Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

İhsâs-ı Rey’im; EVET!.. – 2

Süleyman Karaca
Süleyman Karaca
  • 19.05.2010
  • 619 kez okundu

Anayasa paketinin bugün referanduma geliş sürecini dün irdelemeye başlamıştım. Kaldığım yerden devam edecek olursak, mevcut 1982 Anayasa’sının değiştirilmek istenen maddelerinin bugüne kalanları şunlardı:

 

* – Yurtdışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilecek. “Yerleşme ve seyahat hürriyeti” başlıklı 23. Maddeye, “Yurtdışı yasakları ancak mahkeme kararıyla verilebilir” hükmü eklenecek. Böylece, özellikle vergi cezalarında kişilere yurtdışı yasağının önüne geçilmiş olacak.

 

*- Anayasa’nın 129. Maddesinin üçüncü fıkrasındaki, ‘Uyarma ve kınama cezalarıyla ilgili olanlar hariç, disiplin kararları yargı denetimi dışında bırakılmaz’ şeklindeki ibaresi değiştirilerek, disiplin ve uyarı cezası alan kamu görevlilerine de yargı yolu açılacak.

 

*- HSYK’da  Adalet Bakanı  ve Müsteşarı “hazır bulunmaya” devam edecek.. Hükümet ile yargı arasındaki çekişmenin odağındaki HSYK yeniden yapılandırılacak. Kurulun üye sayısı 20 veya 21 olacak. HSYK, ‘geniş tabanlı temsil’ esasına göre oluşturulacak, 2 veya 3 daire şeklinde yapılandırılacak. Yargının tümünün temsil edilebilmesi amacıyla, birinci sınıf hakim ve savcıların yanı sıra Türkiye Adalet Akademisi, hukukçu öğretim üyeleri ile avukatların HSYK’da temsili sağlanacak.

 

*- Anayasa’nın ‘Kanun önünde eşitlik’ başlıklı 10. maddesinin ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür’ şeklindeki ikinci fıkrasına, ‘Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olamaz’ cümlesi eklenecek. Böylece ‘kadına yönelik pozitif ayrımcılık’ anayasaya girecek. Aynı maddeye ayrıca yaşlılar, çocuklular ve özürlülerle ilgili de pozitif ayrımcılık yapılacağına ilişkin fıkra eklenecek.

 

*- ‘Kişi hürriyeti ve güvenliği’ başlıklı 19. Maddeye, kişisel verilerin korunmasına ilişkin hüküm eklenecek. Buna göre, kişisel bilgiler, ancak kişinin açık rızasına veya kanunla öngörülen bir sebebe dayalı olarak kullanılabilecek. Kişi kendi hakkındaki bilgilerin amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilecek.

 

*- ‘Temel hak ve hürriyetlerin niteliği’ başlıklı 12. maddeye “İnsan haysiyetine dokunulamaz” hükmü eklenerek, yasalar ve idarenin eylemlerine yeni sınır getirilecek. Buna göre, yasalar, mahkeme kararları insan onurunu zedeleyemeyecek. Gözaltında onur zedeleyici davranışların karşılığı “Anayasal Suç” olacak.

 

Şimdi tüm bu öngörülen değişikliklere “halk anayasa değişikliğini istemiyor” diyenlere Hükümet  “hodri meydan” diyerek halka gidelim; Anayasa değişikliğinde referandumda “hayır” çıkarsa, “Amenna” değiştirmeyelim. Yok eğer halk bu değişikliklere “evet” derse, gelin bu halkın verdiği vekaletle, bu halkın iradesine uygun bir devlet yapısı kuralım ve Onu ona göre yönetelim dedi, taslağının arkasında durdu ve 8. maddede öngörülen ‘partilerin kapatılması’na ilişkin maddeler TBMM’den geçip Cumhurbaşkanına sunuldu. Sayın Cumhurbaşkanı da aynen onaylayıp referanduma götürülmesinin kapısını açtı.

 

Gelinen son noktada, CHP ve ona destek veren milletvekillerinin de desteği ile bu paket Anayasa Mahkemesine taşındı. 2007’de yaşadığımız “367 Hukuk Cinayeti”  gibi ikinci bir cinayet işlenmezse, bu paketi 12 Eylül 2010 günü oylayacağız. Kişisel duruşum; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, vatandaşlık hakkım olan “oy”umun rengini, ihsas-ı reyimi sandığa gitmeden açık, seçik ve net olarak kayıtlara geçiriyorum; değişikliğe ve değişime “EVET”…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ