Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Sevk İrsaliyesinin Kullanımı

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 14.05.2010
  • 719 kez okundu

SEVK İRSALİYESİNİN KULLANIMI

V.U.K.’nun Fatura ve fatura yerine geçen vesikalar arasında yerini alan Sevk irsaliyesi ile ilgili bilgiler vermeye bu yazımızda da devam edeceğim.

Alıcıların kimler olacağı ve ne miktarda mal alacakları belli olmayan ve alıcılara iş yerlerinde teslim edilmek üzere, satıcı tarafından kendi nakil vasıtası ile mal gönderilmesi halinde; nakil vasıtasına yüklenen tüm mallar için tek bir sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve düzenlenen sevk irsaliyesinin müşterinin adı ve adresi bölümüne “Muhtelif Müşterilere satılmak üzere” ibaresi ile nakil vasıtasının plaka numarası ve sürücünün veya araçta bulunan satışa yetkili kimsenin adının yazılması mümkündür.

Bu tür sevk irsaliyesi ile alıcılara gönderilen ve alıcının talep ettiği miktarda teslim edilen malların faturaları malın teslimi anında düzenlenecek ve bu faturalara sevk irsaliyesinin numarası kayıt edilecektir. Ayrıca, her satış için sevk irsaliyesi düzenlenmeyecek, ancak faturaya işyerinde teslim edildiğine ilişkin şerh verilecektir. Bu şekilde düzenlenmiş sevk irsaliyesi ile sevk edilen mallar için yedi günlük süre beklenilmeksizin faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi zorunludur. Perakende satışlarda ise perakende satış fişinin malın teslimi anında düzenleneceği esasen tabiidir. Bir işyeri ve deposu bulunmadan Pazar takibi veya köy köy kendi namına taşıtıyla emtia satan kimselerin yukarıda belirtildiği şekilde sevk irsaliyesi düzenlemeleri ve taşıtlarında bulundurmaları, malın teslimi anında ise fatura veya perakende satış fişi düzenlemeleri gerekmektedir. Diğer taraftan, faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi şartıyla önceden tek bir sevk irsaliyesi düzenlenebilmesi imkanı tanınan mükelleflerin, faturayı anında düzenlemeyip daha sonra yedi günlük süre içinde düzenlemek istemeleri halinde belirtilen kolaylıktan yararlanmaları mümkün bulunmamaktadır. Bu takdirde genel esaslara göre malın sevki anında her alıcı için ayrı birer sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekmektedir.

Mükelleflerin, yarı mamül veya mamul mallarını, bazı işlemler yapılmak üzere, diğer mükelleflere göndermeleri ve bu mükelleflerden malları geri getirmeleri durumunda götürülen ve geri getirilen mallar için gidiş ve geliş taşımaları sırasında ayrı ayrı sevk irsaliyesi düzenlemeleri zorunludur.        

Numune üzerine veya tecrübe ve muayene şartıyla satım yapılmak üzere mal sevkiyatı yapılması halinde sevk edilen mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunludur. Bu tür sevkiyatlarda, malı satıcı taşıyorsa irsaliye satıcı tarafından, alıcı taşıyor veya taşıtıyorsa irsaliye alıcı tarafından düzenlenecektir.

Bir mükellefe ait merkez, şube, ambar gibi birden fazla işyerinin bulunması ve bu yerlerden diğerine mal naklinde sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekmektedir. Bu taşımalarda müşteri adı yerine “Dahili Sevkiyat” tabiri kullanılmalı ve malın nereden nereye götürüldüğü belirtilmelidir.

 

EMEKLİLİK İLE İLGİLİ SORU ve CEVAPLAR

            Bu bölümde her hafta bir okuyucumuzun emeklilikle ilgili sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Soru   : Halen çiftçilik yapıyorum. 1995 yılı Ocak ayında Tarım sigortası ödemeye başladım. Tarım sigortasından emekli olabilmem için ne kadar daha prim ödemem gerekiyor.

 

Cevap : 4759 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 23/05/2002 tarihinde sigortalılar, sigortalılık sürelerine göre aşağıda çizelgede belirtilen yaş hadleri ile 15 yıllık sigortalılık süresini doldurmak ve en az 3600 gün prim ödemiş olmak şartlarını yerine getirerek yaşlılık aylığına hak kazanabileceklerdir.

            Buna göre sigortalılığınız 1995 yılı Ocak ayında başladığı için 52 yaşında, 3600 gün primi tamamlayınca emekli olabilirsiniz.

23/05/2002 Tarihindeki
Sigortalılık Süresinin Başlangıcı

TAHSİS TALEP TARİHİNDEKİ EN AZ

Yaşı

Süre

Gün Sayısı

Kadın

Erkek

24/08/1994-23/05/1995 arasında

48

52

15

3600

24/05/1995-23/02/1996 arasında

49

53

15

3600

 

 

PRATİK BİLGİLER

– 31 Mayıs’a kadar Vergi Levhası Tasdiki yapılacak

– Form (Ba) ve (Bs) ile Bildirilecek Tutar (KDV hariç): 5.000,00 TL

2010 ve mütakip yıllar için (396 no.lu VUK Teb.) düzenlenen formlar, takip eden ayın birinci gününden itibaren son günü akşamına kadar verilecektir.

ÖZEL USULSÜZLÜK CEZALARI (2010 yılı için)

– Vergi Levhası bulundurmayan, asmayan: 160 TL 

– Perakende Satış Fişi, Ödeme Kaydedici Fiş, Giriş ve Yolcu Taşıma Bileti, Sevk İrsaliyesi, Taşıma İrsaliyesi, Yolcu Listesi, Günlük Müşteri Listesi ile Maliye Bakanlığı’nca düzenlenme mecburiyeti getirilen belgelerin düzenlenmemesi, bulundurulmaması ve kaydedilmemesi veya düzenlenen bu belgelerin gerçeği yansıtmaması halinde; her bir belge için      : 160,00 TL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ