Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 5,78 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,44 / Satış: 6,46

Ergenekon Davasına Kusursuz Operasyon..!

Süleyman Karaca
Süleyman Karaca
  • 28.06.2010
  • 385 kez okundu

Türkiye’de yaşanmakta olan adaletsiz yargının son yıllardaki en çarpıcı örneği, Yargıtay’ın, “AK Parti ve Gülen’i Bitirme Planı” davasının bütün sanıklarını skandal bir kararla tahliye etmesiyle ayyuka çıktı. 11. Ceza Dairesi, dava dosyasının aslını görmeden Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’le birlikte Ergenekon’dan tutuklu 10 sanığı şartsız salıverdi. Böylece, internete düşen ses kaydındaki “Cihaner’i kurtarma operasyonu” kusursuz bir işleyişle tamamlanıp doğrulandı.

 

Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin 18 Haziran tarihli skandal ‘birleştirme’ kararının ardından Kurtarma planı adım adım uygulandı ve İlhan Cihaner’in de aralarında bulunduğu 10 sanık tahliye edildi.

 

Cihaner’i kurtarma planı geçtiğimiz ay internete düşen ses kayıtlarında ayrıntılı olarak deşifre edilmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin verdiği karar, Yargıtay Üyesi Hamdi Yaver Aktan’a ait olduğu ileri sürülen ses kaydını da tam olarak doğruladı. İşte yaşanan süreci doğru anlamak, işlenen adli cinayeti, yargı skandalının artık gizlenmeye bile gerek duyulmayan ve her bir aşaması deşifre olan plandan şaşmayan sürecini hafızalarımızda yenileyip kayıt düşelim. İşte medyaya yansıyan planın kronolojik kayıt özeti:

 

14 Mayıs 2010: İnternete düşen ses kayıtlarında Yargıtay Üyesi Hamdi Yaver Aktan olduğu iddia edilen kişi ile kimliği belirsiz bir şahıs, Erzincan davası sanıklarından 3. Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk ve İlhan Cihaner’in yargıdan nasıl kaçırılacağı hakkında konuşuyor. Kayıtta, Erzurum’da görülen “terör örgütü üyeliği” davasının Yargıtay’daki evrakta sahtecilik davası ile birleştirilmesi planlanıyor.

 

14 Mayıs 2010: Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin birleştirme kararı verdiği Erzurum’daki Ergenekon dava dosyası ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki “İrticayla Mücadele Eylem Planı” dava dosyasının, birleştirme kararı beklenmeden kurye ile daireye gönderilmesine karar verdi.

 

18 Mayıs 2010: İnternete düşen ikinci ses kaydında Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan, birleştirme ve sanıkların tahliyesini başarması halinde 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker’e Yargıtay başkanı olacağını söylediğini açıkça ifade ediyor.

 

28 Mayıs 2010: Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, 27 Mayıs’taki duruşmada İlhan Cihaner’e “sabır” tavsiyesinde bulunup dosyasının Yargıtay’a gönderilmemesinden dert yanan Cihaner’e “Biraz daha sabır” dedi.

 

7 Haziran 2010: İlhan Cihaner’le ilgili internete yeni bir ses kaydı daha düştü. Ses kaydında, Cihaner’i kurtarma planıyla gündeme gelen Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan için “Ergenekon’un Yargıtay’daki başı” ifadeleri kullanılıyordu. Cumhuriyet Savcısı Ömer Hakan olduğu iddia edilen kişi “Benim kardeşim İlhan Bey, esasında zeki adam o bir. Ama bu ufak yerde ne etti. (…) Hamdi Yaver Aktan çok enteresan bir adam… Ergenekon’un Yargıtay’daki başı gözüyle bakılıyor ona. Yani Yargıtay’da bir dava açılsa ilk gidecek Hamdi Yaver Aktan” diyordu.

 

11 Haziran 2010: Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yargılandığı dava dosyasının aslı yerine CD üzerinden incelenmesine ve davaların birleştirilmesinin değerlendirilmesine karar verdi.

 

18 Haziran 2010: Yargıtay 11. Ceza Dairesi, İlhan Cihaner’in “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yargılandığı dava ile Yargıtay’da ‘görev suçu’ sebebiyle yargılandığı davanın birleştirilmesine karar verdi. Sanıkların tamamı ‘koşulsuz’ tahliye edildi.

 

Bu yargılama sürecini, Mahkemeler arası karar ve yazışma savaşları, dava birleştirmenin taraf mahkemelerin karşılıklı mutabakatını öngören prosedürü, İnternet üzerinden ortalığa saçılan ses kaydı, adı geçen yargı mensuplarının birbirleriyle olan çoklu aidiyet bağları, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in ses kayıtları için “gereken incelemenin yapılacağını” söylemekle yetinip bugüne kadar kamuoyuna yansıyan hiçbir işlem yapılmadığı, kararın ardından salonda bulunanların, 11. Ceza Dairesi heyetini ve Cihaner’i alkışlaması ve daha bir sürü olguyu dikkate aldığımızda mahkemenin “tutuksuz yargılama” kararından sonra adil bir yargılama yapılacağına inanmak için aptal olmak lazım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ