Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

TRANSFER FİYATLANDIRMASI KAPSAMI, İLİŞKİLİ KİŞİ‏

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 28.11.2010
  • 298 kez okundu

TRANSFER FİYATLANDIRMASI KAPSAMI, İLİŞKİLİ KİŞİ‏

Önceki yazılarımızda Transfer Fiyatlandırmasının tanımını yapmış ve Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi yönünden kapsama giren mükelleflerden söz etmiştik. Bu yazımızda transfer fiyatlandırmasının kapsamı ve diğer önemli bir konu olan “ilişkili kişi” kavramlarını ele alacağız.

Bir kurum açısından ilişkili kişi;   Kurumların kendi ortaklarını,  Kurumların veya ortaklarının ilgili bulunduğu gerçek kişi veya kurumları,  Kurumların veya ortaklarının idaresi, denetimi veya sermayesi bakımından doğrudan veya dolaylı olarak bağlı bulunduğu gerçek kişi veya kurumları,  Kurumların veya ortaklarının idaresi, denetimi veya sermayesi bakımından nüfuzu altında bulundurduğu gerçek kişi veya kurumları,   Ortakların eşlerini,  Ortakların veya eşlerinin üstsoy ve altsoyu, üçüncü derece dahil yansoy hısımları ve kayın hısımlarını ifade etmektedir.

Bir gerçek kişi açısından ilişkili kişi;  Teşebbüs sahibinin eşi, üstsoy ve altsoyu, üçüncü derece dahil yansoy ve kayın hısımları ile  Doğrudan veya dolaylı ortağı bulunduğu şirketler,  Doğrudan veya dolaylı ortağı bulunduğu şirketlerin ortakları,  Doğrudan veya dolaylı ortağı bulunduğu şirketlerin idaresi, denetimi veya sermayesi bakımından kontrolü altında bulunan diğer şirketler ilişkili kişi sayılacaktır.

Gerek gelir vergisi, gerekse kurumlar vergisi mükellefleri yönünden,  Kazancın elde edildiği ülke vergi sisteminin, Türk vergi sisteminin yarattığı vergilendirme kapasitesi ile aynı düzeyde bir vergilendirme imkanı sağlayıp sağlamadığı ve bilgi değişimi hususunun göz önünde bulundurulması suretiyle Bakanlar Kurulu’nca ilan edilecek ülkelerde veya bölgelerde bulunan kişilerle yapılmış tüm işlemler ilişkili kişilerle yapılmış sayılacaktır. Öte yandan, aralarında ortaklık ilişkisi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, yurt dışında bulunan bir kurum ile Türkiye’de dağıtıcı (distribütör) olarak faaliyette bulunan kurum ilişkili kişi kapsamında değerlendirilecektir.

Bir gerçek kişi/kurumu ile bir başka gerçek kişi/kurum arasında olağan ticari faaliyet çerçevesinde sadece bayilik ilişkisinin bulunması durumunda söz konusu gerçek kişi veya kurumlar bayiliğe ilişkin mal ve hizmetler bakımından ilişkili kişi kapsamında değerlendirilmeyecektir. Söz konusu gerçek kişi/kurumlar, bayiliğin konusunu oluşturan mal ve hizmet alım satımları dışındaki işlemler bakımından ise ilişkili kişi kapsamında değerlendirilebilecektir. Bayilik ilişkisi dışındaki başka bir nedenle ilişkili sayılan kurum veya kişiler arasında bayiliğe ilişkin mal ve hizmet alım satımı bakımından da ilişkinin varlığı kabul edilebilecektir. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları’nın uygulaması bakımından;

• Alım,

• Satım,

• İmalat ve inşaat,

• Kiralama ve kiraya verme,

• Ödünç para alınması ve verilmesi,

• İkramiye, ücret ve benzeri ödemeleri gerektiren diğer işlemler  her halükarda mal veya hizmet alımı ya da satımı olarak dikkate alınacaktır. Ayrıca bir gayri maddi varlığın/hakkın satışı ya da lisanslanması işlemleri de mal veya hizmet alım ya da satımı kapsamında değerlendirilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ