Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 13,43 / Satış: 13,49
€ EURO → Alış: 15,25 / Satış: 15,31

SEVGİ VE VEFA -2-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 29.10.2011
  • 1.181 kez okundu

*Sevilen  kim  olursa  olsun;  bizim  için  asıl  olan,  sevilmeyi  beklemeden  yalnızca  sevmektir,  vefalı  olabilmektir.  Her  birimiz,  egomuzu,  sevgimizde  eritebildiğimiz  oranda  tekamülümüzü  hızlandırmış  ve  mutluluğumuzu  hazırlamada   başarı  sağlamış  olabiliriz.  Çünkü  sevgi,  tüm  yaratıcı  ve  yapıcı  güçlerin  en  saf   mayasıdır. Nasıl ki mayasız hamur gelmezse, olgunlaşmazsa, kıvama ermezse, sevgiyi aradan çıkardığımız zaman hiçbir işimiz mayalanmaz, olgunlaşmaz.

*Beraberce  özlemini  çektiğimiz  gerçek  sevginin  gerçekleştirilebilmesinde  kararlı  içtenliğin,  beslenerek  geliştirilmesinde  sabırlı  toleransın  sürdürülerek  vefaya  dönüştürülmesinde  bilinçli  fedakarlığın  ön  şart  olduğunu  biliyoruz. Onun için de karşılıksız sevmek, “yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevmek” sevmek gerekir.

*Vefaya  gelince : Sözlükler,  vefayı  şöyle  açıklıyor; “Sözünde  durmak,  sevgi  ve  dostlukta  sebat  ve  devam.  Ödemek,  yetişmek.“  olarak tanımlıyor. Vefa; insanların  birbiriyle  kaynaşıp  bütünleşmesini  sağlayan,  insanları  birbirine  bağlayan  yüce  bir  duygu,  bir  mıknatıstır  adeta. Yuva  vefa  duygusu  üzerine  kurulmuş  ise,  devam  eder  ve  canlı  kalır.  Millet,  bu  yüce  duygu  ile  faziletlere erer.  Devlet,  kendi  vatandaşına  karşı  ancak  bu  duygu  ile  itibarını korur.  Vefa  sevgide  devamlılık  demektir. Mevcut  dünyamızda  yitirmiş  olduğumuz,  çok  kıymetli  bir  özelliktir aslında. Hiç sevmediğimiz, hoşlanmadığımız kişiye vefasız deriz değil mi? Vefasız sözcüğünün altında çok anlamlar gizlidir. Çoğu zaman sadece ve sadece kendimiz anlarız, kimselere diyemeyiz, söyleyemeyiz bunun bizim için ifade ettiği o gizemli anlamı.  

*Vefa  büyük  sözdür.  Vefalı  olmak, daha büyük bir sözdür ve sanıldığı  kadar  kolay  değildir.  Sevginin  olgunluk  düzeyine  yükseltilmesiyle  gerçekleştirilebilir.  Bu  her şeyden  önce  sağlam  bir  yaradılış,  kararlı  bir  duygu  ve  sağlam  bir  karakter  işidir. Karakteri sağlam olmayan kişiler genellikle vefasız da olurlar. Toplum olarak vefasız ve karaktersiz kelimelerini aynı anlamlarda kullanırız çoğu zaman.

*Her  istiridyede  inci  bulunmadığı  gibi,  herkesten  vefa  ummak  da  boştur. Ama içinde inci tanesi bulunan bir istiridyeyi de bulmuşsak, farkına varmışsak işte o zaman vefalı olmak bize düşer. Vefalı  dostu,  vefalı  cananı  ve  nihayet  dostlar  arasındaki  mutlu  bir  ömrü  bir  an  olsun   düşünelim.  Ne  tatlı,  ne  yapıcı  ne  yaratıcı   ve  görkemli  bir  duygudur  sevgi.  Seven  sevilir  elbet. 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ