Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 16,07 / Satış: 16,14
€ EURO → Alış: 17,21 / Satış: 17,28

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZDAN İTİBAREN %5,1 ZAM

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 30.06.2011
  • 3.825 kez okundu

1 Ocak 2011’den itibaren yürürlüğe giren yeni Asgari ücret rakamları ile birlikte 2011 yılının ilk altı aylık kısmında uygulanacak asgari ücret için yüzde 4,7 ve ikinci altı aylık dönem için ise %5,1’lik zam uygulanması öngörülmüştü.

Buna göre; 16 yaşından büyük işçiler için 1 Temmuz 2011 – 31 Aralık 2011 arasında uygulanacak brüt asgari ücret 837,00TL, net 658,95 TL oldu.

Asgari ücret 16 yaşından küçükler için ise yılın ikinci yarısında 16 yaşından küçükler için asgari ücret brüt 715,50TL, net 571.96 TL olarak uygulanacak.

Vergi iadesi uygulamasının yerine getirilen asgari geçim indiriminin (çocuk parası, aile yardımı vb.) miktarlarında herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Çünkü yılbaşında uygulanan Asgari geçim indirimi rakamlarının kanun gereği yılsonuna kadar aynen uygulanması gerekiyor. Buna göre, bekar veya evli olup eşi çalışan bir asgari ücretli, 2011 yılında 59,74TL, evli, eşi çalışmayan bir asgari ücretli ise 71,69 TL asgari geçim indiriminden yararlanacak.

 

KUZKA’NIN HİBE MALİ DESTEK PROĞRAMI BAŞLADI

         T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), TR82 Düzey 2 Bölgesi adı verilen Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerini kapsamakta ve merkezi Kastamonu’da olup; sürekli olarak bu illerde faaliyet gösterecektir.

         Ajans tarafından 2011 yılı için mali destek programlarına tahsis edilen toplam kaynak tutarı 16.000.000 TL olup; 2011 KOBİ Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulunan projelere dağıtılacak tutar ise 11.500.000 TL’dir. Kalan 4.500.000 TL ise Çevre ve Turizm Altyapısı Mali Destek Programına yani kamu kurumlarına dağıtılacaktır. Bu toplam tutarların illere ayrı ayrı tahsisatı söz konusu değildir. Proje başvurularının hangi il veya ilçeden yapıldığı da bir avantaj ya da dezavantaj yaratmayacaktır.

          Destek sağlanabilecek projelere yönelik üç temel uygunluk kriteri söz konusudur:

          Başvuru sahibi ve ortaklarının uygunluğu

          Projelerin uygunluğu

          Maliyetlerin uygunluğu

         Ajans 2011 Yılı “KOBİ” ve “Çevre ve Turizm Altyapısı” Mali Destek Programları için 30.05.2011 tarihi itibariyle ilk Proje Teklif Çağrısına çıkmış olup, söz konusu mali destek programları kapsamında Ajansa proje sunacak kişi, kurum ve kuruluşlar için Bölgemiz il ve ilçelerinde Proje Hazırlama Eğitimleri gerçekleştirecektir.

         Destek almaya hak kazanabilmek için başvuru sahiplerinin, aşağıda belirtilen koşulların tümünü haiz olması gerekmektedir:

           Tüzel kişiliği haiz olması (Kamu kurum ve

kuruluşları ile bunlara bağlı birimler hariç),

           TR82 Düzey 2 Bölgesi (Çankırı, Kastamonu,

Sinop İlleri) sınırlarında kayıtlı olması veya merkezlerinin ya da yasal şubelerinin bu bölgede bulunması

           Proje hesabını kendi adına açma, bu hesaba

para aktarma ve bu hesaptan harcama yapma ehliyetine sahip olması,

           Projenin hazırlığından ve yönetiminden (varsa

ortakları ile birlikte) doğrudan sorumlu olması, aracı olarak hareket etmemesi,

          İnşa edilecek veya geliştirilecek altyapının

kanuni sahibi ve işletmecisi olması ve tüm potansiyel kullanıcılara, altyapıya eşit şartlarda erişim sağlamayı garanti etmesi,

           Hibe Programından alınacak destekle inşa

edilen altyapının sahipliliğini veya intifa hakkını projenin tamamlanmasından sonra asgari 5 yıl süre ile elinde tutması.

   

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

AllEscort