Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

ALIŞVERİŞ HUZURUMUZU BOZMASIN -2-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 27.12.2011
  • 773 kez okundu

 ‘Bak senin şu şu şu harcamaların bu bu bu borçların oluşmasına neden oldu ve biz bütün bunların sonucunda maddi sıkıntı yaşıyoruz. Para harcama konusundaki davranışlarının sorunlu olduğunu düşünüyorum. Bu süreci atlatıp borçları bitirebilmemiz için birbirimize destek olmalıyız. Öncelikle bütçe yapalım ve harcamalarını nasıl kısacağını bulmaya çalışalım. Ayrıca, para harcama konusunda kendini frenlemende güçlük yaşıyorsun,  belki buna sebep olan psikolojik sıkıntılar olabilir. Bunlar için psikolojik danışmanlık alabiliriz’ benzeri bir konuşma yapmak hem sorunun önemini vurgular hem de sorunlu kişiyi destekler.”

Alışveriş bağımlılık boyutuna ulaşan bir hastalığa dönüşebilir, fakat her alışveriş bağımlılık demek değildir. Bu hususta bir takım kriterler belirleyen uzmanların alışveriş bağımlılığını tarif etmek için kullandığı araştırma sonuçları şu şekilde:

• Karşı gelmesi güç, anlamsız gelen ya da zorlayıcı biçimde zihne sokulan sık alışveriş yapma düşüncesi ya da eylemi vardır.

• Sık sık bütçeyi aşacak miktarda alışveriş yapılıyor, ihtiyaç duyulmayan şeyler alınıyor ya da niyetlenilenden daha uzun süre alışveriş yapılıyordur.

• Satın almayla meşguliyet, satın alma dürtüsü ya da satın alma davranışları kişide belirgin huzursuzluğa neden olur, zaman alıcıdır, sosyal ya da mesleki işlevselliği belirgin olarak etkiler ya da mali sorunlara (iflas etmek ya da borçlanmaya) neden olur.

• Aşırı alışveriş davranışı başka bir psikiyatrik hastalık (mani ya da hipomani) sırasında ortaya çıkmamıştır.Ayrıca alışveriş bir hastalık boyutuna ulaşmışsa kişi alışveriş yapmadığı zamanda da alışveriş düşünür, katalogları inceler, alışverişe çıktığında neler alacağını hayal eder. Alışveriş nedeniyle borca batmıştır ve bu borçları kapatabilmek için ya aşırı çalışıyordur ya başka birilerine borçlanmıştır ya da bankalarla sorun yaşamaktadır. Alışveriş bağımlısı alışveriş nedeniyle ailesini ve sosyal çevresini ihmal eder. Bir iki parça eşyaya sahip olarak elde ettiğimiz mutluluk gerçek değildir; unutmayalım ve bir zaaf uğruna ailemizin huzurunu kaçırmayalım. Ailemizle, çevremizle ve kendimizle barışık bir hayat istiyorsak, harcama dürtümüze bir sınır koymak zorundayız.”

“En büyük zenginlik kanaattir” kulağımıza küpe olmalı. Ailemizi pek de lüzumlu olmayan alışverişlerle zor durumda bırakmamalıyız. Gerçek ihtiyaçlarımızla, olmasa da olur olan ihtiyaçlarımızı birbirinden ayırmalıyız. R.Durak-Semerkand Aile

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ