Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

FARKINDA MIYIZ? -2-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 12.02.2011
  • 599 kez okundu

FARKINDA MIYIZ? -2-

 İstişare, herhangi bir konuda en doğru metot ve çözüme ulaşmak, en uygun kararı almak için bilgisine, uzmanlığına, ahlâkına güvenilen kişi veya kişilerle görüş alışverişinde bulunmak demektir.

İstişare müslümanın şiarıdır. Şûrâ suresi 38. ayet de müminlerin “işlerini kendi aralarında istişare ile” görmeleri övülmüştür. Âl-i İmran suresinin 159. ayetinde ise Hz. Peygamber s.a.v.’e hitaben, “(Etrafında toplanıp sana tabi olanlarla) istişare et” buyurulmuştur. Ebu Hüreyre r.a.’ın “Dostlarıyla Rasulullah’tan daha fazla istişare eden bir kimse görmedim.” dediği haber verilir. Esasen vahye mazhar olması ve fetaneti sebebiyle Allah Rasulü s.a.v.’in istişareye, diğer insanların görüş ve tekliflerine ihtiyacı yoktur. Buna rağmen istişareye memur edilmesi, ulemamızın da belirttiği gibi, ümmetine bu hususta da örnek olmak, onları teşvik etmek içindir.

Nitekim sırat-ı müstakimin, doğru yolun,dosdoğru yolun ancak sünnet-i seniyyeye sımsıkı sarılmakla yürünebileceğini bilen müslümanlar, istişareyi hayatlarının vazgeçilmez bir usulü haline getirmişlerdir. Aileden devlet yönetimine kadar her kademede işlerini istişare ile görmüşler, aşılamaz sanılan yalçın dağları birbirlerine danışa danışa aşıp yüksek bir medeniyetin kurucusu olmuşlardır.

Hz. Peygamber s.a.v.’in örnekliğiyle daha Hulefa-yi Raşidin döneminde bir yönetim tarzı haline getirilerek kurumsallaştırılan istişareyi, Batılı toplumlar asırlar sonra nice acıların ardından ancak keşfedebilmişlerdir.

İşte bizlerde istişareyi hayatımızın vazgeçilmezi yapmalı, her konuyu ehline danışmalı, istişareyi istişare yapmış olmak için yapmamalıyız.Hele hele seçeceklerimizi, yetki vereceklerimizi istişare ederken kılı kırk yarmalıyız. Biz toplandık, karar aldık demek istişare olmaz. Bilhassa bir topluluk adına istişare edenler daha dikkatli olmak zorundadırlar. Aksi halde yanlış kişilerle yaptığınız istişareniz sonucu seçilecek kişi veya kişiler, temsil ettikleri topluluğa, meslek kuruluşu üyelerine, kısaca topluma fayda yerine zarar verecekler, iş üretmek yerine laf üretecekler, işgal ettikleri makamın hakkını vermeyecekler, veremeyecekler, bu işin vebali de size kalacaktır.

Lütfen istişare ederken dikkatli olalım, ehli ile istişare edelim ki, iş ehline verilmiş olsun.Bizler de vebalini çekmeyelim, topluma hesabını veremeyeceğimiz teşekküllerin oluşmasına fırsat vermeyelim olur mu?

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ