Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

TABİATIN SAYFALARI

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 11.05.2012
  • 613 kez okundu

İnsan tabiatla vardır, vazgeçilemez bir biçimde tabiatın içindedir. Aynı zamanda insan, büyüdüğü ve halen yaşamakta olduğu tabiatın şartları ve özellikleriyle donanmıştır. Tabiatı bir anne kucağı gibi hissedebilirsek, kendimizi onun şefkatli vadileri, ırmakları arasında sonsuz huzur ve mutluluk çerisinde yaşarken bulabiliriz. Kur’an-ı Kerim’de yer alan Cennet tasvirlerinde 49 ayette dünyada ve ahiretteki ırmaklardan bahsedilmektedir.

“İnanıp yararlı işler yapanlara, altlarından ırmaklar akan cennetlerin kendilerine ait olduğunu müjdele! Onlardaki herhangi bir meyveden rızıklandırıldıkça: ‘Bu daha önce de rızıklandığımız şeydir, yani dünyada iken de bu rızıktan yemiştik.’ derler. Cennetteki bu rızık, onlara dediklerine benzer verilmiştir.” (Bakara, 25)

Ayette geçen dünya ve Cennet nimetleri benzerliği son derece dikkat çekicidir. Denilebilir ki ırmaklar, yediğimiz meyveler, kısaca bizlere rızık olarak lütfedilenler ahrettekilerin bir yansımasıdır. İçinde yaşadığımız tabiat, Cennet’in bir numunesi aslında.Dünyada mutlu olup olmayacağımızı merak ediyorsak kendi ruh halimize bakmalı, mutlu isek sevinmeliyiz. Cennet nasıl bir yerdir diye düşünüyorsak, insana azameti hatırlatan yüce dağlara çıkmalı, engin okyanuslara açılmalı, gürül gürül akan nehirleri seyretmeliyiz.

“Kim buyruğunu yürütüyor (kainatı yönetiyor)?” (Yunus, 31). Ayetin devamında da geçtiği üzere, cevabımız Allah’tır; bu kâinatı da O yönetmektedir, Ahireti de… O halde inanan bir insan Allah’ı ve Allah’ın işaretlerini kainatta arayarak tarifi imkansız bir mutluluk deryasına dalabilir.

Tabiatta tefekkür edebilmek için o kadar çok imkan vardır. Her bir kuşun cıvıltısı, her bir yaprağın kıpırtısı, her bir damlanın fısıltısı, her bir kar tanesinin muhteşem geometrik desenle yeryüzüne süzülüşü bizlere Rabbimizi ve O’nun sanatkârane işlerini hatırlatmaz mı? “Doğa, her yaprağında en derin yazılar olan biricik kitaptır” der ünlü düşünür Goethe. Bizler, milyonlarca sayfadan oluşan bu kitaptan acaba kaç satır okuyabiliyoruz?

Tabiat kitabının sayfalarını ilâhî aşkla satır satır okuyup sonsuz mutluluğa erişenlere ne mutlu! Ancak, kitabın sayfalarını karıştırıp sadece türlerle uğraşanlara, kitabı pek çok bilim ve teknoloji ile donatmasına rağmen onu okuyamayanlara ne demeli? İbret nazarıyla bakmak ve görmek dileğiyle hoşça kalın.*rç*

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ