Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

BEYİN FIRTINASI-ORTAK AKLI -3-‏

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 10.11.2010
  • 225 kez okundu

BEYİN FIRTINASI-ORTAK AKLI -3-‏

İstişare sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli husus, istişare sonucuna tabi olmaktır. Hele de bir konuda istişare için belirlenmiş bir heyet varsa, onların vermiş olduğu karara mutlaka uyulmalıdır.

 

Ayet-i kerimede buyrulmuştur ki: “(Yapacağın) işlerde onlara da danış. Bir kere de azmettin mi, artık Allah’a dayan. Muhakkak ki Allah kendine dayanıp güvenenleri sever.” (Âl-i İmran, 159)

 

Hz. Ali r.a.’ın şöyle dediği zikredilir: “Allah Rasulü’ne (ayette geçen) ‘azm’ kelimesinden soruldu.” Buyurdular ki: “Görüş sahibi uygulayıcıların istişarede bulunmaları, sonra da alınan karara uygun davranmalarıdır.”

 

İstişare laf olsun diye değil, çıkan sonucu uygulamaya koymak için yapılır. Dostlar alışverişte görsün anlayışıyla istişare yapıp sonra da kendi bildiğince hareket etmek, riyakârlığın ötesinde, dinin bir emrini kendi heva ve hevesine uydurmaya çalışmak olur. Özellikle kamuyu ilgilendiren meseleleri çözerken bu ilke asla göz ardı edilmemelidir.

 

Sonuç olarak, istişare her halükârda başvurulması gereken ve dinimizin de hayata geçirmemizi istediği önemli bir karar mekanizmasıdır. Gerek kişisel gerekse sosyal problemlere sağlıklı çözümler üretmek istiyorsak, istişareyi hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmemiz gerekiyor.

 

 

Tevazudur istişare. Bilginin, fikrin; bilenin ve fikir sahibi olanın hakkını teslim etmektir. Kendi hakkımızı teslim etmektir. Haddi aşmamaktır. Görmektir yanımızdakini.

Her gün aynı pencereden aynı denizi mi görürüz? Sormak, farklı pencerelerden bakmaktır güne istişare. Başka başka pencereler açmaktır önümüze. Bir gün dağı eklemektir hergün bakıp durduğumuz manzaramıza. Bir gün sokağı, hani insanların telaşlı telaşlı koştuğu o sokağı.

Bir gün yeni çiçeğe durmuş erik ağacını… Sormak, sor dediği için. Sormak, sorduğu için, sorulana cevap verilmesi gerektiği için.

Danışmak, yanımızdaki yöremizdeki herkesle hazır olmak hayata…

Onlar  “… Onların işleri kendi aralarında istişare iledir…” (Şûra, 38) Kimlerden bahseder, kimleri anlatır bu Yaradan buyruğu? Tevazu sahibi müslümanları… Ki onlar sadece kendi akıllarına güvenip kibirle yürümezler. Yanındakini yöresindekini bilir, tanır. Yeri gelir bir çocuktan akıl sorar.Yeri gelir bir ihtiyara anlattırırlar. Renkleri katarlar hayatlarına.

Bilgilidirler oysa. Çünkü en büyük bilgiyle donanmıştırlar. Her şeyi bilmediğinin, bilemeyeceğinin bilgisiyle…

İstemediğimiz bir sonuç çıkarsa, hoşumuza gitmeyen bir karar verilirse danıştığımızda, istişare ettiğimizde  o karara uyma sorumluluğu…

Arkadaşlarının görüşlerine de başvurup bir karar aldığında o kararın arkasında ol!

Gerçekten sormak gerekeni sormaktır istişare.Danışmak, danışmış olmak için değil. Sormak, sormuş olmak için değil, gerçekten istifade etmek için,başka başka pencereler açmak için,renkleri görmek, tanımak, tatmak için istişare etmek.

Tek kanatla uçabilir miyiz? Kanatlar takınmak için. Kararlarımızın altına imza istemek değil, birlikte karar almaktır istişare. Bir olmak beraber olmaktır. Birlikte atmasıdır kalplerimizin.

Ya da sorulmaması gerekenleri sormak değildir istişare.

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ