Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

SİMENTALLERE NE OLDU?

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 05.05.2012
  • 486 kez okundu

Yıllar önce yurt dışından veya diğer bölgelerden Tosya’ya getirdiğimiz, eski hayvan pazarında, Ortalıca’da, Akbük’de, Suluca’da, Sekiler’de törenler düzenleyerek üreticiye dağıttığımız o güzelim Hoştayn,Simental ve Montafon cinsi saf ırk gebe düvelerimizden bir haber var mı merak ediyorum doğrusu. Dağıtımı yapılırken bakmaya kıyamadığımız o güzelim hayvanlar, birkaç üretici hariç elden çıktı gitti. 

Hayvancılığı geliştirmek için sütçülüğü teşvik etmek geliştirmek zorundayız. Sütçülüğü, süt hayvancılığını geliştirmeden hayvancılığı geliştiremezsiniz. Üretici kendi yetiştirdiği hayvanından süt elde etmediği müddetçe, dışarıdan alınan hayvanlarla hayvancılık yapılmıyor. Yani taşıma suyla değirmen dönmüyor. Besiciliğin de gelişmesi sütçülüğün gelişmesine geliştirilmesine bağlı. Yani üretimde her şey zincirleme gider. Süt ineği olsun ki besi danası olsun. Yoksa daha çok anguslar geldi diye söyler dururuz.

Kırsal kesimde hayvancılık yaparak geçimini temin eden, süt üreten nüfus yaşlandı. Bizim köyün en genci kayın babam; o da 78 yaşında. İneği beslemek, bakmak kolay da, sütü sağmak büyük dert.  Zavallı kayın validem  on litre süt sağdı mı kolları duruyor ve bırakıyor hazır sütü. Halbuki simental ırkı ineğinden en az yirmi litre süt alması gerekir.

Nedir su sağım probleminin çaresi? Çok basit, tv lerde izliyoruz; toplu sağım merkezleri oluşturulmuş. Bir yerleşim biriminin değil, hatta birkaç komşu köyün yararlandığı merkezler. Herkes hayvanını bu merkeze getiriyor, elektronik okuyucular herkesin hayvanının ayrı ayrı verimini kaydediyor ve işliyor. Sağılan süt de soğutma tanklarında toplanıyor ve işleme merkezine ulaştırılıyor. Soğutulmuş sütü de süt fabrikaları değerinde alım yapıyor. Hem üretici kazanıyor, hem sanayici kazanıyor. Sonuç da biz kazanıyoruz.

Her güzel işin kaynağı birlik ve beraberlik. Bir ve beraber olduktan sonra yapamayacağımız iş, üstesinden gelemeyeceğimiz  problem olmaz. Yeter ki memleketin derdiyle dertlenelim. Bir çok problemimizin arasında hayvancılık açısından, üreticimiz açısından, Tosya hayvancılığımızın geleceği için önemli olduğuna inandığımız konuyu gündemimize alalım, aklımızda bulunsun, akıllarda kalsın istedik. Kim bilir bir gün biz de 2000 nüfuslu ilçelerimizde kurulan, bizim de ancak onların şubesini açabildiğimiz Tosya Süt Üreticileri Birliğini kurabiliriz. Hoşça kalın.*r.ç* 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ