Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,38 / Satış: 8,41
€ EURO → Alış: 9,96 / Satış: 10,00

YAĞMUR DUASI

Halil İbrahim SABIRLI
Halil İbrahim SABIRLI
  • 23.12.2020
  • 9.872 kez okundu

Rabbimiz Teala Nuh Aleyhisselam’ın kavmine şöyle dediğini bize haber veriyor;  Rabbinizden tevbe istiğfarla bağışlanmanızı dileyin O,  çok bağışlayandır. Ondan dileyin ki üzerinize gökten bol bol Yağmur indirsin. Mallar ve oğullar  vererek sizi desteklesin. Size bahçeler versin ve sizin için ırmaklar akıtsın. ( Nuh suresi, 10-12. ayetler)   Bu ayetlerden yağmurun yağması ve her türlü maddi ve manevi bir bereketin olması için tevbe ve istiğfar ile Allah’a yönelmeye ihtiyacımızın olduğunu anlıyoruz.

 

Bir çok rivayette  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin yağmur duası yaptığı belirtilmiştir bir defasında bir kişinin cuma hutbesi sırasında ayağa kalkarak kulaklıktan şikayet edip efendimizden dua etmesini istemesi üzerine onun da dua ettiğini daha camiden çıkmadan yağmurun yağmaya başladığı bildirilmiştir Buhari istiska 68 değişik rivayetlerde Peygamberimizin sallallahu aleyhi vesellem yağmur duası için bazen iki rekat namaz kıldırdığı bazen namaz kılmak sizin dua ettiği bazen mescidde bazen de mescidin dışında değişik yerlerde dua ettiği bilgisine de yer verilmiştir Yağmur duasını yaparken olabildiğince elleri kaldırmanın sünnet olduğu da belirtilmiştir Müslüm salatül istiska 5  Bütün bu rivayetlerden hareket ile İslam mezhepleri yağmur duasının meşru ve sünnet olduğunu ifade etmişlerdir. Peygamberimizin bu uygulamalarından hareketle günümüze kadar yağmur yağmadığı zamanlarda dualar edile gelmiştir.  Nuh suresinde yağmur için Tevbe ve istiğfardan  bahsedildiği için de insanların üç gün üst üste cemaat halinde yerleşim yerinin dışına çıkıp dua etmeleri müstehap görülmüştür. Tevbe ve istiğfar,  işlenen günahların terk edilmesini de gerektirir.  Duadan önce fakirlere sadaka verilmesi, kırgınlıkların giderilmesi,  küslerin barışması uygun görülmüştür. Yağmur duasına giderken mütevazi ve boynu bükük bir şekilde gitmek,  toplumun zayıf kesimini teşkil eden ihtiyarları,  sabi çocukları ve  yavruları ile beraber hayvanları da dua edilecek yere götürmek müstehap görülmüştür. Son yıllarda toplumdaki dini yaşantıda baş gösteren genel yozlaşmaya paralel olarak Yağmur dualarında da gereken hasssasiyet gösterilmez olmuştur. İnsanların günahlarını terk ederek, samimi tevbe ve istiğfarla Allah’a yönelmeleri gerekirken,  Yağmur duaları büyük bir şenlik ve ziyafet havasında yapılır olmuştur.  …..Yağmurun, karın yağması için yapılan dualardan rahatsız olanların bulunması, ülkemiz gibi müslüman bir memlekette Allah’tan yağmur istenmesi ile ilgili gelişi güzel konuşulup dalga geçilmesi ne acı bir durumdur.  Rabbimiz onlara da Hak ve hakikati görmeyi nasip etsin.

 

Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı ile camilerimizde cuma namazından sonra yağmur duaları yapıldı. Rabbimiz kabul buyursun, lutfu keteminden bol ve bereketli kar ve yağmurlar ihsan eylesin inşallah. Yüce Allah bir âyet-i kerime’sinde şöyle buyuruyor ” Bana dua edin kabul edeyim” (.   ) Biz de Onun kapısında dua etmeye devam edeceğiz.  Çünkü bizim ve alemlerin Rabbi olan Allah’ü zülcelal çok merhametlidir. duanın yeri ve zamanı yoktur. Kullar samimiyetle kendisine yönelerek dua ettiklerinde o kullarının duasını kabul edecektir.  Birçok maddi ve manevi sıkıntılarımız olmakla beraber salgın hastalığa karşı bir tedbir olarak kısıtlı bir hayat  yaşadığımız şu günlerde köklü bir nefis muhasebesi ile bir durum değerlendirmesi yaparak kendimize çeki düzen verip Allah’a yönelmeliyiz.  evlerimizde geçirdiğimiz zamanları boşa harcamayıp öncelikle Allah’ın Kitabı Kuran’ı Kerim’i  ve anlamak için tefsir kitapları okumakla, Kur’an’ın tefsirini anlatan güvenilir hocaların ders videolarını takip etmekle ( Bununla ilgili olarak Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof Dr. Halis Aydemir’in tefsir dersleri takip edilebilir) değerlendirmeliyiz.

Dinimizi, millî ve manevî değerlerimizi öğreten kitapları okumalıyız. Samimi dualarla  kendimiz  ülkemiz ve bütün müslümanlar için dünya ve ahiret iyilik ve güzellikler istemeliyiz.  Bu şekilde içinde bulunduğumuz sıkıntılı günleri fırsat günlerine çevirmeliyiz. Rabb’imiz Teala bizleri hayırlı işlerimizde muvaffak kılsın ve dualarımızı kabul buyursun,amin.

Halil İbrahim sabırlı

İlçe müftüsü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ