Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

PROFESYONEL MUHASEBECİ ETİK KURALLAR

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 11.07.2011
  • 2.199 kez okundu

Muhasebe mesleğini ayıt eden çizgi/nokta, kamu yararına sorumluluk kabul ederek hareket ediyor olmasıdır. Bu nedenle, bir profesyonel muhasebecinin sorumluluğu yalnızca bir müşterinin veya işverenin ihtiyaçlarını memnun etmek değildir.

Bir profesyonel muhasebeci, kamu çıkarına hareket ederken, bu Etik Kural’ı gözetecek ve uyacaktır. Eğer bir profesyonel muhasebeci, yasa ya da düzenleme tarafından bu Etik Kural’ın belirli bölümlerine uymaktan alı konuluyorsa, bu Etik Kural’ın tüm diğer kısımlarına uyacaktır. Bu Etik Kural üç bölümdür. Bölüm A, profesyonel muhasebeciler için temel mesleki etik kuralları ortaya koymakta ve profesyonel muhasebecinin aşağıdakileri uygulaması için bir kavramsal çerçeve sağlamaktadır:

(a) Temel prensiplerle uyumu tehditlerini belirlemek;

(b) Belirlenen tehditlerin önemini değerlendirmek; ve

(c) Bu tehditleri ortadan kaldırmak ya da kabul edilebilir bir seviyeye düşürmek gerektiğinde önlemler uygulamak.

 Profesyonel muhasebecinin, tehditlerin; makul ve bilgilendirilmiş bir üçüncü tarafın, tüm spesifik bilgilerin ve durumların söz konusu zamanda profesyonel muhasebecinin erişiminde olduğunu tartarak, temel prensiplerle uyumun ihlal edilmediği sonucuna varabileceği bir düzeyde olmadığını belirlediği durumda, önlemler gereklidir. Profesyonel muhasebeci bu kavramsal çerçeveyi uygularken, mesleki yargı kullanacaktır. Bölüm B ve Bölüm C, kavramsal çerçevenin belirli özel durumlarda nasıl uygulanacağını açıklamaktadır.

Bu bölümler, temel prensiplerle uyum tehditlerini ele almak üzere uygun olabilecek önlemlere örnekler sağlar. Bu bölümler ayrıca, tehditleri ele almak üzere önlemlerin mevcut olmadığı durumları ve dolaysıyla da kaçınılması gereken tehditleri oluşturan durum yada ilişkileri tanımlar. Bölüm B serbest çalışan profesyonel muhasebecilerle ilgilidir.  Bölüm C bağımlı çalışan profesyonel muhasebecilerle ilgilidir Serbest çalışan profesyonel muhasebeciler, belirli durumlarıyla ilgili olarak Bölüm C’yi de ilgili bulabilirler.  Bu Etik Kuralla içinde kullanılan “-ecek” takısı, profesyonel muhasebeci ya da firma üzerinde “-ecek” takısının kullanıldığı spesifik hükümlere uymak için bir yükümlülük empoze etmektedir. Bu Etik Kural tarafından bir muafiyet verilmediği sürece uyum şarttır. Kaynak: Türmob

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ