Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

İyilik Yapmanın Fazileti -7-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 19.05.2010
  • 784 kez okundu

Zira müttakilere yapılan yardım, onların takvalarını artırmaya hizmet eder. Bu sayede yardımda bulunan da ecir kazanır. Bunun mânası başkasına hiç hayır yapma anlamına alınmamalıdır. Hayırda ilk sırayı muhtaçlar içinde muttaki olanlara verin, demektir. Âlimlerden biri, fakirler içinde sûfî olanları arar bulur ve onlara yedirirdi. Kendisine, “Böyle yapmasan da bütün fakirlere infak etsen daha iyi olmaz mı?” diyenlere şöyle demiştir: “Hayır, bunlar sırf ALLAH için çalışıyorlar. Onlar ihtiyaç içinde kalınca himmetleri dağılır, gönülleri safiyetini kaybeder. Bunlardan bir tanesinin ihtiyacını temin edip onu ALLAH için ibadet ve amele sevketmek, bütün derdi dünyalık olan kişilere 1000 dirhem vermekten benim için daha sevimlidir.”

Bu sözü Cüneyd-i Bağdâdî’ye anlattılar. O da çok beğendi ve, “İşte bu zat ALLAH Teâlâ’nın velîlerinden biridir. Uzun zamandır böyle bir kelâm duymadım” dedi. Sonra ticaretle uğraşan bu zat, fakirlere parasız mal vere vere iflas etti ve bir daha ticaretle meşgul olmak istemedi. Onun bu durumunu haber alan Cüneyd-i Bağdadî (k.s), kendisine yeterli miktar sermaye göndererek ticaretten ayrılmamasını ve onun gibi insanlara ticaretin zararı olmadığını söyledi.

 

Şair de şiirinde şöyle diyor:

“İyilik ve yardım, münasip yere yapılmazsa iyilikten sayılmaz.

Öyleyse iyilik yaptığında ALLAH’ın rızâsına uygun olanı

veya akrabayı gözet ki makbul olsun. Yoksa terket.”

 

Hayır yaparken özellikle ilim ehli olan fakirleri seçmelidir. Çünkü bu gibilere destek vermek ilimde kendilerine yardım etmek demektir. Güzel niyetle ilim tahsili en büyük ibadettir. Abdullah b. Mübarek (k.s), zekât ve hayırlarını özellikle muhtaç olan âlimlere verirdi. Kendisine niçin böyle yaptığı sorulduğunda, “Ben, peygamberlikten sonra ilimden daha üstün bir rütbe olduğunu bilmiyorum. Âlimlerden biri, bir ihtiyaçla karşılaşınca, onunla meşgul olur, okuyamaz. Onun ihtiyacını giderip, okumasını sağlamak daha makbuldür.”

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ