Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,65
€ EURO → Alış: 10,30 / Satış: 10,34

MİLLETİN EFENDİSİ OLMAK

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 24.02.2011
  • 635 kez okundu

MİLLETİN EFENDİSİ OLMAK

            Çocukluğumdan beri kafama hep takılan, çok merak ettiğim bir konuyu, moda tabirle beraberce irdeleyelim istedim : Milletin Efendisi kimdir? Millete efendilik taslayanlar mı, tepeden bakanlar mı? Milletin oyları ile belirli makam ve mevkileri elde ettikten sonra, görev süreleri boyunca burnundan kıl aldırmayanlar mı, yoksa seçim zamanları yaklaştı mı birden bire efendileşenler mi? Bu hususu, gerçekten efendi olan, hizmetleriyle, efendiliğiyle halkın gözünde ve  gönlünde yer tutan şahsiyetleri tenzih ederek biraz açmak istiyorum.

            İnsan bazı tutum ve davranışları görüp, gözlemledikten, duyup işittikten sonra hayretler içerisinde kalıyor gerçekten. İlçemizde en çok üyesi bulunan            Tosya Ziraat Odası seçimlerine dört gün kala, bu hayretimiz biraz daha katlanarak devam ediyor. Birden bire efendileşilmiş, kibarlaşılmış, izzet-i ikramlar, tebessüm eden çehreler. Ne olmuş, bu değişimin sebebi dört yıl önce bir sohbette “efendiler” in kendi ağzından hayretler içerisinde dinlediklerimizin tezahürü mü ki acaba? Sanki her zamanki kişiler o kişiler değil, onlar gitmiş, başkaları orada.  “Ne o … Ne iş var” yerine, el sıkarak “Hoş geldin, bir iş mi vardı, hele şöyle otur iki dakika, ne var ne yok, çocuklar nasıllar, senin oğlan öğretmendi ile” gibi olması gereken güzel hasletler.

            Delege seçimlerinden sonraki güzel hasletlerle dolu tutum ve davranışlar, aniden alevleniveren hizmet aşkı, üç yıl on bir ay önce ne neredeydi? “Seçime bir iki ay kala kandırırız, alırız oylarını” dediğinizden bahsedilen “çiftçiler,üreticiler”, bütün bunlara ne diyorlar acaba?

            Gözlemlediğimiz kadarıyla seçimle gelmiş olan çiftçi temsilcisi delegeler bu seçimde “kanmayacaklar” gibi görünüyor. Ne kadar falanca da filanı destekliyormuş, hatta muhasebecisini yönetimine vermiş dedikoduları, yayılmaya çalışılsa da, yayılsa da, bunların dedikodudan ibaret olduğunu görüyoruz, biliyoruz. Delegelerin de bu tür spekülasyonlara itibar etmeyeceklerini, etmediklerini düşünüyoruz.

            Hemen hemen kesinleşmiş gibi görünen  iki liste seçimde yarışacaklar: Mevcut yönetimin listesi ve muhtarların birlikte oluşturdukları liste. Delegeler listelere bakacak, kendilerine yakın olan, hizmet edeceklerine inandıkları, sadece seçim zamanlarında değil, her zaman yanlarında olan, ilgi ve alaka göstereceklerine inandıkları listeye oy vereceklerdir. Artık çoğu şey eskide kalmıştır, kalmalıdır da. Bırakalım hizmet etmek isteyenleri önü açılmalıdır. Mahkeme kadıya mülk olmamalıdır.

            Şuna kesinlikle inanıyoruz : Millete efendilik olmaz. Milletin gerçek efendisi, millete hizmet edendir.” Siz hizmet ettiğinize inanıyorsanız, bu hizmetlerinizin karşılığını seçimde alacaksınız zaten. Bu millet nankör değildir, hiçbir zamanda olmamıştır. Kişiye hak ettiğini verecektir.

            24 Şubat 2011 Perşembe günü yapılacak olan Ziraat Odası seçimlerinin başta çiftçilerimiz üreticilerimiz olmak üzere, Tosya’mıza hayırlı olmasını, efendice, demokratik kurallar içerisinde yapılan bir seçim olmasını diliyorum.Unutmayalım : Millete efendilik olmaz,millet kişiyi kendisi “efendi” yapar,başına taç eder.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ