Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

NİHAYET FARKINA VARDIK

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 20.02.2011
  • 728 kez okundu

NİHAYET FARKINA VARDIK             

            Geçen hafta üç gün süreyle yayımlanan yazımda FARKINDA MIYIZ? diye sormuş, seçim arifesine girdiğimiz bu günlerde, Tosya’mızda her seçim öncesinde alışageldiğimiz, hep aynı kişi ve çevrelerce tekrarlanan senaryoların farkına varmamız gerektiğini yazmıştım.

            Haziran ayında yapılacak olan milletvekili genel seçimleri öncesinde, milletvekili aday adaylarının isimleri kulislerde dolaşmaya başladı. “Tosya’nın milletvekili” olması gerekir fikri kamuoyunda kabul gördü ve olgunlaşmaya başladı. Artık bu aşamadan sonra top siyasi parti teşkilatlarında. Sıralamada “Bizim adayımız” ı seçilme ihtimali yüksek  bir sıraya yerleştirmek için çalışmalar yapmak, bunu yaparken de gerçekçi olmak, Kastamonu’nun siyasi yapısını ve partilerin aldıkları oyları dikkate almak. Aksi halde iki ayrı partiden mesela ikinci sıraya Tosyalı bir adayı yerleştirmek, ilçe teşkilatı olarak bizim adayımız da ikinci sırada gibi bir çalışma yapmak, bence  Tosya’ya hiçbir şey kazandırmaz. Böyle bir çalışma yıllardır tekrarlanan malum oyunun tekrarından başka bir şey olmaz,Tosyalı milletvekili olmaz.

            Bir de Tosya’da milletvekili aday adaylığı için isimleri geçen adaylarımız kamu oyunun önüne çıkmalı, adaylılarını açıklamalıdırlar. “Seçime çok var, isim olarak yıpranırım” endişelerinin bence yararı yok. Aday adaylarımız ortaya çıkmalı, kamuoyuca tartışılmalıdır diye düşünüyorum.

            Genel seçimler öncesi son seçim olan, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz için, tarımla uğraşanlarımız için, ilçemizde yapılması gereken tarımla ilgili çalışmalar için, Ziraat Odasının çiftçinin tek temsilcisi olan “KURUM”  olması için Oda  seçimleri ile ilgili olarak da farkına varalım demiş,  oda delegesi olan bazı delegelerin temsil ettikleri mahallelerle ne alakası var diye sormuştum. Bu hassasiyetimiz delegelerin arasında dikkat çekmiş olmalı ki, Karşıyaka’da oturan, aynı mahallede çiftçilik yapan çiftçinin Dere Mahallesinden, Suluca çiftçisinin hiç alakası yokken, Yunusemre Mahallesinde ikamet ederken nasıl olmuş da İlyasbey Mahallesinden, tarımla, çiftçilikle uzaktan yakından ilgisi alakası yokken, çiftçilikle ilgisi olmayan bir mesleği icra ederken Hacıpir Mahallesinden ne amaçla  delege seçildiklerinin farkına varmışlardır.

            Bana göre bu güne kadar yapılan oda seçimlerinde olup bitenler artık gün yüzüne çıkmıştır. Üç beş kuruş alsın diye seni meclise yazdım, yönetime yazdım vaadleri fos çıkmış, delegeler amacın ne olduğunun farkına varmışlardır. Siyasi parti teşkilatlarını da ayrıca takdir ediyorum.Teşkilatlar doğal olarak seçim zamanlarında siyasetlerini yapacaklardır. Ancak Oda seçimleri siyaset yapılacak, telkinle, telefonla delegeleri etkileyecek yerler değildir.Genel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde partilerimizin teşkilatlarının tarafsız tutumlarını bir kez daha kutlamak istiyorum.Bu arada milletvekili aday adaylığını açıklayan Tosyalı hemşehrimizin iş yerinde çalışan muhasebecisinin bir listeden seçilebilmesi için çalışmalar yapılığı duyumlarını da yadırgıyorum. Biliyoruz ki Ziraat Odası seçimleri çok önemli olmakla beraber, milletvekili seçimleri yanında zerre kadardır.Bu genel seçimlerden Tosyalılar olarak çok şey bekliyoruz. Bu beklentimizi zarara uğratacak,sekteye uğracak çalışmalar yapmaktan kaçınmalıyız diye düşünüyorum. Muhasebecimiz Oda yönetimine giremeyebilir ama Tosyalı bir milletvekilini Meclise mutlaka göndermeliyiz. Bırakalım Ziraat Odası yönetimini çiftçilerimiz seçsin,yönetsin. Oda onun adamını,bunun adamının yeri değil, gerçek çiftçilerin ve üreticilerin Odası olsun.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ