Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

BİZE NELER OLUYOR? -2-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 21.10.2011
  • 608 kez okundu

*Artık İslâm kardeşliğinin yerine ırk kardeşliği yerleşmeye başladı. Oysa ayrı taraflarda kümelenen bu insanların önemli bir kısmı safta yine bizimle beraber namaza duruyor. Safta birlikteyiz ama gönüller maalesef eskisi gibi değil. Peki, neleri kaybettik de bu duruma düştük? Bu derdin tedavisi nedir? Bu sorulara cevap ararken iki temel unsura dikkat çekmek zorundayız. *Birincisi, insanları bir arada kardeş kılan İslâm, tekrardan toplumun hakim rengi olmak zorundadır. İslâm’ın bizi bir potada eriten kuşatıcılığına tekrardan sarılmak gerekiyor. Sorumluluk makamlarında bulunanların bunu fark etmesi çok önemlidir. Çünkü kardeşliğin dinden geçtiğini görmeliler.*İkinci olarak, ülkemizin farklı bölgelerinde oturanları bir araya getirebilme başarısını gösteren ve herkesi din kardeşliğinde kucaklaştıran kanaat önderlerinin bu yöndeki çalışmalarının kıymetinin bilinmesi, desteklenmesi gerekiyor.

*Bizler gerçek kardeşliği, bunun nasıl hayata geçirileceğini Hz. Peygamber s.a.v.’den öğrendik. O bunu başardı. Başarırken de bize yol gösterdi ve şöyle buyurdu: “Kardeş olun ey Allah’ın kulları! Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez; onu yardımsız bırakmaz; ona hakaret etmez. (Üç defa kalbine işaret ederek) Takva şuradadır. Kişiye kötülük namına müslüman kardeşini küçük görmesi yeter. Müslümanın her şeyi, kanı, malı ve ırzı müslümana haramdır.” (Muslim, Birr, 10). “Müslümana sövmek fısk (açıktan günahkârlık), ona karşı savaşmak da küfürdür.” (Buharî, 46).

*Müminler arasında kardeşliği kurmanın ilk şartlarından biri olarak iyi niyet şartını koşan Allah Rasulü s.a.v., biat aldığı kimselerden bunu isterdi. Nitekim Cerîr b. Abdullah r.a., Hz. Peygamber’e şu üç şeyi gerçekleştireceği sözünü vererek biat ettiğini söylemektedir: “Namaz kılmak, zekât vermek ve müslüman kardeşleri hakkında iyi niyetli olmak, hayır dilemek.”(Buharî, 55). Görüldüğü üzere İslâm ümmetine katılmanın şartlarından birisi, müslümanlar hakkında iyi niyet beslemek, yani onları sevmektir.

*Bizler, yaşadığımız şu dönemdeki sıkıntıların kardeşliğimizin hatırlanması durumunda çok kolay aşılacağına inanıyoruz. Yeter ki iyi niyetli olalım, kardeşlerimizi sevmeye çalışalım ve Allah’ın bizler için çizdiği kardeşlik sınırları içerisinde kalalım. Allah’ın bizleri aynı din etrafında toplamış olmasını aradığımız tek şart olarak görelim. Bununla yetinelim.

*Sözü Hz. Peygamber s.a.v.’in şu güzel ifadesiyle bağlayalım: “Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman diğer uzuvlar da bu yüzden uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”(Buharî, 5552). Hoşça kalın,dostça kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ