Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

PROFESYONEL MUHASEBECİNİN PRENSİPLERİ

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 12.07.2011
  • 2.437 kez okundu

Bir profesyonel muhasebeci, aşağıdaki temel prensiplere uyacaktır.

(a) Dürüstlük – bütün mesleki ilişkilerinde ve iş ilişkilerinde dürüst ve açık sözlü olmak zorundadır.

(b) Tarafsızlık – mesleki veya is yargılamalarında önyargılara, çıkar çatışmalarına yer vermemeli veya bunun gibi diğer şeylerin gereksiz etkilerini önemsememeli, bunlara izin vermemelidir.

(c) Mesleki Yeterlilik ve Gerekli Özen – uygulamalar, yasalar ve teknik çerçeve içerisinde güncel gelişmelere bağlı olarak, bir müşteri veya işverenin doyurucu mesleki hizmet almasını güvence altına almak için gerekli seviyede mesleki bilgi ve beceriyi koruması ve uygun teknik ve mesleki standartlarla uyum içinde olmalı ve dikkatli hareket etmelidir.

(d) Gizlilik – meslek ve is ilişkilerinin bir sonucu olarak, elde edilen bilgilerin gizliliğine saygı göstermek zorundadır, açığa vurmak için yasal, mesleki bir hak veya sorumluluk olmadıkça, tam ve özel yetkisiz olarak üçüncü kişilere bu bilgileri aktaramaz. Meslek ve is ilişkilerinin bir sonucu olarak, profesyonel muhasebecilerin veya üçüncü kişilerin kişisel faydaları için gizli bilgiler kullanılamaz.

(e) Mesleki Davranış – konu ile ilgili yasalara ve düzenlemelere uymak zorunda, mesleği gözden düşürecek herhangi bir hareketten kaçınmalıdır.

Profesyonel muhasebecilerin çalıştıkları ortamlar, temel prensiplere uyumla ilgili bir takım özel tehditler ortaya çıkabilir. Temel prensiplere uyumla ilgili tehditleri yaratan tüm durumları tanımlamak ve uygun faaliyetlerini belirlemek imkânsızdır. Ayrıca, sözleşmelerin niteliği ve çalışma görevleri farklı olabilir ve sonuç olarak farklı önlemlerin uygulanmasını gerektiren farklı tehditler ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, bu Etik Kural, profesyonel muhasebecinin, temel prensiplere uyumla ilgili tehditleri belirlemesini, değerlendirmesini ve ele almasını gerektiren bir kavramsal çerçeve kurar. Kavramsal çerçeve yaklaşımı, Bu Etik Kural’ın etik Sartlarıyla uyumlu olmada ve kamu çıkarına hareket etme sorumluluklarını yerine getirmelerinde profesyonel muhasebecilere, yardımcı olur. Temel prensiplerle uyuma karsı tehdit oluşturan farklı durumlara yer verir ve bir profesyonel muhasebeciyi, eğer özellikle yasaklanmadı ise duruma izin verilir sonucuna varmasından alıkoyar.  Bir profesyonel muhasebeci, temel prensiplerle uyuma tehditleri tespit ettiğinde ve bu tehditlerin değerlendirmesine dayanarak, bunların kabul edilebilir bir düzeyde olmadığını belirlediğinde, Profesyonel muhasebeci uygun önlemlerin mevcut olup olmadığını ve bu tehditleri ortadan kaldırmak ya da kabul edilebilir bir düzeye indirmek için uygulanabilip uygulanamayacağını belirleyecektir. Profesyonel muhasebeci bu kararı verirken, mesleki yargıyı kullanacak ve makul ve bilgilendirilmiş bir üçüncü tarafın, tüm spesifik bilgilerin ve durumların söz konusu zamanda profesyonel muhasebecinin erişiminde olduğunu tartarak, önlemlerin uygulanmasıyla tehditlerin ortadan kaldırıldığı ya da kabul edilebilir bir düzeye indirildiği böylece temel prensiplerle uyumun ihlal edilmediği sonucuna varıp varamadığını dikkate alacaktır. Bir profesyonel muhasebeci, temel prensiplere uyumu bozabilecek ilişkiler ve durumları bildiği veya beklenebilir tehdit oluşabileceğini gördüğü zaman, temel prensiplerle uyuma dair herhangi bir tehdidi değerlendirecektir. Kaynak: Türmob

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ