Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 13,43 / Satış: 13,49
€ EURO → Alış: 15,25 / Satış: 15,31

MİSAFİRLİK -3-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 05.10.2011
  • 867 kez okundu

*“Kim o?” diye seslenildiğinde ise sadece “ben!” değil, “ben, filanca!” şeklinde kendimizi tanıtarak cevap vermeliyiz. Eve buyur edilmeden girmemeli, hatta böyle ziyaretlerde kapıyı, içeri kabul edilmeme ihtimalini göze alarak çalmalıyız. Bu gibi bir durumda ise gücenmek yerine; ev sahibinden daha uygun bir zamanda gelebilmek için randevu alıp, ziyaretimizi erteleyebiliriz.

*Eğer ev sahibinin samimi ısrarı ile kapıdan içeri girersek, mahremiyet sınırlarına fazlasıyla dikkat etmemiz gerekir. Ev sahibinin gösterdiği yere oturmalı ve “Şurayı da göreyim”, “İçeride kim var ki?” türünden düşüncelerle etrafı meraklı gözlerle araştırmamalıyız.

*Ev sahibinin gönlü misafirini ikramsız göndermeye el vermeyebilir ve mutfağa yönelebilir. Çat kapı gelen misafire kurulan sofra ile davetli misafire kurulan sofra aynı olmaz elbette. “Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer” atasözü en çok habersiz ziyaretlerde devreye girer. Bu sebeple ikramda kusur aramamalı, sunulan yiyeceğin fazlasını ya da farklısını talep etmekten kaçınmalıyız.

*“Çat kapı ziyaretin kısası makbuldür” prensibiyle hareket ederek ev sahibinin günlük programını altüst etmemeye özen göstermeliyiz. Hal-hatır sormak için uğradıysak ya da görüşeceğimiz bir konu varsa ona odaklanıp, en kısa zamanda ziyaretimizi sonlandırmayı hedeflemeliyiz.

*Hafta sonu ve diğer tatil zamanları yapılacak çat kapı ziyaretler için biraz daha hassas düşünmek gerekir. Ev sahibinin tatil gününü iple çekip planlamış olabileceği programını bozmaya hakkımız yoktur. Ayrıca sabah erken, gece geç saatte ve yemek saatlerinde asla haber vermeden ziyarete gitmemeliyiz. Habersiz ziyaretler ancak bayram, hac-umre ve bebek görme ziyaretleri gibi, misafir geleceği tahmin edilebilen özel durumlarda mazur görülebilir. Böyle durumlarda da ev sahibinin yorgun veya meşgul olabileceği düşünülerek, fazla zamanını almamaya özen gösterilmelidir.

*Bunların yanı sıra, ziyaretimiz haberli ise, ev sahibinin bizi beklediği vakitte gitmeliyiz. Davet edilen yere zamanından önce gitmek de “çat kapı ziyaretler” kategorisine girebilir. Öyle ki ev sahibi yapacağı ikram ve temizliği misafirin geleceği güne bırakmış olabilir. Böyle bir durumda ev sahibini hazırlık yaparken yakalama ihtimali onu sıkıntıya düşürüp, her iki tarafı da mahcup edecektir.Hoşça,dostça kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ