Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Ali Efendi ve Diğerleri

Abdülbaki Abayın
Abdülbaki Abayın
  • 01.10.2018
  • 622 kez okundu

Ali Efendi: Kastamonulu Şeyh Şaban-ı Veli silsilesinden Halveti Şeyhi Ali Efendi’dir. Karabaş tecvidinin yazarıdır. Risalenin çıkışı 1835’de Hamza Miskin adlı kişinin Türkçe “Tecvid-i Edaiye”si ile beraberdir. Tosyalı olup, kabri Yukarı Pınarın karşısındadır.

Mustafa Efendi: Küçük Mustafa Efendi sanıyla şiirler yazan ve Tosya da doğduğu biyografisinde ve Şairler Antolojisi adlı eserde de yer alan Mustafa Efendi, Semâniye medresesinde müderrislik görevi yapmıştır. Tosyalı olduğu için; “Tusiyye”‘den geldiği için bu mahlası kullanmıştır. Çeşitli ilmi olayları ve acayip latifeleri bir arada toplayan eserleri vardır. Dönemin tanınmış şairlerindendir

Derviş AHMED: Derviş Ahmed ya da Ahmed el-Garbi mahlasıyla şiirler yazmış olup, Tosyalıdır. 12. yy. da yaşamıştır. Baki ve Nabi’nin birer gazelini de tahmis etmiş olan bu şairimiz aruz vezni ile başarılı şiirler yazmıştır. Taun hastalığından ölen eşi ve oğlu içinde uzun mersiyeler yazmıştır

AFİTABİ: Tosyalı olup, II. Beyazıd şehzade iken onun musahibi olmuş, Şehzade Ahmedin hizmetinde de bulunmuştur. Renkli ve güzel şiirleri vardır. (Latifi)

SIDKİ: Tosya’da doğan Sıdki’nin asıl adı Mustafa Paşadır. Önce divanda kâtiplik yapan şair, sonra sırasıyla tezkireci, reisül küttap ve nişancı olarak çalışmıştır.

 

Raffet Bey : 1850 de Istanbul Tophanede dogmustur. Bahriye hakimlerinden Tosyali Ali Beyin ogludur. 7 yasinda saray musikisi takimina giren Saffet Bey Italyan Robert ile Saray Musikisi Sefi Gualli Pasadan ders almis, 1886’da gönderildigi Paris’te musiki tahsilini tamamla¬yarak dönmüstür. Saray orkestra sefi iken birçok ögrenci yetistirmis, birinci dünya savasindan sonra emekliye ayrilmistir. Resit Saffet Atabinen’in babasi olan Saffet Bey 23 Haziran 1939 da ölmüstür. Mezari Kavaktaki aile kabristanidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ