Reklam
Reklam
www.aciksozgazetesi.com-
$ DOLAR → Alış: 9,31 / Satış: 9,34
€ EURO → Alış: 10,82 / Satış: 10,87

TÜKETİYORUZ AMA NEYİ ? -3-

Recep Çakmak
Recep Çakmak
  • 16.09.2010
  • 691 kez okundu

TÜKETİYORUZ AMA NEYİ ? -3-

 

Bitmek tükenmek bilmeyen heveslerimizdir bizi bu noktaya getiren, başkaca bir şey değil. Aslında, hem kendi nefsimizin esaretinden kurtulmak, hem de çağın küresel sisteminin boyunduruğundan azade olmak çok kolay.

 

Ne kendi geçici heveslerimiz peşinde koşturacağız, ne de azgın bir sel gibi akıp, önüne geleni çer-çöp haline getiren çoğunluğa. Hayatımızı yörüngesine oturtmaktan geçiyor bütün mesele. Nereden gelip nereye doğru gittiğimiz bilinci, bizi savrulmalardan koruyacak biricik dayanaktır. İnsanın kendini yeryüzünden sorumlu hissetmesi gerekiyor ki ömrünü bir ideale bağlasın.

 

Din işte, ahlaki, ruhi ve zihni çerçevesiyle bu zemini sağlıyor kişiye. Yoksa kim dayanabilir pop kültürün yaşam biçimlerine ve onların getirilerine. Çünkü insan her zaman hazır bulduğuna ve peşin olana talip olmaya meyillidir ki çağımız, bunu çok iyi tespit etmiştir. 

 

Tüketim çılgınlığı ve alışveriş tutkusu, kalbî ve ruhî bir boşluktan ileri geliyor, başka bir şey değil.

 

Zikir ile kalbimizin dağdağasını bir dindirelim de bakın, bakalım başka bir yerde tatmin aramaya,aramamıza hacet kalıyor mu?

 

Beka hissini gereğince yaşayalım bir, görelim sonra kimlermiş bizi aldatan?

 

Nur’a ve selam yurduna yapılan çağrıya kulak verelim de gözleyelim bir, hangi malın alıcısı olacağız.

 

Aslında insanın içine düştüğü çıkmazların temel sebebi, sema ile irtibatını tümden koparmasıdır. Bu, görülen tüm şaşkınlık ve sapkınlıkların asıl nedenidir.”

 

“Şaşkın ördeğin ise suya nasıl,ne taraftan dalacağını”  kimse kestiremez.  En büyük hazine olan kanaate sarılalım, zenginleşelim, önce gönlümüz zenginleşsin, ferahlayalım,rahatlayalım.  Gönlümüz genişlesin, gönül sarayımızı mamur edelim, süsleyelim.Virane, harabe gönüllerde goncalar açmaz. Hayatın debdebesinden, sinirden, stresten kurtulalım. Çarşıda,pazarda asık suratlı, sinirli, kaşları çatılmış insanlar gönlümüzü karartmasın,neşemizi kaçırmasın. Gönüllerimizde goncalar, güller açtıralım, ne dersiniz?

 

Kaynak:Semerkand Aile

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ