Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

TORBADAN 50 MİLYAR BEKLENİYOR

Şakir Gürlük
Şakir Gürlük
  • 26.01.2011
  • 622 kez okundu

TORBADAN 50 MİLYAR BEKLENİYOR

Başta vergi ve sigorta primi olmak üzere, devlete olan borçların ödenmesinde kolaylık getiren ‘torba tasarı’ geçen hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Düzenleme ile 10 milyar liralık vergi yapılandırması yapılacağı belirtilirken, matrah artışından da 10 milyar lira gelir bekleniyor. SSK primi, elektrik ve su borçları gibi alacakların tahsiliyle birlikte tasarı kapsamında elde edilmesi beklenen toplam tutar 50 milyar lira.

Maliye Bakanlığı’nın vergi borç yapılandırması ve matrah artışından beklediği hasılat hedefi netleşmeye başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı, 2011 ve sonraki yıllar için yapılandırmadan yaklaşık 20 milyar liralık gelir bekliyor. Maliye bürokratlarının yaptığı hesaplamalara göre mükellefin 10 milyar liranın üzerinde bir miktarda vergi borcunun yeniden yapılandırılması mümkün. Maliyecilerin matrah artışından beklediği tahsilat hedefi ise yaklaşık 10 milyar lira.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ‘torba tasarı’nın kanunlaşması halinde vergi borçlarına 36 aya kadar taksit yapılacağını belirten Maliye kaynakları, yıl sonuna kadar vergi borç yapılandırması kaleminden yaklaşık 5 milyar liralık tahsilat yapılabileceğini kaydediyor. Geriye kalan beş milyar liralık kısmın ise son iki yılın taksitlerinden elde edileceği hesaplanıyor. Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmanın, 40 milyar lira dolayında vergi alacağını kapsaması bekleniyor. Mükellefin tasarı yasalaştıktan sonra ödemek için çok istekli olacağı tahmin ediliyor. Özellikle ilk yıl vergi borcu yapılandırmasından yaklaşık 5 milyar lira  Sonraki yıllarda taksit yapılandırılsa bile borcunu ödemeyenler olabilir. Bunun için de taksitlendirmenin son iki yılında tahsilat düşecektir. Matrah artışıyla mükellefe vergi incelememesi gibi önemli bir hak tanınıyor, buradan gelecek rakamın 10 milyar liralık hedefin üzerine de çıkabileceği yüksek olasılık. Gelir İdaresi rakamlarına göre düzenlemeden 2,5 milyona yakın esnafın faydalanabileceği belirtiliyor. Ekonomi yönetiminin verginin yanı sıra SSK primleri başta olmak üzere elektrik ve su borçları alacaklarını da kapsayan yapılandırmadan elde etmeyi planladığı gelir tahmini ise 50 milyar lirayı buluyor.

Matrah artıran incelemeye girmeyecek

Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri, verdikleri yıllık beyannamelerinde vergiye esas alınan matrahlarını, tasarının kanunlaşıp yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar artırmaları halinde herhangi bir şekilde incelemeye tabi tutulmayacak. Buna göre vergisini 2006 yılı için yüzde 30, 2007 için yüzde 25, 2008 için yüzde 20 ve 2009 için yüzde 15 oranlarından az olmamak üzere artıran mükellefler yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi incelemesine tabi tutulmayacağı gibi, bu yıllara ilişkin olarak da daha sonra tarhiyat yapılmayacak. Hükümetin borç paketi kanunlaşmadan vergi kayıp kaçağı tespit edilenler, şimdiden Maliye’nin kapısını çalmaya başladı. Birçok işletme torba kanun tasarısının Meclis süreci tamamlanmadan uzlaşmak için Gelir İdaresi’nin kapısında sıraya girdi. Vergi dairesi başkanlıkları ise tasarı henüz yasalaşmadan ön hazırlıklara başladı.Kaynak: Muhasebe D. Saygılarımla, Şakir GÜRLÜK, SM.MALİ MÜŞAVİR 20¹¹

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ