Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VE TOSYA İÇİN ÖNEMİ

Müjdat Güney
Müjdat Güney
  • 25.11.2010
  • 544 kez okundu

        MÜJDAT GÜNEY

             SERBEST MUHASEBECİ

                      MALİ MÜŞAVİR

       Smmm_mujdat@hotmail.com

            www.mujdatguney.com

 

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VE TOSYA İÇİN ÖNEMİ

Bilindiği üzere Tosya, resmi prosedürlerin de tamamlanmasının ardından çok kısa bir süre içinde Organize Sanayi Bölgesine kavuşacak. Peki Organize Sanayi Bölgesinin Tosya’ya kurulması Tosya için ne ifade etmekte ve ilçemiz için önemi, avantajları nelerdir?

Organize Sanayi Bölgeleri, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılmasını sağlamak, kentleşmeyi yönlendirmek, çevre sorunlarını önlemek, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, imalat sanayi türlerinin belirli bir plan dahilin de yerleştirilmeleri ve geliştirilmeleri amacıyla, sınırları, tasdikli arazi parçalarının gerekli alt yapı hizmetleriyle ve ihtiyaca göre tayin edilecek sosyal tesisler ve teknoparklar ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde sanayi için tahsis edilmesiyle oluşturulan ve 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu hükümlerine göre işletilen mal ve hizmet üretim bölgeleridir.

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) uygulaması Türkiye’de yıllardır bu işlevi yerine getirerek sanayi yatırımların yapılmasında ve işletmelerin verimliliklerinin arttırılmasında kritik bir görevi üstlenmektedir. OSB’ler yıllardan beri iş yapmanın önündeki birçok engelin bulunduğu ülkemizde, bu engellerin daha kolay aşılabildiği aracı işlevi görmektedirler. Türkiye’de ilk OSB’nin faaliyete geçtiği 1962 yılından bu yana 250’ye yakın OSB kurulmuştur. Bunların bazıları atıl durumda olup, ülkemizde şu anda faal durumda 70 civarında OSB bulunmaktadır.

Organize Sanayi Bölgesi; Valiliğin teklifi, Projenin yatırım programına alınması için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığına teklif edilmesi, Yatırım programına alınan Organize Sanayi Bölgesinin kuruluş sorumluluğunu üstlenecek Müteşebbis Teşekkülün oluşturulması ile kurulur. Müteşebbis Teşekkül, Vali başkanlığında Özel İdareler, Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Sanayi ve Ticaret Odaları, Belediyeler, Sanayicilerin kendi aralarında kurdukları dernek veya kooperatiflerden Sanayi ve Ticaret Bakanlığının uygun bulduklarının bir araya gelmesiyle oluşur. 

İlçemiz de bu birliktelik sağlanmış ve aşamalar tamamlamış olup Organize Sanayinin oluşması sağlanmıştır.

Şimdi kısaca Organize Sanayi Bölgelerine Tanınan Vergi Muafiyetlerinin neler olduğuna bakalım.

Emlak Vergisi: Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği ve bölgede yer alan işletmeler inşaat bitim tarihinden itibaren 5 yıl bu vergiden Muaf

Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi: Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği OSB’nin kendi binalarının tüketeceği elektrik için Muaf. Ancak Organize Sanayi Bölgesinde Yer Alan işletmeler Muaf Değil

KDV : Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği Muaf,

(Arsa ve işyeri dışındaki teslimleri ve bölge dışındaki arsa ve işyeri teslimleri KDV’ye tabi) Organize Sanayi Bölgesinde Yer Alan işletmeler Muaf Değil

Bina inşaat Harcı ve Yapı Kullanma İzni Harcı: Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği ve bölgede yer alan işletmeler Muaf

Kurumlar Vergisi: Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği Muaf, Ancak Organize Sanayi Bölgesinde Yer Alan işletmeler Muaf Değil.

Çevre Temizlik Vergisi : Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği Muaf.

Tevhid ve İfraz İşlem Harcı : Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği ve bölgede yer alan işletmeler Muaf.

Kalkınmada Öncelikli Yörelerdeki OSB’lerde yeni yatırım yapacak işletmelerin yaptıracakları binalar için KOSGEB tarafından geri ödemesiz kısmi üstyapı uygulama projesi desteği verilmektedir.

OSB’lerde yer alan teşvik belgeli yatırımlara;
• Gümrük Vergisi ve Toplu Konut Fonu istisnası
• Katma Değer Vergisi istisnası (OSB dışındaki teşvik belgeli yatırımlar için de geçerlidir.)
• OSB’lere taşınacak yatırımlar için bütçe kaynaklı kredi tahsisi destek unsurları getirilmiştir.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kredi desteğiyle yapılacak olan OSB altyapı inşaatlarına;
düşük faiz ve uzun vadeli geri ödeme şartları ile kredi sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ