Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

NE SÖYLEMEK LAZIM?

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 03.05.2012
  • 546 kez okundu

Memleketin dertleriyle dertlenmek lazım; bunu her vesile ile dile getirir, her mekanda telaffuz ederiz. Telafuz eder söyleriz de söylemesine acaba söylediklerimiz dikkate alınır mı, bütün mesele bunda. Yoksa kendimiz söyler,kendimiz mi dinleriz?

Memleketin hayrına ağzınızı açar açmaz hemen belli çevreler (şer odakları diyorum ben buna) bir velveledir koparıyorlar. Olur mu canım, nerden çıktı şimdi bu konu, ne lüzumu var…. gibi bir çok lakırdı, tantana, gürültü. Gürültü denilen şey çoğumuzun bildiği gibi araba kornası, lan lun bağırmaları, hasta yatağınızdayken veya uykuya dalmak üzereyken komşunuzun tak tak duvara çivi çakması veya matkapla delik delmesi değil; gürültü; mesajın muhatabına ulaşmasını engelleyen bilgi kirliği diye tarif ediyor literatürler, sosyolojide bu böyle.

Şimdi bir bakalım Tosya’ya, bu bilginin ışığında gürültü var mı yok mu? Kastamonu Tosya arası duble yol dersiniz; hemen başlarlar: Olur mu canım, ne lüzumu var, bu kadar para harcamaya değer mi? Hem şimdi yapılırsa, projeye alınırsa olmaaaz, niye olmaaaz; falan partiye oy kazandırır, filan kişiyi popüler yapar. Onun için olmaz kardeşim.

Olmaz da falan partinin, filan kişinin oy kaygısı, prestij meselesi bir Tosya’lı olarak beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor, ilgilendirmez de. Beni ilgilendiren duble yolun yapılması, Kastamonu Tosya arasının rahat ve güvenli bir yol olması. Tabi ki siyasi teşkilatlar çalışmalarını yapacaklar ama hizmetlere destek olmak için yapacaklar, köstek olmak için değil.

Aşağı Dörtyolda ucube bir beton. Otogardan Tosya’ya girişi sağlayacak ki kazaların önüne geçilebilsin. Bir yıl geçti, hala o beton ana yolun üstünde, arabanızla geçerken üzerinize düşecek gibi asılı halde duruyor. Birisi çıkıp da niye öyle duruyor o sözüm ona “üst geçit” diyen bir Allah’ın kulu yok. Haber yapılıyor, köşelerde yazılıyor, çiziliyor hala aynı şekilde duruyor. Bir açıklama yapan da yok. Kim yapacak, kimin görevi, hala ne bekleniyor da bir türlü faaliyete geçemiyor bilen yok.

Bir vatandaş olarak artık “gürültü” istemiyoruz. Net cevaplar, net mesajlar istiyoruz ve bekliyoruz. Birlik ve beraberliğimizi bozacak gürültülere de kulaklarımızı tıkayalım. Kim memleketin hayrına bir adım atsa, arkasında, yanında olalım. En azından kalben destekleyelim dua edelim. En azından hiçbir şey yapamıyorsak Allah aşkına gürültü yapmayalım olur mu?*r.ç*

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ