Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

MARANGOZLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK “KDV TEVKİFATI” -2-

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 03.05.2012
  • 3.732 kez okundu

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete de yayınlanan 117 seri nolu KDV tebliği ile, KDV tevkifatında önemli değişiklikler yapıldığını, 01 Mayıs 2012’de uygulanmaya başlayacağını daha önceki yazımda belirtmiştim.

Tevkifatlı bir teslimde faturanın nasıl düzenleneceğini bu yazım da anlatmaya çalışacağım.    

         KDV tevkifatı uygulaması, teslim veya hizmet bedeli üzerinden hesaplanan verginin, teslim veya hizmeti yapanlar (Satanlar) tarafından değil bu işlemlere muhatap olanlar tarafından (Alanlar) kısmen veya tamamen vergi sorumlusu sıfatıyla beyan edilip ödenmesidir.

         Bu genel tebliğ ile tevkifat oranları değiştirilmiş olup, bazı mal ve hizmetlerde tevkifat getirilmiş, bazı işlemlerde tevkifat kaldırılmıştır.

         Tevkifat (2) Nolu KDV Beyannamesi ile beyan edilip, ödenecektir. Tevkifat uygulayan alıcının KDV mükellefiyetinin bulunması ve tevkifat uyguladığı teslim veya hizmeti indirim hakkı tanınan işlemlerde kullanacak olması halinde, sorumlu sıfatıyla beyan edilen tutar, beyanın yapıldığı ay içinde verilmesi gereken (1) No.lu KDV beyannamesinde indirim konusu yapılabilecektir.

Getirilen en önemli yeniliklerden biri de Kısmi tevkifat uygulaması kapsamına giren her bir işlemin KDV dahil bedeli  1.000 TL’yi aşmadığı takdirde, hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulmayacaktır. Sınırın aşılması halinde ise tutarın tamamı üzerinden tevkifat yapılacaktır.

         Önceki tebliğler ile tevkifat uygulanan bazı işlemlerde KDV Tevkifatı kaldırılmıştır Bu işlemler;  

         – Büyük ve küçükbaş hayvanların etlerinin teslimlerinde daha önce ½ uygulanan tevkifat 01/05/2012 tarihinden itibaren kaldırılmıştır, ayrıca

          – Okul Aile Birlikleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı Aile hekimliği kurumları tevkifat kapsamından çıkarılmıştır.

Tebliğin marangozları ilgilendiren önemli kısmı ise şu şekilde;  Ağaç işleme endüstrisinde kullanılan ve ilk madde-malzeme niteliğinde olan her türlü ağaç, tomruk, odun ile bunların önceden belirlenmiş ölçülerde biçilmesiyle elde edilen inşaatlık, doğramalık, marangozluk, mobilyalık ve benzeri kereste, mobilya ve kereste imalatı sonucu ortaya çıkan kırpıntı, çıta ve benzeri imalat artıkları ile odun artığı talaş teslimlerine (9/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

Öte yandan, tomruk, odun, kereste, kırpıntı, atık vb. mahiyetinde olmayan; mobilya, kapı-pencere doğraması, döşeme malzemesi, sunta, levha, mdf, rabıta, lambri, süpürgelik ve benzeri ürünlerin tesliminde tevkifat uygulanmayacaktır.

Tebliğden de açıkça anlaşılacağı üzere bir marangoz veya Ağaç ve orman ürünleri işi yapan bir mükellef, eğer 1.000TL’nin üzerinde ağaç, tomruk, kereste, kırpıntı ile odun artığı veya talaş satışı yaparsa, fatura düzenlerken mutlaka (9/10) oranında KDV tevkifatı hesaplayacaktır.

 

Tevkifat İle İlgili Fatura Aşağıdaki Şekilde Düzenlenecektir.

 

            Örneğin Marangozluk faaliyetinde bulunan bay (A), 03,05,2012 tarihinde Toplam 10.000,00 TL’ye Kereste, Tomruk ve Talaş teslimi yapacaktır.

Buna göre yapmış olduğu teslimler tebliğe göre tevkifat kapsamında olduğundan faturayı aşağıdaki şekilde tanzim etmesi gerekmektedir.

 

İşlem Bedeli                           (KDV Hariç)                   10.000,00 TL 

Hesaplanan KDV (%18)                       1.800,00 TL

            Tevkifat Dahil Toplam Tutar               11.800,00 TL

 

Tevkifat Oranı (9/10)

Alıcı tarafından Tevkif Edilecek KDV    1.620,00 TL

 

Tevkifat Hariç Toplam Tutar               10.180,00 TL

(Toplam Tahsil Edilecek Tutar)

Yalnız; OnbinyüzseksenTL’dir.              

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ