Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 13,43 / Satış: 13,49
€ EURO → Alış: 15,25 / Satış: 15,31

GEÇMİŞE ÖZLEM (NOSTALJİ) -7-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 19.10.2011
  • 754 kez okundu

*Sahabe-i Kiram’ın bu maksatla anlatılan üstün vasıf ve faziletlerinden, sonuçta ben de onların mensup olduğu ümmetin bir ferdiyim avuntusuyla, bu mensubiyetin hiçbir vecibesini yerine getirmedikleri halde kendilerine paye çıkaranlar vardır. Halbuki amel olmaksızın sadece iddia ile kendini Rasul-i Ekrem s.a.v.’e ve Sahabe’ye nispet etmek kimseyi kurtarmaz. Mekke fethedildikten sonra akrabalık bağı sebebiyle Hz. Peygamber s.a.v.’den imtiyaz uman Haşimoğulları’ndan bazı kimselere Efendimiz s.a.v., “Başkaları bana amelleriyle gelirken, siz sadece neseplerinizle gelmeyin!” ikazında bulunmuştur. 

*Nostaljinin bir diğer belirtisi ise, yönelttiği geçmiş zamanın bütünlüğünü gözden kaçırmasıdır. Özlenen geçmişi bugünün problemleri belirlediği için, genellikle o problemlerin işaret ettiği bir kesit, bütünün yerine ikame edilir. Hem bütünü o kesitten ibaret sanmak yanıltır insanı, hem de bölmeli bir zihin yapısına mahkum eder. Neticede ancak kendi bütünlüğü içinde anlamlı ve fonksiyonel olabilen bir süreç veya sistem ıskalanır böylece.

*Müslüman nerede ve hangi zamanda olursa olsun müslümanca davranmak, saf bir bağlılık içinde İslâm’ı yaşamak durumundadır. Sorumluluklarını, İslâmî ve ahlâkî duruşunu, geçmişte yaşanmış herhangi bir dönemin, siyasi veya toplumsal düzenin beklentisiyle, bir program davası güderek savsaklayamaz. Yahut mazideki güzel günlere kaçıp sahte bir rahatlama hissiyle ne sorumluluklarından kurtulabilir, ne de bugünün problemlerini çözebilir.

*Örnek almadıkça, onlar gibi yaşamaya çalışmadıkça, Hz. Peygamber s.a.v.’in, Sahabe-i Güzin’in, Sâdât-ı Kiram’ın övgüsünü dile dolamanın faydası olmaz. Onların sevabından bir hisse de verilmez bize. Çünkü Necm suresinin 39. ayetinde beyan buyurulduğu gibi, “Gerçekten de insan için kendi emeğiyle kazandığından başkası yoktur”. Kur’an-ı Kerim, takva sahibi geçmiş ümmetlere mensubiyeti veya onlara muhabbeti ile avunanları da ikaz eder. Bakara suresinin 134. ayetinde buyurulur ki, “Onlar bir (örnek) ümmetti, geldi geçti. Onlara kendi kazandıkları, size de kendi kazandıklarınız!” Öyleyse kendimiz kazanmaya bakalım. Unutmayalım ki dün geçti, yarına çıkacağımızsa kesin değil, ancak bugün kazanabilir, bugünü kazanabiliriz.Dostça kalın…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ