Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Dr. Rifat Osman Tosyali

Abdülbaki Abayın
Abdülbaki Abayın
  • 01.10.2018
  • 2.725 kez okundu

Dr. Rifat Osman Tosyali : radyolog,ressam,edebiyatçı,,fotoğrafçı..Tarihe ait eserleri ile taninmis hekimlerimizdendir.18 şubat 1874’te Is¬tanbul’da üsküdar’da dogmustur. 10 mayıs 1933’de Edirnede vefat etmiştir.  Babası Rusçuk ve Selânik kadılıklarında bulunan Tosyavîzâde Osman Feyzi Efendi, annesi İkbal Hanım’dır.

Ataları 2.murad döneminde Tosya’dan Edirne’ye göç ettiği için TOSYAVİZADE adıylada anılır..ilköğrenimimni Üsküdar selimiye ilk okulunda yaptı.Paşakapısı, Rüştiye-i askeriyesi, Kuleli Tıbbıye-i idadisi ve hastanesinde çalıştı. Bu yıllarda dolabında V. Murad’ın fotoğrafının bulunması yüzünden tutuklandı ve bir süre hapis yattı. Ayrıca evi arandı; babasının kütüphanesine ait birçok el yazması kitap, aralarında ailesinin soy kütüğünün de bulunduğu evrak, kıymetli hat, resim ve levhalar evinin bahçesinde yakılarak imha edildi. 1892’de girdiği Mekteb-i Tıbbiyye’den 1898’de yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu

Gülhane Serîriyat Hastahanesi’nde göreve başlayan Rifat Osman bir süre Reider Paşa’nın yardımcılığını yaptıktan sonra hastahanenin röntgen dairesinin şefliğine getirildi. 1903’te Edirne Hastahanesi’ne tayin edildi

Askeri Tibbiyeyi Hekim Yüzbasi olarak bitiren Dr. Rifat Osman, ilk radyologlarımızdandır. Dr.Rıfat Bey, Selanik, Manastır ve Edirne askeri hastenelerinde rötgen bölümü kurucularındandır.Alman Profesörü Rider’in Gülhane Hastanesinde kurdugu rotgen subesinde ihtisasindan sonra Edirne Selanik ve Manastirda bu cihazi kurmustur.

Edirne’de görev yaptığı yıllarda şehrin tarihine ait bilgi ve belge toplamaya başladı. Önce Sarayiçi’nde artık mevcut olmayan sarayın haritasını hazırladı. Çalışmalarını sürdürürken Balkan Savaşı’nın çıkması ve Edirne’nin Bulgar işgaline uğraması ruhunda derin izler bıraktı. 1915 Martında Edirne Askerî Hastahanesi baştabipliğinden İstanbul Haydarpaşa Hastahanesi röntgen dairesi şefliğine nakledildi ve binbaşılığa terfi ettirildi. 1919 Mayısında sıhhî sebeplerden dolayı emekliye ayrıldı. Ardından Edirne’ye döndü, bu defa da Edirne’nin Yunanlılar tarafından işgaliyle karşılaştı (Ekim 1920). Kitapları, topladığı tarihî evrak, hat koleksiyonu ve resimleri yağmalanınca İstanbul’a kaçmaya mecbur oldu. Millî Mücadele sırasında Trakya Paşaili Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti’nde görev aldı. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra tekrar Edirne’ye döndü. Hekimlik görevi yanında çeşitli okullarda sağlık ve resim öğretmenliği yaptı. 10 Mayıs 1933’te Edirne’de vefat etti ve Hacılar Ezanı Kabristanı’na defnedildi.

Edirne Rehnümasi ile

Edirne Saray ve kasirlari adli eserler onundur

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ