Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

SUSMAK HER ZAMAN OLMAZ

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 05.02.2012
  • 736 kez okundu

Bazen karşımızdakini, sakin bir şekilde açıklamaya yeltenmiş fakat ikna edememiş olabiliriz. İşin münakaşaya doğru ilerlediğini hissettiğimizde cevap vermemek en iyisidir. Fakat bizim tamamıyla tepkisiz kalmamız her zaman için aynı olumlu sonucu vermeyebilir. Kendini bize ifade edemeyip, bizimle kozlarını paylaşamamış olmak karşımızdaki kişiyi daha da çileden çıkartabilir. “İkimiz de sakinleştiğimizde bu konu üzerinde daha sağlıklı konuşabiliriz” diyerek meseleyi daha sakin bir zaman ve ortama taşımak üzere erteleyebiliriz. Üzerinden vakit geçtikçe iki taraf da çözüme odaklanacak, daha mantıklı ve ılımlı davranacaktır. Fakat konuyu başka zaman tekrar ele almayı ihmal etmeyelim, zira sürüncemede kalması daha büyük problemlere yol açabilir.

Tartışmaları kolayca atlatabilmek için :
• Öncelikle tartışma sinyalleri veren konulara asla değinmeyin. İnsanları, “sayende, senin yüzünden, bu senin suçun” vb. tarzda suçlayarak tahrik etmekten kaçının. Yanlışlarını uygun bir dille ifade etmeye çalışın.
• Her iki taraf da gergin ise, tartışma kaçınılmaz olur. Bu sebeple, öncelikle karşınızdaki kişi nasıl davranırsa davransın, siz sakin kalmaya çalışın. İçinizden ses ile 10’a kadar saymak, derin derin nefes almak, dikkatleri başka yöne çevirerek oyalanmaya çalışmak… Tüm bunlar ağızdan hışımla, bir çırpıda çıkacak ifadelere engel olabilir.
• Ortaya çıkabilecek huzursuzluklara karşı şeytandan ve her türlü şerrinden dua ederek Allah’a sığının.
• İçinizden gelen ilk tepkiye kesinlikle güvenmeyin ve kontrol altında tutun onu. Çünkü bir anlaşmazlık anında kişinin verdiği ilk doğal tepki kendisini savunmaya geçmektir.
• Haklı, hem de çok haklı olabilirsiniz. Siz yine de karşınızdaki kişinin fikir ve isteklerine anlayış gösterip, olayları onun bakış açısıyla görmeyi bir deneyin.
• Muhatabınızı dinleyin. Sözünü kesmeyin, bırakın kendini özgürce ifade etsin. Belki anlattıkları sizin fikirlerinizi değişikliğe uğratacaktır.
• Kendinizi sütten çıkmış ak kaşık olarak görmekten kaçının. Dürüst davranarak, söz konusu olan anlaşmazlıkta kendi hatalarınızı bulup itiraf etmekten ve muhatabınızdan özür dilemekten çekinmeyin.
• Kendi benimsediğimiz doğrularımız olmalı hayatta, ama asla “Tek doğru benimkidir” diyemeyiz elbette. İnat etmeden, karşınızdakini dinleyerek onun haklı olduğu noktaları mutlaka dile getirin. Siz ona böylece hakkını teslim ettikten sonra o, büyük ihtimalle pes edip, kendini savunmaya geçmekten vazgeçecek ve çözüme odaklanacaktır.

“Kim haksız olduğu bir münakaşayı terk ederse, kendisine cennetin kenarında bir ev kurulur. Haklı olduğu bir münakaşayı terk edene de cennetin ortasında bir ev kurulur.”
Rasulullah (s.a.v) Hoşça kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ