Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

ÇÖZÜM SİZSİNİZ (Hayırlı Cumalar)

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 06.04.2012
  • 433 kez okundu

Karşımızdakine öncelikle insan olduğu için değer vermeliyiz. Ruhumuzdaki eziklikler, yaralar muhtemelen bir başka insanın eseridir. Karşınızdakini bir ayna olarak farz edin. Aynada göreceğiniz ancak sizsiniz. Öyleyse görmek istediğiniz gibi hareket edin. Elinizi vicdanınıza koyup “Kalbimi kırdı, ben de başka zamanlar ona karşı haksızlık yapmış olabilirim. Şimdi nasıl öfkelendiysem, o da aynı öfkeyi yaşamıştır. Kendi olumsuzluklarımı düzeltirsem, karşımdaki de kendini düzeltebilir. Allah için bunu denemeliyim” diyebilmelisiniz.

Gelin ve kayınvalidelikten öte din kardeşi olduğumuzu unutmamamız gerekir. Müslümanlar olarak da birbirinize karşı sorumluluklarınız var. Kararlı olup gayret atınıza bindiğinizde çoğu sorunların sabun köpüğü gibi eridiğini göreceksiniz.

Efendimiz’in (s.a.v) kızı Hz. Rukiye (r.anha) bir gün kocası Hz. Osman’ı (r.a) babasına şikayet eder. Kızını dinleyen Rasulullah “Ey kızım! Eğer Allah’ın ve benim rızamı istersen, bir an durma, var evine, Osman’ın ayaklarına yüzünü sürüp, özür dile. Yoksa ne Hakk’ın huzurunda, ne de benim huzurumda yerin kalır” diyerek kızı Rukiye’yi hemen kocası Osman’ın evine gönderir. Efendimiz’in kız babası olarak bu tavrı, eşi ya da eşinin ailesiyle yaşadığı sıkıntılarda kızına hakkı ve sabrı tavsiye etmeyi geri plana atan aileler için ne güzel bir örnektir!

Annesi ve eşi arasında kalan erkekler çoğu zaman ne yapacağını bilemiyor, kimi zaman bu sürtüşmeden en çok yarayı o alıyor. Bazıları annesinin, bazıları karısının tarafında olmayı tercih ederken; bazıları da hiç sorun yokmuş gibi davranarak, ailesini bu gerginlikle baş başa bırakıyor. Oysa her iki tarafın da ortak noktası olan erkeğin tavrı, sorunun çözümünde son derece önemli.

Uzmanlar; erkeğin olaya müdahil olmasını öneriyor ve ekliyor: “Çocuklarımıza küçük yaşlarda ileride üstleneceği (babalık ve annelik) görevleri hakkında bilgiler ve eğitimler veremiyoruz. İyi bir eş, iyi bir baba ve iyi bir aile reisi nasıl olunacağı konusunda eğitemiyoruz. Bunların hiç birisini yapmadan ‘Yaşın geldi evlendireceğiz seni’ diyoruz. Genç bey evleniyor ama eşine, eşinin anne babasına ve yeni akrabalarına nasıl davranması gerektiğini kestiremiyor. Annesinin olması gerektiği yeri ve eşinin olması gerektiği yeri bilemiyor. Annesini anne ve eşini de eş olarak ayırt etmesi gerekiyor. Rollerin karışmaması ve o şekilde tutum sergilemesi gerekiyor. Erkeğin bu konuda hassas olup, anne ile eşinin olumsuz sözleri varsa birbirlerine aktarmaması gereklidir. Kendi aklını kullanarak her iki tarafı da bilinçli idare etmesi gerekiyor. Çünkü annesi de eşi de sevdiği insanlardır. İkisini de incitmeden orta yolu bularak hayatlarını devam ettirmesi gereklidir.” Hoşça kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ