Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Emir Kusturica’dan “Terbiyesiz Show”..

Süleyman Karaca
Süleyman Karaca
  • 12.10.2010
  • 486 kez okundu

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katılan ve çeşitli grupların protestolarıyla karşılayan dünyaca ünlü Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica, kendisine gösterilen tepkileri ”barbarlık, ilkellik” diye yorumlayarak, “Kültür Bakanı beni hedef gösterdi onu düşman ilan ediyorum” dedi ve festivalin jüri üyeliğinden ayrıldığını açıkladı.

 

Emir Kusturica, konakladığı otelde basın toplantısı düzenledi.

 

”Bosna’da Sırplar tarafından Müslümanlara yönelik soykırımı desteklediği” iddialarıyla Türkiye’de çeşitli grupların protestosuyla karşılaşan Kusturica, bu yöndeki soruya, ”Benim anti emperyalist olduğum bilinir. Çalışmalarımı ve hayatımı bu nokta üzerine kurdum. Bana bu noktadan gelen saldırılar ise hep anlamsız geldi. Benim uğruna savaştığım şey, Birleşik Yugoslavya idi. Savaş öncesi ve savaş sonrası yaklaşımları bu çerçevede ele almak gerekir” dedi.

 

”Ülkeme dair vizyonum, öznel ve kişisel bir vizyondur. Herhangi bir politik partinin üyesi değilim. Benim cümlelerim tamamen inançlarımdan kaynaklanmaktadır. Bazen doğru, bazen yanlıştır. Ben her zaman bunun doğru olduğunu inanırım ama doğru olmayabilirler” diye konuştu.

 

Ünlü yönetmen Kusturica, hakkındaki soykırım suçlamaları ve protestolarla ilgili de şunları söyledi:

”Bu festivalde ilk kez başıma bir şey geldi. Kendimi savunmak bile istemiyorum ama bazı şeyleri açıklamak istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın ve sıcak insanlara, gösterdikleri sıcak ilgi nedeniyle teşekkür etmek istiyorum. Bu ülkenin Kültür Bakanını ise bir düşman olarak görüyorum. Çünkü o bunu hak ediyor. Hayatını insanlığa pencereler açmak için adayan bir insan, herhangi bir suçu destekliyor olamaz. Bir kaç ay önce Bursa’da konser verdik, çaldık. Kültür Bakanı ile aynı partiden olan belediye başkanı bizi öpüyor, kucaklıyor, elinden gelen en iyi ağırlamayı yapıyordu. Çok güzel bir konser verdik. Başörtülü kadınlar el çırpıyor, dans ediyorlardı. Bu benim için büyük mutluluktu.”

 

Karşılaştığı tepkileri ”barbarlık ve ilkellik” olarak yorumlayan Kusturica, maruz kaldığı bu manzara nedeniyle jüri üyesi olarak geldiği Antalya’dan ayrılmaya karar verdiğini, atölye çalışmasını da iptal ettiğini bildirdi.

 

Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi; bu köşede 23 Ağustos 2010 tarihli “Aslını inkar eden haramzade..!” başlıklı yazımı hatırlayanlar bilirler.. o yazımda özetle,Bosna’da savaş sırasında 20.000’i aşkın kadına Sırp Çetnik’ler tarafından sistematik bir şekilde tecavüz edildi gerçeği karşısında, Sırpların yaptığı vahşi soykırım esnasında namusları kirletilen on binlerce Boşnak kadına hitaben “Meseleyi lüzûmundan fazla abartıyorsunuz” diyen ve 250 bin insanın hayatına mâl olan soykırımın çözümü olarak da “500 yıl önce zaten hepimiz Sırp’tık, yeniden Sırp ve Hıristiyan olalım, olsun bitsin” önerisini getiren sözde Boşnak sinema yönetmeni Emir Kusturica ismini bu vahşi savaşın unutulmazları arasında hatırlamamak mümkün değil. Dahası da var; Emir Kusturica, bir çok kereler “Boşnak bir anne-babadan doğdum, fakat kendimi kültürel açıdan Sırplara daha yakın hissediyorum” açıklamasını yapan, ahlaksız ve sapık fikirleriyle de tanınan bir yönetmen.

 

İnsanlığa karşı suç işledikleri hür dünyanın aydınlarınca tescil edilmiş Sırp kasaplar Karadziç ve Mladiç Saraybosna’da, Tuzla’da, Srebrenitsa’da gerçekleştirdikleri katliamları, “Yugoslavlık bilincini yeniden tesis etmek adına verilen mücadele” olarak tanımladığını; bu düşük ruhlu, kalpsiz ve omurgasız adamın geçmişi yarım yüzyıla dayanan, Türkiye sineması için hayati önemdeki Antalya Altın Film Festivali’nin bu yıl 9-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak  47. etkinliğinin hem açılışında etnik tekno-rock grubu ‘No Smoking” ile yer alacak, filmlerinden görüntüler sunulacak, hem de Altın Portakal Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jürisinde yer alacak olmasını “Nefret ve kin söylemini benimsemiyorum; gönlüme, ruhuma, mantığıma ağır geliyor ama, ‘ne işi var bu soysuz omurgasız  adamın Türkiye’de?’ demekten de kendimi alamıyorum” cümleleriyle okurlarımın bilgisine sunmuştum.

 

Haklı çıktım; adam sadece soyunu inkar eden omurgasız bir haramzade değil, ruhundaki kirlilik yüzüne akseden, terbiye ve nezaketten yoksun densiz ve edepsizin biriymiş, onu da öğrendik. Bu arada Kültür Bakanımızın bu terbiyesizlik karşısında gösterdiği “ezik duruş”u da doğrusu anlayamadım…

 

Son notum; CHP’li Mustafa Akaydın yönetimindeki Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılışında Sırp destekçisi Kusturica’yı protesto ettiği için salondan çıkarılan MHP’li İl Belediye Meclis Üyesi Reşat Oktay’ı yürekten kutluyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ