Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

YILLIK VERGİ İNCELEME PLANI (II.Bölüm)

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 04.01.2011
  • 648 kez okundu

YILLIK VERGİ İNCELEME PLANI (II.Bölüm)

 

Yıl içerisinde ortaya çıkacak ihbar ve şikâyet konuları hakkında yapılacak incelemelerin, ilgili inceleme ve denetim birimi tarafından tamamlanması esastır. Maliye Teftiş Kurulu, Hesap Uzmanları Kurulu ve Gelirler Kontrolörleri Başkanlığına gelen ihbar ve şikâyetlere konu incelemelerin denetim kaynağının yetersizliği nedeniyle yapılamaması durumunda ihbar ve şikâyetler değerlendirilmek üzere Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilir. İnceleme ve denetim birimleri incelemeye başlamadan önce ihbar veya şikâyet konusu mükellef ile ilgili bir inceleme olup olmadığı hususunda Sekretaryadan bilgi alırlar. Bu konudaki koordinasyon Sekretarya tarafından sağlanır.
 Vergi incelemesine yetkili olanlarca yıl içerisinde yapılan inceleme ve denetimler sırasında ortaya çıkan vergi incelemelerinin ilgili birim tarafından yapılması esastır. Ancak, söz konusu incelemelerin, incelemenin yapıldığı ya da ilgili inceleme ve denetim biriminin devamlı çalışma merkezinin bulunduğu iller dışındaki illere sirayet etmesi durumunda, diğer illere ilişkin yapılması gereken incelemeler ilgili inceleme ve denetim birimi vasıtasıyla değerlendirilmek üzere Gelir İdaresi Başkanlığına iletilebilir.

 Merkez inceleme elemanları tarafından yapılan teftiş ve soruşturmalar sırasında ortaya çıkan inceleme ve denetimler, bağlı oldukları inceleme ve denetim birimleri tarafından görevlendirilmeleri üzerine ilgili merkez inceleme elemanınca tamamlanır.  Savcılıklar ve mahkemeler tarafından talep edilenler ile her türlü uluslararası sözleşmeler ve 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkındaki Kanun kapsamında yürütülmesi gereken inceleme ve denetimler yıllık plan kapsamına bağlı olmaksızın ilgili inceleme ve denetim birimi tarafından yürütülür.  Kamu kurum ve kuruluşlarından intikal eden ve yürüttükleri görevler nedeniyle doğrudan veya dolaylı olarak mali konuları içeren inceleme ve denetim taleplerinin nasıl karşılanacağı yıllık planda gösterilir. Gelir İdaresi Başkanlığı, mükelleflerin haklarını gözeterek yüksek kalitede hizmet sunmak suretiyle yükümlülüklerini kolayca yerine getirmeleri için gerekli tedbirleri alır, uyum bozukluklarını tespit ve analiz ederek çözümler üretmek suretiyle mükelleflerin vergi kanunlarına gönüllü uyumunu sağlar, vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek amacıyla, ekonomik ve sosyal ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak gerekli çalışmaları ve denetimleri yapar. Bu çalışma ve denetimler sonucunda ortaya çıkan vergi incelemelerini yıllık plan hedeflerini aksatmayacak şekilde yürütür. Bakan gerekli görmesi halinde Maliye Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Hesap Uzmanları Kurulu Başkanlığını bu hususlarda görevlendirebilir. Yıllık plan Aralık ayı sonuna kadar herhangi bir nedenle hazırlanamamış veya onaylanmamış olması halinde yeni plan onaylanana kadar vergi incelemesine ve denetime ilişkin faaliyetler, 178 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 33/B maddesi, bir önceki yıla ait plandaki genel esaslar ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile inceleme ve denetim birimlerince yapılan analizler de dikkate alınarak inceleme ve denetim birimleri tarafından yürütülür.Kaynak: GİB

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ