan sorunlar ile üretilen sütün pazarlanması ve süt fiyatlarının tespiti konularının ayrıntıları ile tartışılacağı bu toplantı bence çok önemli.           

            Üreticilerin örgütlenmesi açısından çok önemli olan Süt Üreticileri Birlikleri Kastamonu’da 5 tane. Kastamonu’daki süt üreticileri yani hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticiler bir araya gelerek Birlikler kurmuşlar. Ürettiğimiz sütü değerine satalım, bir torba yemin 45 lira olduğu günümüzde emeğimizin, masrafımızın karşılığını alalım demişler ve bir araya gelmişler. Hem ceplerine daha fazla para girmiş, hem de sütü işleyen işletmeler soğutulmuş süt işleme imkanlarına kavuşmuş.            

            Kurulan ve faaliyet gösteren bu süt üretici birlikleri Kastamonu Merkez, Taşköprü, İhsangazi, Devrekani ve Seydiler’de faaliyet gösteriyorlar. Tosya’mızda da; Kastamonulu, akıllı, işin bilincinde olan, becerikli üreticilerin kurduğu Merkez Süt Üreticileri Birliğinin Tosya Şubesi var. İnşaallah Seydilerliler gibi, İhsangazililer gibi, Devrekanililer gibi biz de bir gün Şube açmaktan kurtuluruz ve Tosya Süt Üreticileri Birliğini kurma becerisini gösterebiliriz kim bilir?                    

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ