Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

FARKINDA MIYIZ?

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 09.02.2011
  • 643 kez okundu

FARKINDA MIYIZ?

 

            Dünkü yazımda istişarenin öneminden bahsetmiş, görev ve sorumluluklarımızdan bahsederek, üstleneceğimiz veya üstlendiğimiz görevin “vebalinin” farkına varın, varalım demiştim. Ve demiştik ki “ben”leri seçmek için didinip durmayalım. “Biz”leri tayin etme,seçme sevdasına düşelim. “Biz” dersek yol alırız,mesafe kaydederiz, “ben” dersek hep beraber kaybederiz. Onun için de istişare müessesini çalıştırmalıyız, istişare etmeliyiz, ortak aklı kullanmalıyız.

            Genel seçimlere birkaç ay kala seçim rüzgarları esmeye başladı,  Odalarda da aynı rüzgar esiyor. Oylarımızla yetki verdiğimiz, yani bizim adımıza karar verecek olan organları seçeceğiz. Bir bakıma görev süreleri içinde kendi yetkilerimizi bu organlara seçilen, yani bizim seçtiklerimize devredeceğiz.

            Acaba gerçekten oy verdiğimiz kişileri biz mi seçiyoruz, yoksa bizim adımıza “sizin aklınız ermez, biz belirleriz,siz seçersiniz” mi diyorlar? Gerçekten hür irademizle seçiyor muyuz, yoksa seçmek zorunda mı bırakılıyoruz?  İstişare ediyor muyuz, çiftçi temsilcileri olan delegelere danışıyor muyuz, fikirlerini alıyor muyuz? Yoksa siyasilerimiz bizim adımıza mı kararlar alıyor, bizi yönetecek, bizi temsil edecek organları belirliyor?

            Genel seçimler öncesi yapılacak son seçim Ziraat Odaları seçimleri. Üyeleri, yani çiftçilerimiz açısından, ülkemizin tarım politikalarının belirlenmesi, uygulanması açısından çok önemli bir seçim. Çiftçinin “tek temsilcisi” olan Ziraat Odası seçimleri, ilçemizde 24 Şubat 2011 Perşembe günü yapılacak. Seçtiğimiz delegeler oda genel kurulunu oluşturacak. Mevcut yönetimin geçmiş dört yıllık hesapları görüşülecek. Karara bağlanacak. Bilahare de dört yıl süreyle görev yapmak üzere 21 kişilik Oda Meclisi seçilecek. Oda Meclisi de kendi üyeleri arasından 2 yıl süreyle görev yapmak üzere 7 kişilik Oda Yönetim Kurulunu atayacak, Yönetim Kurulu üyeleri de kendi aralarından bir üyeyi Ziraat Odası Başkanı seçecekler.

            Buraya kadar yazdıklarımız Kanuni mevzuatlar, Kanun gereği mutlaka yapılması gerekli olan hususlar, yapılacak hususlar.Zaten seçimler İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca Hakim gözetim ve denetiminde yapılıyor. Esas söylemek istediğimiz bütün bu hususların yanında, seçilecek olan kişiler işe ne kadar ehil, Odanın hakkını verdiler mi? Yani çiftçiyi gerçekten temsil ettiler mi, temsil edecekler mi? Zamanları var mı? Koltuklarında kaç karpuz taşıyorlar? Emek ve mesailerini ayırabilecekler mi? Hepsinden önemlisi “işe ehil”ler mi?

              Bütün bu hususlar ortak akılla, istişare ile, konuşarak, danışarak, birlikte karar verilecek hususlar. Konuşacaklar da belli; 26 Aralık 2010 tarihinde seçilerek gelen 72 delege. Delegeler bir araya gelmeli, ortak bir karar almalıdır.Madem ki köylerinin, mahallelerinin çiftçileri, üreticileri tarafından seçilmişlerdir; o zaman da delegeliğin hakkını vermelidirler.    Yoksa Karşıyaka Mahallesinde, Çatak mevkiinde oturduğunuz, tarımla uğraştığınız halde, ne hikmetse Dere Mahallesinden, Suluca Köyünde tarım yaparken,Yunusemre Mahallesinde ikamet ederken, yıllarca Suluca köyünün delegesi iken İlyasbey Mahallesinden, tarımla hiç alakanız yokken Hacıpir Mahallesinden delege seçilmiş olabilirsiniz. Seçim günü oy kullanmaya geldiğinizde çiftçilerin bakışlarına dikkat edin lütfen. Göreceksiniz ki gerçek çiftçiler size “bu da kim, çiftçi mi” demeyecek(!)ler ama “işte tam aradığımız,bizi temsil edecek kişiler” diye bakacaklar.Bakışlara dikkat edin lütfen olur mu? Devam edecek…

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ