Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

SEÇİME ODAKLANDIK GİBİ

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 22.02.2011
  • 719 kez okundu

24 Şubat Perşembe günü yapılacak Ziraat Odası seçimleri ile ilgili olarak birkaç gündür yazdıklarımıza ilave olarak son kez yazacağım. Bundan gayrısını delegeler söyleyecek, kendi hür iradeleri ile karar verecekler.

Dün Tosya Muhtarlar Dayanışma Derneğinde yapılan toplantıya, hem Oda delegesi, hem de emekli bir Ziraatçı olmam nedeniyle, bir çok delege ile birlikte sağ olsunlar beni de çağırdılar, toplantıya katıldım. Toplantıdaki gözlemlerimi, edindiğim izlenimleri sizlerle paylaşmak istedim.

Toplantıdan önce kahveleri, özellikle de çiftçi kesimin Pazar günü oturduğu, Tosya tabiri ile eğleştiği arastaların bir çoğunu ziyaret ettim ve pazara gelen çiftçiler ve esnafların bir çoğuyla da görüşme imkanı buldum. Başta dedik ya, seçime odaklandık diye, tabi olarak gündem Ziraat Odası seçimi. Çiftçilerin, üreticilerin hemen hepsinde yönetimin değişmesi fikri hakim. Esnaflarımızın da çoğunun çiftçilikle alakalarının olması, Odadan beklentileri artırmış. Yıllardır aynı ekibin yönetimde olmasının verimli olmadığını, belge vermekten başka hizmet üretilmediğini düşünüyorlar.

Muhtarlar toplantısındaki ortak fikir de aynı. Muhtar arkadaşlarının listesine tam destek kararı aldılar. Hatta delegelerin seçim günü ilçe merkezine taşınması gündeme geldiğinde, araba tahsisi falan istemediler,kendi arabaları ile bizzat delegeleri getirme kararı aldılar.

Bir de Ziraat Odası seçimlerini çok önemsemişler, sanki dernek seçimleri imiş gibi heyecanlanmışlar,seçime odaklanmışlar.Ziraat Odasının çiftçinin, üreticinin tek temsilcisi olduğunun farkına varmışlar. Ve gerçek üreticinin çiftçinin odayı yönetmesi gerektiğine inanmışlar. KÖYDES ten, Özel İdare bütçesinden köylerine yapılacak yardım ve desteklerin öyle bir kişinin, bir Meclis üyesinin inisiyatifinde olmadığını, İl Genel Meclisi Üyelerini hizmet etsinler diye seçtiklerini biliyorlar. Ayrıca bir İl Genel Meclisi üyesinin, diğer aday meclis üyesini açıktan desteklediğine sitem ediyorlar.

 Bizim kanaatimiz, gözlemlediklerimiz, duyduklarımıza göre büyük bir ihtimalle Ziraat Odası yönetiminin değişeceği yönünde. Farkına varılmış, Muhtarlar, delegeler ve çiftçiler fark etmişlerdir. Temennimiz demokratik bir seçimin olması, delegenin iradesinin sandığa yansıması. Bundan da hiç kuşkumuz yok; çünkü delegeler seçimle, seçilerek gelmişlerdir.

Umarım Milletvekili seçimlerinde de Tosya olarak topyekun olarak farkına varırız ve Tosyalı bir milletvekilini, Tosyalının vekilini Meclise göndeririz. Parti teşkilatlarımız basit hesaplar yapacaklarına, bir araya gelsinler ve seçilecek bir sıraya Tosyalı vekil adayını nasıl yerleştiririzin   hesabını yapsınlar, oraya odaklansınlar.

Haydi hep beraber Ziraat Odası seçimlerine odaklandığımız gibi Tosyalı bir vekilin Meclise gönderilmesine odaklanalım. Odaklanalım ki sonra tüh vah edip dört sene daha beklemeyelim.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ