Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

HAKİM VE SAVCILARA MÜJDE!..

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 19.10.2010
  • 441 kez okundu

HAKİM VE SAVCILARA MÜJDE!..

Adli ve idari yargı hâkim ve savcıları ile Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkan ve üyelerine dizüstü bilgisayar verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Adalet Bakanlığınca hazırlanan  yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmelik, adli ve idari yargı hâkim ve savcıları ile Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkan ve üyelerini kapsamakla birlikte Dizüstü Bilgisayarların Verilmesi, Geri Alınması ve Kullanıcıların Sorumluluğunu inceleyecek olursak;

      (1) Hâkim ve savcılara görev yaptıkları kurumları tarafından, görevlerinde kullanmak üzere zatî demirbaş olarak bir adet dizüstü bilgisayar verilebilir.

                (2) Verilen dizüstü bilgisayarlar, 28/12/2006 tarihli ve 2006/11545 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Taşınır Mal Yönetmeliği hükümlerine göre ilgililerine zimmetlenir.

                (3) Dizüstü bilgisayarın kullanıcıya tesliminden itibaren en az 5 yıl geçtikten sonra, kurumları tarafından uygun görülmesi halinde, kullanıcılara aynı şartlarla yeniden bilgisayar verilebilir. Bu durumda önceki dizüstü bilgisayarlar, Taşınır Mal Yönetmeliğinin 27 nci maddesinin birinci fıkrası hükmüne göre ve olağan fire olarak değerlendirilmek suretiyle demirbaş kayıtlarından terkin edilerek kullanıcısına bırakılır.

Dizüstü bilgisayarların iadesi

                 (1) Dizüstü bilgisayarın kullanıcıya teslim tarihinden itibaren terkin işlemleri yapılmadan istifa eden, görevine son verilen veya meslekten ayrılanlara verilen dizüstü bilgisayarlar, bütün donanım ve aparatları ile birlikte sağlam olarak geri alınır. Eksik donanım ya da aparat olduğunda, bunların rayiç bedeli ilgiliden tahsil edilir.

                (2) Dizüstü bilgisayarın kullanıcıya teslim tarihinden itibaren terkin işlemleri yapılmadan yüksek mahkeme üyeliğine seçilenlerden dizüstü bilgisayar ile aparat ve donanımları geri alınmaz. Yüksek mahkeme üyeliği haricindeki bir görevle başka bir kuruma geçenlerden ise geri alınır.

                (3) Vefat ve emeklilik halinde süreye bakılmaksızın dizüstü bilgisayar geri alınmaz. Ancak ölüm halinde görevle ilgili gizlilik değeri taşıyan bilgi ve belge bulunabileceği göz önünde tutularak bu bilgi ve belgeler kurumları tarafından en kısa sürede silinir. Bu durumda önceki dizüstü bilgisayarlar, Taşınır Mal Yönetmeliğinin 27 nci maddesinin birinci fıkrası hükmüne göre ve olağan fire olarak değerlendirilmek suretiyle demirbaş kayıtlarından terkin edilerek kullanıcısına bırakılır.

                (4) Hâkim ve savcılara görevlerinde kullanmak üzere verilen dizüstü bilgisayarlardan görevin fiilen ifasında kullanılmadığı tespit edilenler geri alınır.

Kullanıcının sorumluluğu

                (1) Dizüstü bilgisayarın, kullanıcıya teslimi tarihinden terkin işlemi yapılıncaya kadar bakım onarım ve idamesi ile bunlar için gerekli olan sarf malzemeleri ilgili kurum tarafından karşılanır.

                (2) Dizüstü bilgisayarın kullanıcıya teslim tarihinden, terkin işlemi yapılıncaya kadar kullanıcının kasıt, kusur, ihmal, tedbirsizlik veya dikkatsizliğinden kaynaklanmayan arıza ve hasarlar ilgili kurum tarafından giderilir ya da arıza ve hasarın niteliği dikkate alınarak kullanıcıya yeni bir dizüstü bilgisayar verilebilir. Yeni bir dizüstü bilgisayar verilmesi durumunda eski dizüstü bilgisayar geri alınır ve sağlam parçaları bakım ve onarım kapsamında değerlendirilir.

                (3) Kullanıcının kasıt, kusur, ihmal, tedbirsizlik veya dikkatsizliğinden kaynaklanan arıza ve hasarlar kullanıcısı tarafından giderilir. Ancak dizüstü bilgisayarın tamirinin mümkün ya da ekonomik olmaması durumunda, bu dizüstü bilgisayarın rayiç değeri kullanıcıdan tahsil edilir ve yeni bir dizüstü bilgisayar verilebilir.

                (4) Bu madde kapsamında yeni bir dizüstü bilgisayar verilinceye kadar geçici olarak dizüstü bilgisayar verilebilir. Yeni dizüstü bilgisayar verildiğinde geçici olarak verilen dizüstü bilgisayar geri alınır.

                (5) Demirbaştan terkin işlemi yapıldıktan sonra kullanıcıya bırakılan dizüstü bilgisayarın tamiri kurumları tarafından yapılmaz. Kaynak; 27722 Sayılı RG. Saygılarımla, Şakir GÜRLÜK, S.M. Mali Müşavir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ