Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

BİRRUL VÂLİDEYN ANA-BABAYA İYİLİK

Basri Bektaş
Basri Bektaş
  • 01.06.2015
  • 947 kez okundu

          Ana-babaya iyilik, Allah’a ibadetten sonra gelir. Bundan dolayıdır ki İslam dini kadar bu konuyu taçlandıran başka bir nizam yoktur. 
         1- Eğer cihat yapmak istiyorsan ve geride yaşlı anne baba bırakmış isen, önce onları memnun etmelisin. Onların hayır duasını ve rızasını almalısın. (Ana-babaya itaat, Allah’a itaattir, onlara asi olmak, Allah’a asi olmaktır.) [Taberani]
         2- “Birr” kavramı tüm iyilikleri kapsamaktadır. Bu dünyanında iyiliğidir ukbanında iyiliğidir. Zıddı “ukuk”tur. O ise bağları kesmek koparıp atmaktır. O takdirde hak ve hakikatle olan bağları ya sağlam tut ya da koparıp atıver.
             3- Ana babasıyla bağları koparmak günahların en büyüğüdür günahın önünde sadece Allah’a şirk koşmak vardır.
            4- Ana-babaya itaat Allaha itaatten hemen sonra gelir. Bir kayıt vardır ana baba da olsa Allah’a şirk küfür ve zulüm gibi bir günaha ve isyana zorlarlarsa o takdirde itaatte kalkmış olur. 
         “Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini emrettik. Şâyet onlar seni, hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, bu takdirde onlara itaat etme. Dönüşünüz ancak bana olacaktır ve ben yapmakta olduklarınızı size haber vereceğim. 
          “İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.” 
         “Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonra dönüşünüz ancak banadır. Ben de size yapmakta olduğunuz şeyleri haber vereceğim.” 
          “(Kâfir olarak ölüp) cehennem ehli oldukları onlara açıkça belli olduktan sonra, akraba dahi olsalar, (Allah’a) ortak koşanlar için af dilemek ne peygambere yaraşır ne de inananlara.” 
             5- Ana- Babaya iyilik bir manada kişinin kendisine yaptığı bir yatırımdır. Çünkü bu gün evlat olan yarın kendisi ana- baba olacaktır. Bu gün yapıp ettiğini kendisi yarın kendisi önünde hazır bulacaktır. “”Bir genç, bir ihtiyara, yaşından dolayı hürmet ederse, onun yaşına varınca, Allah’üTeâlâ, ona gençleri hürmet ettirir.”

[1]29. Sure (Ankebût Suresi), 8. Ayet

[1]31. Sure (Lokmân Suresi), 14. Ayet

[1]31. Sure (Lokmân Suresi), 15. Ayet

[1] 9. Sure (Tevbe Suresi), 113. Ayet


          6- Bir gün sen çocuktun onlar sana merhamet ediyorlardı. Şimdi sen büyüdün onlar senin merhametine muhtaç oldular. Hadi bakalım merhametini gösterebiliyor musun?
              7- Yoksa bu dünyada da ukbada da burnun yerde sürter. “Ana babasından biri veya her ikisi yanında ihtiyarlayıp da cennete girmeyi hak edecek kadar onlara iyilik yapmayan sürünsün” diyerek cevap verdiler.
Hatırlatma: Peygamber Efendimiz Beni İsrail’den Mağarada kalan üç kişiden bahsederdi. Bunlardan birinin duası anne ve babasına yaptığı iyilikten bahsederdi…,
             8-Annelik ve anneye olan ihtiyaç tüm fiziki ihtiyaçların önündedir. Bu manada doyuran ve büyüten annelik özelliklerini taşımıyorsa anne sayılmaz belki hamisi Mevla’sı olur ama anne olamaz. Tıpkı Firavunun sarayında çocuk Musa gibi eğer anneye ihtiyacı olmasaydı Allah annesini saraya göndermezdi.
                 9- Babanın rızası da hakkın rızasına bağlıdır. Dolayısıyla babanın duası reddedilmez.
Hatırlatma: Hz. Ömer (ra) oğlu Abdullah (ra) bir gün yolda giderken bir bedevi ile karşılaştı. Hemen onu atına bindirdi. Başındaki sarığı çıkarıp onun başına geçirdi. Bunu görenler onun bunu niçin yaptığını anlayamadılar. Neden böyle yaptın ki o bedevi küçük bir şeyden de memnun olurdu. Dediler o ise 
“Onun babası benim babamın arkadaşıdır. Dolayısıyla peygamber efendimiz buyurdular ki: “iyiliklerin en evlası evladın babasının arkadaşlarına (dostlarına) ziyaret edip, ikramda bulunmasıdır” mealinde buyurmuştur.

[1] Hadislerle İslam 4. cilt

[1] Aynı Eser

                                                                           

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ