Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

ÖNCE DİLİNE SAHİP OL !

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 02.02.2012
  • 723 kez okundu

Pamuk ipine bağlı evliliklerin hakim olduğu günümüzde evlilikleri 50. yılına yaklaşan bir çift, böylesine uzun ve mutlu devam eden beraberliklerinin sırrını şöyle açıklıyorlar: “Biz, uzun süre önce bir anlaşma yaptık ve evliliğimiz boyunca bu anlaşmaya uymaya her durumda kendimizi zorladık. Fikir ayrılığına düştüğümüz zamanlarda, birimiz bağırırken diğeri mutlaka sakin kalıp dinlemek zorundadır. Nitekim ikimiz de aynı anda bağırdığımızda anlamsız bir iletişimsizlik ve gürültü meydana geldiğini tespit ettik ve bu huyumuzdan vazgeçtik.”

Sadece evlilikler değil tüm beşeri münasebetler için geçerli olan bu kuralın ihlali, belki de toplumsal ilişkilerimizi yıpratan en etkili sebep. Zira aynı ortamda beraberlik sürdürdüğümüz insanlarla bir an gelip sürtüşmeler yaşayabiliyoruz. Uzun yıllar boyunca canciğer dost olagelinse dahi, tahammülsüz bir anda çata çat laf kavgasına girivermek çevremizle olan ilişkilerimizi derinden zedeleyebiliyor. Nerede patlak vereceği belli olmuyor üstelik bu tip gerginliklerin. Havadan sudan konuşurken, bir toplantı yahut belki sıcak bir sohbet esnasında, belki sabırların tükendiği anda. İki kişi sözle atışmaya görsün; sesler yükseliyor ve sıralanıyor içlere dert olan, unutulamayan kırgınlıklar bir bir. 

“Kardeşinle münakaşa etme! Çünkü bu, konunun anlaşılmasını engeller ve belasından da emin olunmaz” buyurur Efendimiz (s.a.v). Bir anlaşmazlığı ortadan kaldırmanın yolu hiçbir zaman tartışmak olamaz. Aksine muhatabımızı inada sevk eder bu; köprüleri yıkıp, aramıza engeller koyar. Israrla savunduğumuz düşünce tüm dünyanın doğruluğunu onaylayacağı netlikte bile olsa, tartışmaya dönüştüğü müddetçe kabul edilir olmaktan çıkar.

Tartışmaların çoğu zaman bir galibi olmaz. Kısa bir zaman içinde inatlaşmaya dönüştüğü için böyle karşılıklı atışmalar, tarafları kendilerini savunmaya yönelterek, birbirlerini söz düellosuyla pes ettirme savaşına dönüşür.

Kendisini savunmaya geçen kişi, zihin gücünü söz konusu problemi çözmeye çalışmaktan çok, kendisini savunmak için kullanır. Bu tartışmadan nasıl galip bir şekilde sıyrılacağına, nasıl karşısındakini bertaraf edeceğine odaklar kendini. Kendisini savunmaya yoğunlaştığı müddetçe de muhatabının düşünce ve duygularını algılamaktan uzaklaşır gider.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ