Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,37
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

KGC ödülleri sahiplerini buldu

KGC ödülleri sahiplerini buldu
  • 12.01.2015
  • 1.280 kez okundu

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel hale getirmeyi hedefledi

ği Gazetecilik Başarı ödülleri, Öğretmenevi Seminer Salonu’nda gerçekleşen ödül töreni ile sahiplerini buldu. 

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti taraf

ından düzenlenen 10 Ocak Gazeteciler Günü ve Gazetecilik Başarı ödülleri töreni programı Şerife Bacı Öğretmenevi Salonu’nda yapıldı.

Programa Vali

Şehmus Günaydın, Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkcı, Ak Parti İl Başkanı Metin Çelik, CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda gazeteci aileleri ile birlikte katıldı.

Kastamonu bas

ın tarihi tanıtım filminin gösterimiyle başlayan program, daha sonra Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ve Vali Şehmus Günaydın’ın konuşmalarıyla devam etti.

“GERÇEK GAZETEC

İLER RAHATSIZ

Konu

şmasının başında Kastamonu basınının günümüzdeki yapısıyla ilgili bilgiler veren Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, daha sonra sözü basın sektöründeki sorunlara getirdi.

Y

ılmaz: Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı, basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu hak günümüzde sosyal medyayı da kapsayacak bir biçimde genişlemiştir. Ancak, basınımızın bugünkü yapısını da içtenlikle ortaya koymak zorundayız. Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet-elektronik yayıncılığını kapsayan bu geniş sektörümüzde, basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişiler Türkiye’nin her yerinde zaman zaman boy göstermektedir. İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir. Günümüz Türkiyesinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeni de bu kuralsızlıktır. Sadece okuma yazma bilmeniz, gazetecilik yapmanız için yeterlidir. Gerçek gazetecilik eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, gazetecilik, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumundadır. Oysa Türkiyede, pek çok ülkede olduğu gibi, mesleklerle ilgili yasal düzenlemeler vardır. Herkes avukatlık ya da doktorluk yapamaz. Eczacılık, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, muhasebecilik eğitim gerektiren mesleklerdir. Bu eğitimi veren fakültelerin diplomasına sahip olmak ve çeşitli yükümlülükleri yerine getirmek gerekir. Basınımızın bugünkü içler acısı bu durumu, Türkiyenin dört bir yanındaki gerçek gazetecileri rahatsız etti, halen de ediyor dedi.

2015 HÜSNÜ AÇIKSÖZ YILI

Konu

şmasının devamında Hüsnü Açıksöz isminin Kastamonu basını için önemine dikkat çeken Yılmaz: Biz Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak 2015 yılını, o dönemin önemli isimlerinden olan ve bugün de özel ödüle adını verdiğimiz Hüsnü Açıksöz Yılı ilan ettik. 2015 yılında ilk olarak, daha önceden gündeme gelen ancak gerçekleşemeyen Hüsnü Açıksöz adının bir sokağa yada alana verilmesi konusunda girişimlerde bulunacağız. Ardından Eylül-Ekim ayı gibi bir panel ve daha değişik etkinlikler yapmayı hedefliyoruz diye konuştu.

BABA

Ş: GAZETECİLERİMİZE

VERD

İĞİM KONUT SÖZÜNÜ UNUTMADIK

Y

ılmaz’ın konuşmasının ardından kürsüye Belediye Başkanı Tahsin Babaş geldi.

Geçti

ğimiz yıl 10 Ocak’ta gazetecilere verdiği konut sözünü unutmadığını konuşmasında ifade eden Babaş, kentsel dönüşüm rezerv alanı içerisinde bir Basın Sitesi’nin oluşturulabileceğini kaydetti.

Tahsin Baba

ş şöyle konuştu: Bu yıl gerçekten de kar yağışı ilimiz de ve bölgemiz de ciddi manada yağdı ve halen de devam ediyor. Ekiplerimiz çalışıyor ve ben de ekiplerimizin başındayım. Ne kadar da hani bir şey olmadı gibi söyleyenler varsa da biz işimizi biliyoruz ve görevimize de devam ediyoruz. Sıkıntısız bir şekilde de bu doğal olayı kazasız belasız atlatmayı ümit ediyorum.

Bir

şehrin büyümesinde, gelişmesinde, sorunların da ve çözüm yolların da gazetecilerin büyük rolü olduğuna inanıyorum. Gazetecilik mesleği gerçekten zor bir meslek. Tarafsız yapıldığın da ciddi manada şehre ve bulunduğu ortama bir güç katıyor. Gazetecilik çok büyük bir güç. Bazen bizim de boş bulunduğumuz zamanlar oluyor, bir bakıyoruz gazeteye olay var. Bunun üzerine anın da gidip çözümlüyoruz. Bunu saklamamak lazım. Bu nedenle gazeteciliğe büyük önem veriyoruz.

Ben gazetecilerimize çok te

şekkür ediyorum, gerçekten büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Onlar her zaman her yerde var. Gazetecilerimizin hep var olmalarını da gönülden istiyoruz. Bakın gazetecilerimizin söylediği hiçbirşey boş değil. Ben hep ders çıkardım ve çıkarmaya da devam edeceğim. Böyle yaptığımda da kendimce mutlu oluyorum ve dönüşleri de daha iyi oluyor. Tabi çalışan gazetecilerimizin bir sürü sorunları olduğunu da biliyorum. Geçen yıl bir söz vermiştim, unutmadım. Gazetecilerimizi konut sahibi yapma sözüydü. Bu konuda da inşallah bir çalışma yapıyoruz. Bunu ilerleyen günlerde sizinle paylaşmak istiyorum. Kentsel Dönüşüm adı altında bir çalışma, rezerv alanını şu anda tespit ettik. Yaklaşık 800 dönüm bir arazi. Bu arazi de bu tip konutların yapılma ihtimali çok yüksek. Yerini de söyleyebilirim sizlere, Sarıömer, İnebolu yolu, Kuzeykent ve Üniversite arasındaki bölüm. Burayı rezerv alanı olarak ilan etmek üzereyiz. Bütün görüşmeler bitti, inşallah önümüzdeki günlerde hızlı adım atmış oluruz. Gazetecilerimizin ne kadar konulara duyarlı olduklarını bir örnekle ifade etmek isterim. Kastamonuspor konusu. İnanın birçok gazeteci arkadaşımız bizden bir iki adım önde gidiyor. Kastamonu’nun isteklerini, ne kadar spor sever olduğunu biliyorlar. Ben bunun için de basınımıza çok teşekkür ediyorum.

ORMAN SATI

Ş İLANLARI

KONUSUNUN TAK

İPÇİSİYİZ

Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ise konuşmasında, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti tarafından geçtiğimiz günlerde kendisine sunulan dosyayı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ulaştırdığını, özellikle orman satış ilanları ile ilgili Kastamonu basınının sorununu yakından takip ettiğini, konunun takipçisi olduklarını söyledi. Gülşen, konuşmasında şunları söyledi: Kastamonu, köklü bir gazetecilik geçmişine sahip bir İl, 150 yıllık bir gazetecilik kültürümüz var. Türkiye hızla büyüyor, gelişiyor. Kastamonu’da aynı istikamette hızla büyüyor ve gelişiyor. Bu büyümenin sağlıklı olabilmesi için, basının yol gösterici ve uyarıcı rolü çok önemli. Biz bunu çok önemsiyoruz. Kastamonu basınında da bu konuda gayet güzel gelişmiş bir kültür var. Ben 10 yılı aşkın siyasi hayatımda, basının her noktada ki uyarılarından çok istifade ettiğimi söylemek istiyorum. Eminim benden önceki, bu görevlerde bulunan herkes de bu istifade de bulunmuştur. Değerli cemiyet başkanımızın, konuşmasında altını çizdiği bir kaç husus var. Bunlar da çok önemli. Birincisi, liyakatlı insanların bu işi yapması. Biz tabiri caiz se kamyon şoförlüğünü bile bir belgeye bağladık. Ben bu hassasiyete katılıyorum, bu konunun da takipçisi olacağıma inanıyorum. Değerli başkanımız yine yerel basının ilan ve reklam gelirleri ile ilgili sorunun da altını çizdi. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminde bu konu da çok önemli adımlar atmıştı. Geçtiğimiz günler de bizim Cemiyetimizi ziyaretimiz de Erkan başkanımız bize bir dosya verdi. Bu dosya yerel basının sorunlarını içeren ve çözüm önerilerini getiren bir dosya idi. Biz bu dosyayı Sayın Başbakanımıza arz ettik. Konunun takipçisiyiz, tabi ki hemen de sonuçlanmadı. Yoğun bir siyasi gündem var sizler de farkındasınız. Bize henüz bir dönüş olmadı ama bu konuyu takip ediyoruz. Yerel basınımızın bize verdiği her türlü katkı için kendilerine teşekkür ediyorum.


TAKIM OYUNUNUN EN ÖNEMLİ

TAMAMLAYICILARINDAN B

İRİSİ

BASIN MENSUPLARIMIZDIR

Kastamonu Valisi

Şehmus Günaydın, Kastamonu’nun her geçen gün tarihiyle, kültürüyle, turizmiyle mesafe almak için büyük gayret içerisinde olduğunu söyledi.

Gazeteciler Cemiyeti taraf

ından düzenlenen programda bulunmaktan büyük bir keyif aldığını ifade eden Vali, Kastamonu’da yürütülen çalışmaları sadece idarecilerle, siyasetçilerle veya sivil toplum örgütleriyle yapmanın, işin bir ayağını eksik bırakmak olduğuna dikkat çekti. Bunun en önemli tamamlayıcılarından birisinin basın mensupları olduğunu belirten Günaydın: Yaklaşık 7 aydır buradayım, bir çok konuda, bir çok gazeteci arkadaşımızın desteğini ve katkısını gördüm. Ben buradan huzurlarınızda kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten üşenmeyip, istediğimiz konularda bize raporlar hazırladılar, bize öneriler de bulundular. Ben kendi adıma bu önerilerden, raporlardan çok faydalandığımı huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Zaten, eğer birşeyler üretmek, ortaya koymak istiyorsanız bir takım oyununa ihtiyaç vardır. Geldiğim ilk günden beri ifade ediyorum, ben yok, biz varız. Bu anlayışla hareket ettiğimiz zaman gerçekten çok önemli bir potansiyeli barındıran ilimiz de çok büyük mesafeler alacağımıza inanıyorum. Zaman zaman arkadaşlarla paylaşıyoruz, istatistik çok önemli arkadaşlar. Rakamlara baktığınız zaman yaptığınız işlerin doğru olup olmadığını çok net görüyorsunuz. Beraber yaptığımız çalışmalarda çok önemli mesafeler aldığımızı ifade etmiştim, bunu öylesine söylemiyorum, rakamlarla, istatistiki verilerle söylüyorum. Göreve başladığım ilk günden beri, gazeteci arkadaşlarımın çok önemli katkılarını gördüm. Bundan sonra da bu katkılarını bekliyoruz. Çünkü bulunduğumuz konum hiçbirimizi tatmin etmemeli. Gelişen dünya da ve hızla büyüyen ülkemizde bizim de bu hıza, bu gelişime ayak uydurabilmek için mutlaka hep beraber biraz daha fazla çalışıp gayret göstermemiz lazım. Ben bu birlikteliğin sağlanacağına olan inancımı ifade etmek istiyorum dedi.

PASTA KES

İMİ VE ÖDÜLLER

Vali

Şehmus Günaydın’ın konuşmasının ardından, 10 Ocak Gazeteciler Günü pasta kesimi yapıldı. Daha sonra Başarılı Gazeteciler Yarışması ödüllerini almaya hak kazanan Cengiz Muhziroğlu, Vedat İkizoğlu, Cebrail Keleş, Mine Özgür, Turgut Yılmaz, Kadir Yıldırım, Sabahattin Büyükoral, Sibel Bilir, İrem Yasemin Savaş, Nevra Demirci, Dilek İğdirli, Oğuzhan Yavuz ve Fatma Bölükbaşı‘ya ödülleri verildi.

Ayr

ıca Hüsnü Açıksöz Büyük ödülünü almaya hak kazanan Gazeteci Ahmet Tamel, rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayınca, ödülü kendisine iletilmek üzere en genç gazetecilerden Gözde Mınık’a, Basın Hizmet ödülleri ise Gazeteciler Erdoğan Er, Cemil Özel ve Nahit Odalıoğlu’na verildi.

Program, toplu foto

ğraf çekimi ve kokteyl ile sona erdi.

TOSYASPOR’un Rotası Voleybol Ligi
Tosya Spor’a başkan seçilen İşadamı Sefa Abayın voleybol ligine katılmak için çalışmalara başladı. 31 Mart 2021 tarihinde yapılan Tosya Spor...
Tosya Kaymakamlığı, hem engellerine hem de yaşlılarına sahip çıkıyor
Tosya Kaymakamlığı, evde bakım hizmetleriyle ihtiyaç sahiplerini yardımlarla güldürüyor. Yaşlı, bakıma muhtaç ve engelli vatandaşların, ev temizliği, saç sakal tıraşı...
Tosya Pirincinin ekim hazırlıkları başladı
Lezzeti dünyaca bilinen Tosya Pirincinin ekim hazırlıkları başladı. Kastamonu’nun Tosya ilçesine özgü olan meşhur Tosya Pirinci’nin 120 gün sürecek olan...
Tosya’nın Giriş Çıkışları Kontrol Altına Alındı
17 Günlük tam kapanmanın başlamasıyla birlikte Kastamonu’nun Tosya ilçesi güvenlik güçlerince kontrol altına alındı. Covid 19 tedbirleri kapsamında 29 Nisan...
Kablo Hırsızları JASAT ekiplerine yakalandı
Enerji nakil hattından 2 kilometre uzunluğunda bakır kablo çalan iki hırsız, JASAT ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre, Kastamonu’nun...
Şehit oğlunun haberini alan anne: “Vatan sağ olsun”
Irak’ın kuzeyindeki terör örgütlerine yönelik Avaşin-Basyan bölgesinde yürütülen Pençe-Yıldırım Operasyonu’nda şehit düşen Aygün Çakar’ın şehit haberi annesine verildi. Oğlunun şehit...
Tosya’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenle kutlandı
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kastamonu’nun Tosya ilçesinde törenle kutlandı. İlçenin Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlama törenine Kaymakam Deniz Pişkin, Belediye...
Tosya Kaymakamlığı her gün 105 aileye sıcak yemek ulaştırıyor
Tosya Kaymakamlığı 2018 yılında faaliyete geçirdiği aşevi ile her gün onlarca yaşlı ve bakıma muhtaç aileye sıcak yemek ulaştırıyor. Tosya...
Tosya’da Seralar Kontrol Edildi
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde seracılık projesinden yararlanan çiftçilerin seraları kontrol edildi. Tosya Ziraat Odası Başkanı Kadri Eken, İlçe Tarım ve Orman...
Bağ yolları yeni sezona hazır
Tosya Belediyesi çalışmalarına bağ yollarında yapılan revizelerle devam ediyor. Baharın gelmesiyle birlikte bağ sezonuna hazırlanan vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmak için çalışmalara...
Valilik Açıkladı, Kısıtlama 3 Gün Olacak
Kastamonu Valiliği hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının bu hafta sonu 3 gün olacağını açıkladı. İşte Kastamonu Valiliğinden Yapılan Sokağa...
Kastamonu İl Müftüsü Mustafa Bilgiç Tosya İlçe Müftülüğüne Ziyarette Bulundu
Kastamonu İl Müftüsü Sayın Mustafa BİLGİÇ Tosya İlçe Müftlüğüne  bağlı Kur’an Kurslarında görev yapan Kız Kur’an Kursu Öğreticileri toplantı yapmak...
Hafta Sonu Şehiriçi ve D-100 Karayolunda Denetim Devam Etti
Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, ilçede kolluk kuvvetleri ve salgın denetim ekiplerinin hafta sonu yapmış olduğu denetimlere katılarak, “kolluk kuvvetleri ve...
Tosya’da çiftçilere 50 ton çeltik tohumu ve sera naylonu dağıtıldı
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde çiftçilere 50 ton çeltik tohumu ile sera naylonu dağıtımı düzenlenen programla yapıldı. Programa Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin,...
SEÇ Market Dualarla Açıldı
İlçemiz müteşebbislerinden Ahmet Küçükdede ve Hüseyin Büyükdeğirmenci’nin girişimleriyle hizmete giren ve Cumhuriyet Meydanında market sektöründe hizmet verecek olan SEÇ Market...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ