Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,55 / Satış: 8,59
€ EURO → Alış: 10,08 / Satış: 10,12

Akdiken: Sayın Başkanımızın desteğini bekliyoruz

Akdiken: Sayın Başkanımızın desteğini bekliyoruz
  • 04.02.2015
  • 1.327 kez okundu

Güven Tazeleyen Akdiken: Sayın Başkanımızın desteğini bekliyoruz 

Tosya Ziraat Odası dün olağan genel kurulunu yaptı. Esnaf Lokali’nde yapılan genel kurula Belediye Başkanı Kazım Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Ateş, Ak Parti 25.Dönem Kastamonu Milletvekili Aday Adayı Zafer Nalbantoğlu, Ak Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi, Ak Parti Tosya İlçe Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Hasan Örü, MHP Tosya İlçe Başkanı Muvaffak Etyemez, misafirler ve  delegeler katıldı.

Divan kurulunun belirlenmesinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu.

Faaliyet raporu ve gelir gider hesaplarının okunmasının ardından üyelerin oyuna sunularak ibra edildi.

Genel kurulda konuşan Ahmet Akdiken devam eden projelerinin olduğunu belirterek tamamlamak için tekrar aday olduğunu söyledi.

Akdiken; “26. cı Olağan Genel kurulumuza katılımınızdan dolayı Şahsım ve Yönetim Kurulum ve Oda Meclisim adına hepinize ayrı ayrı hoş geldiniz der, en derin saygı ve muhabbetlerimi sunarım. Hoş Geldiniz, Safalar Getirdiniz” diyerek katılımcıları selamladı. 4 Yıllık faaliyetlerini anlatan Akdiken projelerini anlattı. Katılımcılara teşekkür eden seçimin hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Toplantıda konuşan Ali Sarıkayalı’da katılımcılara teşekkür ederek projelerini anlattı ve seçimin hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Genel kurul toplantısında mahreç konusunda çalışmaları yürüten Dr. Hasan Akay ve Yrd. Doç. Dr. İsmail Sezer’e plaket verildi.

Konuşmaların ardından seçim yapıldı. 74 delegenin oy kullandığı seçime Ahmet Akdiken ve Ali Sarıkayalı olarak iki liste katıldı. 2 Oyun geçersiz olduğu seçimde Ahmet Akdiken ve ekibi 52 oy alarak tekrar seçilirken, Ali Sarıkayalı ve ekibi 20 oy aldı.

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından tekrar seçilen Ahmet Akdiken delegelere teşekkür ederek yeni yönetimin hayırlı olması dileklerinde bulundu ve tebrikleri kabul etti.

Tekrar Ziraat Odası Başkanı seçilen Ahmet Akdiken’i ilk tebrik eden 25.nci Dönem Ak Parti Kastamonu Milletvekili Aday Adayı Zafer Nalbantoğlu oldu. Nalbantoğlu Başkan Adiken’i tebrik ederek başarılar diledi.

Seçimlerin tamamlanmasının ardından gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken bugün ilimize gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan Tosya Pirinci ve yapılması planlanan baraj konusunda destek beklediklerini söyledi.

İşte Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken’in açıklamasından satır başları;

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmeti Çalışmalarımız :            

Tarla Bitkileri Sertifikası olan Eski Oda Meclis Başkanımız Tarım Danışmanı Recep ÇAKMAK ile sözleşme yapılarak, gerekli kriterleri taşıyan 52 çiftçi ile danışmanlık sözleşmesi imzalanmış,2012 yılında 52, 2013 yılında 51 çiftçi ile, 2014 yılında da 60 çiftçi ile,2013 yılında Hayvancılık Süt ve Süt Ürünleri dalında Tarım Danışmanı Mustafa Yiğit istihdam edilerek ilk yıl 37 çiftçi ile, 2014 yılında 50 çiftçi ile sözleşme yapılmıştır. Bu gün itibari ile toplam 110 çiftçiye hizmet etmekteyiz. Tarımsal Danışmanlık faaliyetlerimiz devam etmekte, sözleşme yapılan çiftçi ve üreticilerimizle ilgili mevzuatlar çerçevesinde birebir çalışmalarımız devam etmektedir.

Katılımlarımız, Katkılarımız ve Ziyaretlerimiz :

*15 Ağustos 2011 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi EKER makamında heyet olarak ziyaret edilmiş, çeltik üreticilerimizin sorunları dosya halinde sunduk. Özet olarak zatı âlilerine bizzat izah ettik.

*16 Ekim 2011 tarihinde Ankara’da Dünya Gıda Günü etkinliklerine Oda Başkanı olarak katıldık, Birlik yetkilileri ile bire bir görüşmeler yaptık. Odamızın ve İlçemiz çiftçilerinin sorunlarını dile getirdik.

*26 Ocak 2013 tarihinde Kastamonu Ziraat Odasında TZOB Genel Başkan Yardımcısı M.Nuri Salman, Muhasip üye Mustafa Hepokur ve Birlik Yönetim Kurulu üyeleri Hasan Kozoğlu ve Nejat Gamzeli’nin de hazır bulunduğu Kastamonu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısında İlçemiz çiftçilerinin sorunları ile özellikle Kızlar Yolu Barajının akıbeti konusu yazılı olarak dosya halinde kendilerine sunuldu.

*15 Eylül 2013 tarihinde Ek Hizmet Binası alınmasına karar verilmiş, mevcut büromuzun dar olmasından dolayı Tarım Danışmanlarımızın konuşlandırıldığı, Cumhuriyet Mahallesi Kore Gazileri Sokaktaki 15 Nolu, 109 m2 lik dükkan pazarlık usulü ile satın alınarak Odamıza kazandırılmıştır.

*İl Koordinasyon Kurulu toplantısında tüm Odaların katılımı ile “Odalarımızın Sorunları”nı içeren bir rapor hazırlanmış, Ankara’ya heyet halinde gidilerek Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar ziyaret edilerek sorunlar ilk ağızdan aktarılmıştır.

*13-14 Ocak 2014 tarihlerinde Türkiyede ilk defa bir ilçede, Tosya İlçemizde “Çeltik Çalıştayı” düzenlenmiştir. Çalıştay Kastamonu Üniversitesi, İl Tarım Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Odamızla işbirliği halinde düzenlenmiştir. Çalıştaya Kastamonu Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünden çeltiğin uzmanları Hocalarımız katılmış, çeltikle ilgili sunumlarını yapmışlar, çeltik üreticisinin sorunlarını dinlemişler, ikinci gün oluşturulan Çalışma Gruplarının raporları birleştirilerek tek rapor halinde Bakanlığa sunulmuştur.

Tosya Pirincine Mahreç Alma Çalışmalarımız :

Tosya Pirinci kafalarda var, gönüllerde var. Dünyaca tanınıyor, biliniyor. Ancak bütün araştırmalarımıza, arşiv karıştırmalarımıza rağmen bu güne kadar resmi hiçbir kayda rastlayamadık. Odamızın girişimleri ile Tosya Kaymakamlığı ve Tosya Belediye Başkanlığı iş birliği ile ortak bir proje hazırladık. Bu proje doğrultusunda 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ile protokol imzalandı ve Tosya Pirincine Mahreç  Coğrafi İşaret alma çalışmalarını başlattık.

Üç yıl süre ile arazi üzerinde toprak işlemeden hasat harmana kadar çeltiğin tüm aşamaları izlendi, raporlandı. Coğrafi işaret almak için 3 tekerrürlü yani üç yıl ziraatının yapılması gerekiyordu. 2012- 2013- 2014 yıllarını kapsayan serüven tamamlandı ve verilen ayrıntılı olumlu raporun ardından ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasından sonra yine Belediye Başkanımızla birlikte Türk Patent  Enstitüsüne dosya teslim edildi. Yani başvurumuz resmen yapıldı.

Altı ay süre ile gerekli aşamalar tamamlanacak, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra altı ay daha beklenecek. Bir aksilik çıkmaması ki inşallah çıkmayacak, Tosya Pirincimize Mahreç almış olacağız. Süreç sonunda Marka almak için müracaat edilecek. Böylece Tosya Pirincimiz hak ettiği değeri kazanacak, üreticimiz kazanacak, dolayısı ile Tosya kazanacak.

Örnek Uygulama Bahçe Tesisi :

Tosya’da Kaymakamlıkla birlikte yapılan tespit sonucunda Ece önü mevkiinde kavşağa varmadan sağ tarafta, 5 yıllığına bir protokol imzalayarak Odamız tarafından 150 ağaçlık yaklaşık 1 dönümlük alanda, damlama sulama ile sulanan “Telli Sistem Bodur Elma Uygulama Bahçesi” kurulmuş, ayrıca yurt dışı gezimize katılan çiftçimiz Ali Kalaycı’nın da 300 ağaçlık Bodur Kiraz Bahçesi kurması sağlanmıştır.

*21.12.2014 tarihinde Kızlar Yolu Barajı ve Göletle ilgili bir dosya hazırlandık.  Akbük ve Aşağı Dikmen Köylerine yakın, Devrez Çayı üzerinde iki adet su toplama merkezi ve regülatörü kurulmasının, geçici de olsa su ihtiyacının yoğun olduğu yaz aylarında su sıkıntısını gidereceği ile ilgili Köy Muhtarlarımızla birlikte dosya içindeki yazılı dilekçemizle beraber Milletvekilimiz Sayın Mustafa Gökhan Gülşen’e bizzat teslim ettim. İlgileneceklerini söylediler.

2015 Yatırım programı açıklandı. Yatırım projeleri listesinde olmasına rağmen Kızlar Yolu Barajı yine programa alınmadı.

Bugün ilçemize gelecek olan Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’ndan Tosya Pirinci için hayati önem taşıyan Kızlar Yolu Barajı’nın yatırım programına alınmasını talep ediyoruz.

Çünkü barajın yapılması ilçemiz açısından çok önemli. Yaz aylarında çekilen su sıkıntısı yüzünden 30 bin dekarlarda olan Tosyadaki çeltik ekimi 7500-8000 dekarlara düşmüş, hızla düşmeye de devam etmektedir. Çeltik ekim arazileri boş kalmış ve özelliğini kaydetme aşamasına yaklaşmıştır.

Su ile birlikte bir başka sorunumuz da toplulaştırma. İlçemizde hızla bölünen arazilerin ekimi yapılabilmesi için çeltik arazilerimizin toplulaştırılması gerekmektedir.

İlçemizin tarım alanında tekrar eski haline dönmesi için Kızlar Yolu Barajı’nın ve arazi toplulaştırmasının yatırım programına alınmasını Sayın Başbakanımızın takdir ve tensiplerine arz ediyoruz”   

 

 

 

 

 

Şehit Murat Çökmez Anısına Fidan Dikildi
23 Temmuz Cuma günü Kilkuyu Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen programla Kilkuyu Köyü Hacı Abdullah Parkında Şehit...
Akça ve Acar Ailelerinin Mutlu Günü
Akça Ailesinin biricik kızları Feyza ve Acar Ailesinin oğulları Tuncay yapılan muhteşem düğün ile dünyaevine girdi. Rukiye – Ferhat Akça...
Tosya’da Bayram Namazı Saat Kaçta Kılınacak
Bu yıl Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? Bayram namazı, biri Ramazan bayramında diğeri Kurban bayramında olmak üzere yılda iki...
Tosya’da ekmek 2 TL oldu
Un, elektrik ve maliyeti etkileyen diğer kalemlerdeki fiyat artışları ekmeğe zammı beraberinde getirdi. Fırıncı esnafların talepleri doğrultusuna Kastamonu genelinde ekmek...
Mantardan Zehirlenen İki Kişi Son Yolculuklarına Uğurlandılar
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde hayatını kaybeden Hasan Evbaşı ve Şerife Evbaşı bugün son yolculuğuna uğurlandı. Tosya ilçesinde yedikleri mantar sonucu sabah...
Tosya Semerkand Vakfı Kurban Hisse Kayıtları Devam Ediyor
Kurban Bayramına sayılı günler kala hazırlıklarını tamamlayan Tosya Semerkand Vakfı Kurban Kesim Organizasyonu kesim alanının görüntülerini paylaştı. Her yıl olduğu...
Tosya’da yerli ürün pazara indi
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde üretilen yerli tarım ürünleri pazara indi. Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte Tosya ilçesinde üretilen yerli ürünler de halk...
TÜGVA Kastamonu 3. Olağan Genel Kurulu Yapıldı
1 Kasım 2020 tarihinde TÜGVA Kastamonu İl Temsilciliği görevini Burak Arslan’dan devralan Selim Önen ve yeni yönetim kurulu için genel...
Vekalet Yoluyla Kurban Bağışı
Vekalet Yoluyla Kurban Bağışı Vekalet Yoluyla Kurban Bağışı (Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş) Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile ...
Tosya Belediyesi Altyapıda Köklü Düzenlemeye Gidiyor
Tosya Kastamonu karayolunun Tosya yönünden çıkış noktasına yapılacak olan asfaltlama çalışmaları öncesi alt yapıda köklü düzenlemeye gidiliyor.   Kastamonu Caddesi...
Ahmet Kıbışoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı
İlçemiz şoför esnafından Ahmet Kıbışoğlu son yolculuğuna uğurlandı. Tosya Madeni Eşya Odası Başkanı Ali Osman Kıbışoğlu’nun babası şoför esnafından Ahmet...
15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü Anma Etkinlikleri
15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü nedeniyle 15 Temmuz 2021 Perşembe günü anma etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler 14 Temmuz Çarşamba...
Tosya’da toptan vişne alımları başladı
Yaz mevsimin gelmesiyle birlikte Kastamonu’nun Tosya ilçesinde olgunlaşan meyvelerin hasadına başlandı. Yaklaşık 5500 bağ bulunan ilçede yetiştirilen vişnelerin kilogramı 2...
Kaymakam Deniz Pişkin asfalt çalışmalarını inceledi
Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin köy yollarında devam eden asfaltlama çalışmalarını yerinde inceledi. Köy ziyaretlerine devam eden Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ