Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 13,43 / Satış: 13,49
€ EURO → Alış: 15,25 / Satış: 15,31

UYUM DELİSİ MİSİN?

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 31.10.2011
  • 902 kez okundu

“Bir çoklarımızın fazlasıyla kafa yorduğu ve takıntı halini alan bir meseleyi satırlara taşıyacağız: “Uyum deliliği.” Kastımız, önce kendimizi sorgulayarak dış görünüşmüze ne kadar takıldığımıza eğrisiyle doğrusuyla temas etmek.” Özellikle kusura bakmasınlar bayanlarımızın bu uyum meselesine nasıl takıldıklarını, uyum işini nasıl abarttıklarını bir hanım yazarımızın Semerkand Aile Dergisi yazarlarından sayın Nurbahar AYDIN hanımefendinin kaleminden sizlere aktaracağız. Biz beğenerek okuduk, sizlerin de beğenerek okuyacağını ümit ederiz.

*”Bazımız ne giyineceğine fazlasıyla dikkat eder. Öyle ki neredeyse bütün zamanını kıyafet seçimine, moda takibine ve alışverişe ayırır. Dışarı çıkacaksa veya işe gidecekse çok uyumlu giyinmeli, üzerinde eski ve modası geçmiş hiç bir ayrıntı olmamalıdır.

“Gerçi darbımeselde; “Kişi kıyafetleriyle karşılanır, sözleriyle ağırlanır” denir. Öyle ya işin bu yanı da var. Hepimiz belli ortamlara girip çıkarken önce dış görünüşümüzle algılanıyoruz. İşimiz, kimliğimiz, kariyerimiz ne olursa olsun kürkümüz varsa yemek geliyor önümüze. Ancak sonrasında geçen diyaloglar, karşılıklı bilgi ve duygu alışverişi kıyafeti ikinci plana atıyor. Hatta çok güçlü paylaşımlar yaşanmışsa karşıdakinin kıyafetini algılayamıyorsunuz bile. Arkadaşınızla bir kafede içtiğiniz çayın sonrasında eve gidip “Bugün ne giymişti?” diye düşünseniz belki de bunu hiç fark etmemiş olduğunuzu görürsünüz. Aslında bayanlar bu konularda daha pimpirikli. Birçok hemcinsim için abartmadan şunları söyleyebilirim: Ne giyeceğim derdi, hepimizi gerdi.

*Ertesi sabah 10’da evden çıkacak ve arkadaşımızla buluşmaya gideceğiz diyelim. Daha bir gece öncesinden ne giyileceği, hangi aksesuarların takılacağı, eteğin altına hangi çorabın giyileceği, ceketin üstüne hangi eşarbın örtüleceği, broşun sağa mı sola mı takılacağı vs enine boyuna düşünülüp planlanır. Etek, gömleğin rengiyle uyumlu olmalı, çorap eteğin altında sırıtmamalı, başörtüsü hepsine de uyum sağlayacak renkte ve modelde, üstelik yazsa terletmeyecek, kışsa üşütmeyecek bir kumaşta olmalı. Hadi diyelim bütün olasılıkları tutturarak bir kombinasyon yaptık. Bir de baktık ki rengini tutturduğumuz çantamız ayakkabımızla uyumlu olmadı!? Eyvah! Şimdi ne olacak? O kadar uğraştıktan sonra elde ettiğimiz güzelim takım artık giyilemeyecek.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ