Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

SADAKA NASIL VERİLMELİ -1-‏

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 10.12.2010
  • 384 kez okundu

SADAKA NASIL VERİLMELİ -1-‏

 

 

 

 

 

 

Rızık konusunda kullarının bir kısmını diğerlerinden üstün kıldığını bildirir Rabbimiz. Belki doğuştan ihtiyaçlı, belki de öncesinde iyi bir gelir düzeyi varken, şimdi fakirlikle sınanıyor olabilir bazılarımız.

Her halükarda kalpleri buruk, gönülleri yaralıdır onların. “Zenginlik gurbeti vatan haline, fakirlik ise vatanı gurbet haline getirir” buyurur Hz. Ali (r.a). Yoksul insanlar nerede olurlarsa olsunlar, kendilerini garip ve yalnız hissederler zira.

Bu sebeple Efendimiz (s.a.v) yoksul ve kimsesizlerle birlikteliğe önem verir, türlü bahanelerle onların gönüllerini alırdı. Bir yerde toplumun farklı kesimlerinin toplanmış olduklarını gördüğünde, önce fakirlerin yanına uğrar, onlarla birlikte otururdu. Bize düşen de Efendimiz’in (s.a.v) izinden gidip, yoksulun yanında olmaktır. Ancak yardımcı olmak, destek olmak öylesine hassas bir mesele ki bazı adapları mutlaka bilmemiz ve onlara dikkat etmemiz gerekiyor. 

Bir arkadaşım anlatmıştı, sizinle paylaşmak istedim.

Yeni taşındığım apartmandaki kapı komşularımın son derece ihtiyaçlı bir aile olduğunu gördüğümde bir sıkıntı yer etmişti gönlüme. Sonunda dayanamayıp, fikirlerine değer verdiğim bir dostumla paylaşmıştım üzüntümü. Fakat bu dostum olaya  tasavvuf gözü ile bakabilip, sıkıntımın üstesinden gelmeyi başarabilmişti: “Ne güzel işte!” demişti, “Birine yardım etmek istediğinde tam iki adım yakınlıkta bir ihtiyaçlı, yemeğini fazlaca yaptığında belki de aç biilaç bekleyen çocuklar var.Böylece Allah’ın rızasını kazanman için sana çok yakın vesilelerin var. Bu nimetin değerini bilmelisin bence.” Ben de bu dostumun sözünü kulağıma küpe ettim, elimden geldiğince fakir komşuma yardım etmeye çalışıyorum ve bana bu nimeti bahşeden Rabbime şükrediyorum.”

Bir hayırda bulunmayı talep ettiğimizde, yakın çevremizde kendilerine kolayca ulaşabileceğimiz dar gelirli kimseler bulunuyor olabilir; ilk önce bunu araştırmalıyız soruşturmalıyız. Gerçek ihtiyaç sahipleriyle karşılaştığımızda, bunun bizim için bir lütuf olduğunu düşünmeliyiz. Böyle kimselerin yaptığımız hayrı kabul ederek Allah’ın rızasını kazanmamıza vesile olmaları, aslında kendilerine teşekkür etmemizi gerektirir.

Bizim rahatça israf edebildiğimiz ufak bir ekmek parçasına dahi muhtaç olan insanları gördüğümüzde, halimize ne kadar da az şükrettiğimizin farkına varabiliriz hem. Bir nebze olsun şükrümüzü eda edebilmek için, muhtaç durumda olanlara destek olmayı boynumuzun borcu bilmeliyiz.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ