Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,24 / Satış: 8,27
€ EURO → Alış: 10,02 / Satış: 10,06

Yazıkoldu “Kemal Bey”e..!

Süleyman Karaca
Süleyman Karaca
  • 26.05.2010
  • 642 kez okundu

CHP 33. Olağan Kurultayı, Ergenekon’un en büyük kalesi sayılan partide esen değişim rüzgarının geçici olduğunu, değişime dönük hızlı evrilmenin bir atımlık baruttan öte gücü bulunmadığını bir kez daha gözler serdi. Yerel seçimler sırasında İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in iteklemesiyle siyasi atraksiyonlara kurban edilen değişim ve açılımların önde gelen figürü “Kemal Bey”, Kurultay konuşması ile Ergenekon’a sahip çıkarken, cılız cümlelerle dillendirdiği halkçılığa ilişkin düşünceleriyle kendine umut bağlayanların tüm umutlarını boşa çıkaracağının en güçlü sinyallerini açıkça ortaya koydu.

 

Deniz Baykal’ın özel hayatına ait rezilce bir skandalın medyaya sızması ile başlayan süreçte, dikkati en çok çeken iki unsur vardı; biri değişim isteyenlerin estirdiği “Kemal Bey”in şahsında tecessüm eden yenilikçi halkçı anlayış, diğeri de Önder Sav’ın Genel Sekreterliğindeki güdümlü politbüronun Kemalist Cumhuriyet anlayışı. İlk başlarda görülen çılgın bir arzunun önünde durulamaz yenilikçi, değişimci halkçı anlayış beklentisi daha tartışılıp olgunlaştırılamadan yine eski tas eski hamam; politbüronun uygun gördüğü bir zemine çekildi.

 

Ergenekon’un en sağlam savunucusu, direnç odağı olan partideki “değişim” isteğine dönük umutlar yeşermeden pörsüdü. Son sekiz yıldır giderek artan Cumhuriyet tarihinin en ciddi “rejim tartışmasının” giderek “rejim bunalımı”na sürüklendiği, muhafazakârların, Kürtlerin, solcuların, Alevilerin aidiyetlerinden kaynaklanan insan haklarına dönük istemleri karşısında, Kemalist rejim savunucusu Sosyal Demokrat iddiasındaki bu partiyi “Kemal Bey” arkasına aldığı değişim rüzgarı ile aşabilecek miydi derken iki günlük Kurultay hengamesinde tüm umutlar bir başka bahara ertelendi.

 

Varlık sebebi de yaşaması da Kemalist rejimin devamına bağlı CHP’yi, içinde debelendiği çıkmazdan kurtarmak için “Kemal Bey” bula bula, değişim rüzgarında etekleri uçuşan kitlelere “biraz ekmek, biraz katık verelim; siz de özgürlük sevdasından vazgeçin” söylemi ile kurultaya damgasını vurdu.. hem de ne vuruş; başında Ecevit kasketi, sırtında 350TL.’lik Etro marka gömlekle. Fakir fukara edebiyatı yapmakla suçlanan “Kemal Bey”in 350 TL.’lik gömlek giymesi, ”Halkçı Kemal, Etro marka gömlek giyiyor” söylemleri kurultay’ın ikinci gününe damgasını vurdu.

 

Cumartesi günü Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 33. Olağan Kurultayı’nda delegelerin oylarının tamamını alarak rekor bir oyla CHP’ye Genel Başkan seçilen “Kemal Bey”in 350TL’lik Etro marka gömlek giydiği ortaya çıktı. Böylesine önemli bir detayı yakalayan gazeteci Mehmet Ali Ilıcak’la Doğan medyasının askere gitmemek için dalağını aldırdığı iddia olunan Ahmet Hakan arasında  Twitter’deki tartışma tam bir ibret vesikası. O Twitter muhabbetinde dillendirilen “Sözde değil, özde Halkçı olacak. Yoksa Gandi gelir Dandi gider!” kanaati şimdiden taraftar bulmaya başladı bile. Sistemin tıkanıklığına çözüm olacak projelerle, daha demokratik, daha eşitlikçi bir düzende özgürce yaşamanın ilk işaretleri beklenirken Onun yoksulluk edebiyatı ile biraz iş, biraz aşa karşılık halkın özgürlük beklentilerini bloke etmesi, CHP’nin gerçek sahipliğini pekiştirmiş olan Önder Sav’ın bile beklediğinden çok daha kolay oldu. Kemal Bey, statükoya esaretin bedelini, kaynağını nereden bulacağını açıklamadığı ekmek ve aşla perdeleyip “müesses nizam”ın bekçiliğine, başında Ecevit Kasketi, sırtında yarım asgari ücretle alınamayan Etro marka gömleği ile halkçı “Kemal Bey” selamına durdu.. Vatana Millete hayırlı olsun…

 

Not:

Bir: Twitter, 100 milyon üyeli sosyal paylaşım platformu

İki: 24.Mayıs.2010 tarihli Vatan’da İtalyan Etro gömleğin fiyatı 495 TL.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ