Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

TUTUMLU MUYUZ ACABA? -2-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 22.12.2011
  • 720 kez okundu

Şunu söylemeye çalışıyorum, bu tip meseleler entelektüel faaliyetlerle ya da ideal yaşam standartlarında olup da başkalarına tavsiyelerde bulunmakla falan çözülecek iş değil! Kimse kendisini kandırmasın! Kuş tüyü yataklarda yatıp, yün minderlerde oturanlar anlayamazlar. Bu gibilerin söyledikleri de tutmaz, tutulmaz. Söylenen sözün söylenene tesir etmesi için, söyleyenin söylediğini yaşaması lazım. Bu işin formülü bu. Yoksa süslü püslü sözlerle, tutumlu olun söylemleri ile bu işlere çözüm bulunmaz.

Bir kere bu konuda toplumsal bir şuur yapılanmasına ihtiyaç var. Bireysel yaşam çabalarının pek sonuç vereceğini zannetmiyorum. Ev sahiplerinden, patronlara, gıda firmalarından reklam sektörüne kadar birçok alanda bu soruna bir çözüm bulma gayreti olmalı ki tavsiyeler ve yaşam biçimi tavsiyeleri etkili olsun.

Piyasa öyle diye 300-350 TL’ye kiraya verebileceği evini 700 TL’den duyuran emlak sahipleri şuurlanmadıkca bu sorun çözülmez. Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine 3 kişi oturursanız 450, 6 kişi oturursanız 900 TL. ev kirası istendiği, Bahçelievler Mahallesinde kaloriferli dairelerin kirası 250 TL. iken, birden bire kişi başı 150 TL. diye söylenmeye başlayan, bu konuda kamu oyu oluşturulmaya çalışılan, ev sahipleri adeta örgütlenen Tosya’mızda da durum aynı değil mi? Fırsat bu fırsat deyip, vicdanı cüzdanının içine sıkıştırmak ne kadar doğru?

Kendisi himmet toplantılarında yaptığı cömertliklerle modern zaman Hz. Osman’ı olup, yanında çalışan işçisine asgari ücret verip, ardında da “iktisat ve kanaat” tavsiye edenler kendilerine gelmeden bu sorun çözülmez.  Hz. Fatıma’nın çeyizindeki azlığı dinlerken salya-sümük ağlayan genç kızlar ve anne-babalar, sıra kendilerine gelince iki ay topuklu ayakkabı aratmaktan vazgeçmedikçe bu sorun çözülmez. Nutuk atmakla olmuyor, illa kendi nefsinde yaşayacaksın; yaşayacaksın ki sözün karşındakine tesir etsin.

Hasılı, elinde olmayan zaten harcayamaz; iktisat etmek zorundadır. Ancak karı koca çalışmakla kıt kanaat geçinebilenlere ise ben diyecek bir şey bulamıyorum. Kadınlar evlerine dönmeli tavsiyesi toplumsal bir şuur ve gayretle yerine getirilebilecek bir çağrıdır. Yoksa kuru kuruya bir tavsiye kadınları evlerine döndür; ama kendi evlerine, yuvalarına değil; ana babalarının evlerine döndürür hem de. Son söz; “Nefsini ıslah edemeyen, başkasını ıslah edemez!” Dostça kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ