Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,05 / Satış: 8,08
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,68

CEZASIZ BİLDİRİM İÇİN SON GÜN BUGÜN

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 11.12.2014
  • 4.132 kez okundu

6552 sayılı kanun çerçevesinde; şirket ortaklarının 4/b (eski adıyla bağ-kur) sigortalılığına ilişkin giriş ve ayrılış bildirimlerinin 11.12.2014 tarihine kadar yani bugün cezasız olarak (cezası her ortak için ayrı ayrı 1.134,00TL) SGK’ya verilebileceğine ilişkin açıklama;

          Kamuoyunda “Torba Kanun” olarak bilinen 6552 sayılı Kanun, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunla 5510 sayılı kanuna eklenen Geçici 57 nci madde ile; Şirket ortaklarının ortaklığa giriş ve ortaklıktan çıkışlarının yasal süre içerisinde SGK’ya bildirilmemesi nedeniyle uygulanacak 1.134,00 TL idari para cezasıyla ilgili yapılan düzenleme konusunda şirket ortaklarının bilgilendirilmesine yönelik aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

          Bilindiği gibi,  Anonim şirketlerin (A.Ş.) yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının 4-b (eski adıyla Bağkur) sigortalılıkları;  yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihte başlar ve bu tarih şirket yetkililerince Onbeş gün içinde SGK’ya bildirilmesi gerekir. 

          Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarından hisse devri alan, yeni ortaklarının sigortalılıkları 4-b (eski adıyla Bağkur);  Ortaklar kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlar ve şirket yetkililerince, on beş gün içinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekmektedir.

    Limited şirketi ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketinin komandite ortakları, şirket ortaklığından ayrılmaları veya anonim şirketinde yönetim kurulu üyesi olan şirket ortaklarının yönetim kurulundan çıkması halinde, sigortalılarca On gün içinde çıkışlarının Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. Yasal süre içerisinde bildirilmemesi halinde her bir işlem için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki yürürlükte bulunan aylık brüt asgari ücret tutarında (1134,00TL) idari para cezası uygulanmaktadır.

          6552 sayılı Kanunla getirilen düzenleme ile Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları ile Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının, 4b kapsamında sigortalılıklarının başlama veya bitiş tarihlerini içeren Kağıt ortamında hazırlanmış Sigortalı İşe giriş veya Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgelerinin 11.12.2014 tarihine kadar (bu tarih dahil) SGK kurumuna verilmesi halinde yasal süresi içinde bildirilmiş sayılacak ve İdari para cezası uygulanmayacaktır.

          Limited şirketlere yeni giren veya hissesini devreden ortakların, komandit şirketlerde komandite ortakların ve Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin sigortalı işe giriş bildirgeleri ile işten çıkış bildirgelerinin yasal süresinde ya da yasal süresi dışında hiç bildirilmemiş olanların,  11.12.2014 tarihine kadar (bu tarih dahil) gerekli bildirimleri yapmaları halinde bu bildirimleri yasal süre içerisinde yapılmış sayılacak ve 1.134,00TL idari para cezası uygulanmayacaktır.

          Limited şirketlerin Hisse devir alan veya devreden ortağı ile Anonim şirketin yönetim kuruluna seçilen veya ayrılan ortağının, emekli olması veya bir başka işyerinde 4/a kapsamında sigortalı olması ya da aynı zamanda kendi ferdi işletmesinden dolayı veya bir başka şirkete de ortak/ yönetim kurulu üyesi olması nedeniyle Sigortalı olması halinde, 4/b kapsamında Sigortalı Giriş veya ayrılış bildirgesini verme yükümlülüğünü ortadan kaldırmadığı gerekçesiyle SGK tarafından idari para cezası uygulanması  riski bulunmaktadır.

          Bu nedenle mutlaka şirket tüzel kişilikleri tarafından ortaklar veya yönetim kurulu üyesi ortaklar için verilmesi gereken kâğıt formatlı işe giriş ve işten çıkış bildirgelerinin 11.12.2014 (bugün) verilmesi gerekmektedir.

           Bildirimler, şirket merkezini içine alan SGK merkez müdürlüğüne, kağıt  formatında hazırlanarak bir dilekçe Ek’inde elden veya taahhütlü posta yolu ile yapılabilecektir.

            Söz konusu yasal haktan faydalanmak için ve ilerde yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla, Şirketlerin SGK tarafından tespit yapılıp 1.134,00TL İdari Para Cezası uygulanmadan bir dilekçe ile kağıt ortamında hazırlanmış Sigortalı İşe giriş veya İşten ayrılış bildirimlerinin en geç 11.12.2014 (bugün) Kuruma verilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ